Živě: Odložte referendum, vyzval Putin separatisty v Doněcku

Přenos skončil
Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Takto šéf Kremlu slavil připojení Krymu k Ruské federaci. Separatisty v Doněcku a Luhansku ale nabádá k odložení referenda.
Takto šéf Kremlu slavil připojení Krymu k Ruské federaci. Separatisty v Doněcku a Luhansku ale nabádá k odložení referenda. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval proruské separatisty na východě Ukrajiny k odložení referenda.

Zároveň označil chystané prezidentské volby na Ukrajině za "krok správným směrem".

Představitelé samozvaných lidových republik v Doněcku a Luhansku chtěli hlasování uspořádat tuto neděli. Putinův návrh jsou ochotni zvážit.

Šéf Kremlu po jednání se švýcarským předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didierem Burghalterem prohlásil, že je nezbytné "vytvořit relevantní podmínky".

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Úterní online z Ukrajiny najdete ZDE.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:30

Americký prezident Barack Obama má v plánu vyjmout Rusko z Všeobecného systému celních preferencí (GSP). Spojené státy v něm odpouštějí vybraným zemím dovozní cla na některé zboží. Obama to uvedl v dnešním úředním oznámení americkému Kongresu, o kterém informoval Bílý dům. Rusko je "dostatečně ekonomicky vyspělé" a zvláštní zacházení již déle nepotřebuje, uvedl podle agentury Reuters Bílý dům.

20:50

Po návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na odklad separatistického referenda ustaly na východě Ukrajiny boje a situace se stabilizovala. Napsala to dnes ruská agentura Interfax s odvoláním na informace vzbouřeneckých velitelů. Klid prý zavládl v celé Doněcké oblasti včetně měst Mariupol a Slavjansk, kde se dnes střílelo. Kyjev informace o klidu zbraní nekomentoval.

20:00

Negativní reakci kyjevského vedení dnes vyvolal návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na odklad referenda o samostatnosti, které chtějí separatisté na východě Ukrajiny uspořádat v neděli. Předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk Putinova slova označil za "mlácení prázdné slámy". Zdrženlivá je zatím i reakce separatistů.

18:55

Referendum na východě Ukrajiny by nemělo být jen odloženo, jak dnes navrhl ruský prezident Vladimir Putin, ale zcela zrušeno. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Šéf Kremlu dnes povstalcům na východě Ukrajiny doporučil, aby referendum o samostatnosti vyhlášené na tuto neděli odložili, dokud pro ně nebudou vhodné podmínky.

18:30

Evropská unie dnes opět varovala Moskvu, že je připravena zesílit své sankce, pokud bude Rusko dál zhoršovat situaci na Ukrajině. Po jednání s japonským premiérem Šinzóem Abem to v Bruselu prohlásil Herman Van Rompuy, který předsedá jednáním členských zemí unie. Své pozice, včetně postoje k sankcím, bude EU a Japonsko podle něj koordinovat, například v diskusi vyspělých světových ekonomik ve formátu G7. Velvyslanci zemí EU se dnes večer v Bruselu předběžně dohodli na způsobu, jak zajistit, aby se unijní sankce týkaly nejen fyzických osob, ale také firem.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu.
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu. | Foto: Reuters
17:35

Severoatlantická aliance nezaznamenala žádné známky toho, že by Rusko odvolalo své jednotky od hranic s Ukrajinou. Agentuře Reuters to v Bruselu řekl představitel NATO v reakci na dnešní prohlášení prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu v Moskvě řekl, že Rusko odvolalo své vojáky z míst "vojenských cvičení" při ukrajinských hranicích.

17:30

Ukrajinští separatisté dnes v Doněcku propustili tři zadržované důstojníky tajné služby SBU výměnou za osvobození bývalého "lidového gubernátora" Doněcké oblasti Pavla Gubareva, který byl od března ve vyšetřovací vazbě. Oznámila to ukrajinská televize Espreso. Spolu s Gubarevem byli osvobozeni další dva proruští radikálové.

17:22

Ruské akciové trhy výrazně stouply poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinské separatisty, aby odložili chystaná referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. Dolarový index RTS po vyjádření šéfa Kremlu zamířil vzhůru a připsal skoro šest procent.

Foto: Reuters
17:05

Podle Porošenka separatisté na východě Ukrajiny rozumějí jen "řeči síly".

Před jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl, že prosazuje "nulovou toleranci" vůči ozbrojeným separatistům, kteří na východě Ukrajiny okupují správní budovy a usilují o odtržení dvou regionů.

16:51

"K prezidentu Putinovi chováme nejvyšší úctu. Pokud se domnívá, že je to nutné, budeme o tom samozřejmě diskutovat," reagoval na návrh ruského prezidenta, aby byla odložena chystaná referenda, jeden z vůdců separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin.

Představitel proruských vzbouřenců Denis Pušilin.
Představitel proruských vzbouřenců Denis Pušilin. | Foto: Reuters
16:40

Putin oznámil, že Rusko stáhlo svoje vojáky od hranic s Ukrajinou, kde mělo mít podle NATO v posledních týdnech okolo 40 000 vojáků. S odkazem na Interfax to uvedla agentura Reuters.

„Neustále nám říkají, že naše (ozbrojené) síly na ukrajinských hranicích vzbuzují obavy. Stáhli jsme je. V současné době nejsou na ukrajinské hranici, jsou na místech, kde na cvičištích vykonávají své pravidelné úkoly,“ citují agentury ruského prezidenta.

Foto: Reuters
16:20

Představitelé ukrajinských separatistů jsou ochotni zvážit Putinův návrh na odklad referend o samostatnosti, která se v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny měla konat v neděli.

Představitel "Doněcké lidové republiky" agentuře RIA Novosti řekl, že se zřejmě k situaci vysloví ve čtvrtek. "Příprava referenda nicméně zatím pokračuje," řekl zástupce radikálů Roman Ljagin.

Proruský ozbrojený separatista
Proruský ozbrojený separatista | Foto: Reuters
16:04

Klíčem k ukončení ukrajinské krize je podle Putina přímý dialog mezi vzbouřenci a kyjevskou vládou.

Odpovědnost za nynější vyhrocenou situaci prý nesou ti, kdo v únoru v Kyjevě zorganizovali státní převrat. "Situace se vyvíjí podle toho nejméně příznivého scénáře," varoval.

15:57

Vůdce doněckých separatistů Vjačeslav Ponomarjov oznámil, že "lidový gubernátor" Pavel Gubarev je na svobodě. Byl vyměněn za tři důstojníky ukrajinských bezpečnostních složek.

15:41

Putin označil záměr uspořádat 25. května předčasné prezidentské volby na Ukrajině za "krok správným směrem".

15:34

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval proruské separatisty k odložení referenda. To se má podle plánu konat tuto neděli. Podle šéfa Kremlu je ale nezbytné "vytvořit relevantní podmínky" pro všelidové hlasování.

15:21

Ukrajinský prezidentský kandidát Petro Porošenko uvedl, že nevylučuje diskusi o uspořádání referenda na Ukrajině. Tato možnost ale podle něj přijde na řadu až po prezidentských volbách a poté, co na Ukrajině budou opět nastoleny právo a pořádek.

"Jsme připraveni mít i referendum, ale ne pod hrozbou kulometů a samopalů," uvedl podle Reuters s tím, že prioritou je stabilizovat zemi.

Petro Porošenko na kyjevském Majdanu.
Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
15:04

Separatisté nainstalovali u silničních zátarasů ve Slavjansku protitankové řízené raketové komplety Fagot. S odkazem na informace ukrajinského ministerstva obrany to uvedla agentura Unian.

14:48

"Vím, že máte své vlastní návrhy, své představy o tom, jak najít řešení situace (na Ukrajině), ke které došlo. Naše pozice je také známa," uvedl Vladimir Putin před setkáním se švýcarským předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didierem Burghalterem s tím, že je připraven diskutovat. "Zkusme analyzovat situaci a hledat způsoby, jak tuto krizi vyřešit," cituje ruského prezidenta agentura Reuters.

Vladimir Putina a Didier Burkhalter v Moskvě, 7. května 2014.
Vladimir Putina a Didier Burkhalter v Moskvě, 7. května 2014. | Foto: Reuters
14:40

Operaci v Mariupolu potvrdil i ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, podle nějž při ní bylo zadrženo několik lidí včetně ministra obrany separatistické Doněcké lidové republiky Igora Kakidzjanova.

Podle svědků, na které se odvolává agentura Reuters, tamní radnici vyklidili příslušníci ukrajinských jednotek poslaných ze Lvova a pak zase sídlo úřadu spěšně opustili. V budově byl pravděpodobně použit slzný plyn.

14:15

Ve stodvacetitisícovém Slavjansku podle informací separatistů znovu zasahuje ukrajinská armáda.

Obyvatele prý před ofenzivou varovaly sirény, na okrajích města bylo slyšet výbuchy. Přes den však byla situace klidná.

Foto: Reuters
14:02

Ukrajinská generální prokuratura podezírá 17 bank z financování separatistů.

Podle dostupných informací mezi nimi figurují i firmy Oleksandra Jefremova, blízkého spolupracovníka exprezidenta Viktora Janukovyče, či nejbohatšího ukrajinského oligarchy a byznysmena Rinata Achmetova.

Prokuratura už dříve oznámila, že vyšetřuje představitele ruské Sberbank, kteří měli posílat separatistům milionové částky.

13:45

Evropská unie opět varovala Moskvu, že je připravena zesílit své sankce, pokud bude Rusko dál zhoršovat situaci na Ukrajině.

Po jednání s japonským premiérem Šinzó Abem to v Bruselu před novináři prohlásil Herman Van Rompuy, který předsedá jednáním členských zemí.

"Žádáme Rusko, aby se zdrželo dalších destabilizujících kroků a přispělo k diplomatickému řešení krize," řekl.

13:20

Pokud Rusko podpoří referendum o rozdělení Ukrajiny, jež na neděli v Doněcku a Luhansku chystají proruští separatisté, mělo by čelit dalším sankcím ze strany Evropské unie a USA.

Před dnešním jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to v Berlíně řekl favorit ukrajinských prezidentských voleb, miliardář Petro Porošenko.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
13:06

Ukrajinské úřady zadržely policejního důstojníka. Viní ho z nedbalosti během pátečních nepokojů v Oděse. Té se měl dopustit propuštěním proruských aktivistů.

12:55

"Protiteroristická operace" na východě Ukrajiny si doposud vyžádala 14 mrtvých vojáků, dalších 66 bylo zraněno, informovala tajná služba SBU.

Zásah proti proruským separatistům odstartoval v polovině dubna.

Foto: Reuters
12:43

Ukrajinská krize se promítá i do probíhající evropské písňové soutěže Eurovize. V dánské metropoli Kodani totiž proti sobě stojí také Ukrajina a Rusko.

Úspěch ruských zástupkyň - sedmnáctiletých dvojčat Anastasije a Marije Tolmačevových - v úterním semifinále provázel pískot a bučení publika.

"Vše, co tu dělám, dělám pro lidi na Ukrajině. Na scéně nejsem sama. Stojí za mnou 46 milionů Ukrajinců," prohlásila ukrajinská zástupkyně v soutěži Marija Jaremčuková.

12:26

Východoukrajinský Charkov zrušil z bezpečnostních důvodů vojenskou přehlídku, jíž si druhé největší město země každoročně připomíná výročí konce 2. světové války.

Podle gubernátora oblasti Ihora Baluty hrozilo, že se situace při masových oslavách vymkne kontrole a že případné střety mezi proukrajinskými a proruskými aktivisty si vyžádají oběti na životech.

K obdobnému opatření už dříve přistoupil i Kyjev.

12:02

Obklíčení Ukrajinci pro Aktuálně.cz: Chybí jídlo, hoří auta. Přečtěte si svědectví lidí ze Slavjansku a Kramatorsku.

11:11

"Německo není pro tvrdší sankce vůči Rusku," prohlásil v Praze německý prezident Joachim Gauck. S Ruskem je podle něj naopak nutné jednat.

"Ale paní (spolková kancléřka Angela) Merkelová a pan (ministr zahraničí Frank-Walter) Steinmeier už jsou zbaveni iluzí a stojí, pokud jde o vztah k Rusku, nohama na zemi," dodal na debatě Knihovny Václava Havla o budoucnosti Evropy.

Foto: Vojtěch Marek
10:48

Na Ukrajinu dorazila první část finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ukrajinská centrální banka oznámila, že dostala 3 miliardy dolarů.

Celkem má zadlužená země během dvou let přislíbeny půjčky o celkovém objemu přes 17 miliard dolarů. Další peníze přislíbily Spojené státy a Evropská unie.

10:31

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov požaduje podrobné vyšetřování páteční tragédie v Oděse, která si vyžádala smrt nejméně 46 lidí.

Šéf ruské diplomacie prohlásil, že Evropa zavírá oči nad sílícím vlivem fašismu na Ukrajině, jehož projevem jsou prý i oděské události.

09:37

Spojené státy chystají další várku sankcí vůči Rusku. Podle serveru Kyiv Post k nim přistoupí, pokud se Moskva pokusí narušit prezidentské volby, jež jsou plánovány na 25. května.

09:08

"Řekli, že budeme živé štíty." Online deník Aktuálně.cz hovořil s Josefem Přerovským, českým inspektorem OBSE, kterého zajali - a po osmi dnech propustili - v ukrajinském Slavjansku.

Foto: Ludvík Hradilek
8:35

Ukrajinské jednotky znovu dobyly radnici v přístavu Mariupol na jihovýchodě země, kterou v úterý obsadili proruští rebelové. Podle ukrajinských médií, na něž odkazuje agentura Reuters, se ve městě v noci na dnešek tvrdě bojovalo, příslušníci národní gardy nicméně vytlačili separatisty z radnice zpět do ulic. Zprávy zatím nebylo možné ověřit.

Na celém východě země kvůli bojům mezi vzbouřenci a ukrajinskými jednotkami dál panuje velmi napjatá situace. Týká se to zejména Doněcké a Luhanské oblasti, kde radikálové ovládli několik měst a obcí a kde v úterý zahynulo nejméně osm lidí. Další rozbuškou může být pro separatisty úterní rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který zamítl navrhované referendum o jednotě země.

6:22

Německá kancléřka Angela Merkelová si do Berlína pozvala ukrajinského "čokoládového krále" Petra Porošenka, zámožného podnikatele, který je hlavním favoritem květnových prezidentských voleb.

Německo i další západní státy hlasování podporují a považují ho za šanci k uklidnění mezi ukrajinským východem a západem. Rusko ale tvrdí, že pořádání voleb v podmínkách "ozbrojené intervence" ukrajinské armády na východě země stabilizovat Ukrajinu nedokáže.

Angela Merkelová pózuje fotografům po natočené svého novoročního projevu v Belríně.
Angela Merkelová pózuje fotografům po natočené svého novoročního projevu v Belríně. | Foto: Reuters
6:20

V Moskvě se ruský prezident Vladimir Putin setká se švýcarským předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didierem Burghalterem. Rusko v posledních dnech roli OBSE v ukrajinské krizi často připomíná a označuje evropskou platformu za vhodný základ diplomatických jednání.

O zprostředkování politického dialogu znepřátelených stran se snaží i OSN, jejíž zvláštní emisar Jeffrey Feltman je dnes po dvoudenní návštěvě Moskvy očekáván v Kyjevě. Nabídku na zprostředkování v pondělí předložil Rusku a Ukrajině generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Foto: Reuters
06:15

Dobré ráno z pražské redakce, odkud pro vás budeme opět sledovat vše podstatné kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 5. 2014 22:31
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy