Živě: Ukrajina spekuluje, kolik lidí vlastně zemřelo v Oděse

Přenos skončil
Úterní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Proukrajinský aktivista Andrij Birjukov zemřel během pátečních nepokojů. V úterý se s ním v Oděse rozloučili.
Proukrajinský aktivista Andrij Birjukov zemřel během pátečních nepokojů. V úterý se s ním v Oděse rozloučili. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Páteční násilnosti v ukrajinské Oděse si podle oficiálních údajů vyžádaly nejméně 46 mrtvých.

Počet obětí ale může být podstatně vyšší. Doposud se podařilo identifikovat ostatky 37 lidí, ale podle agentury TSN je několik desítek neidentifikovaných těl stále v márnicích.

Spekulace, že Kyjev z obav před dalším vyhrocením napětí údaj o počtu mrtvých výrazně snížil, se ostatně objevily už dříve.

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov už kvůli událostem odvolal guvernéra Oděské oblasti. Jeden z kandidátů na prezidenta pro změnu vyzývá prozatímní vládu premiéra Arsenije Jaceňuka k rezignaci.

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove mezitím prohlásil, že Moskva podle něj chce svých cílů na Ukrajině dosáhnout prostřednictvím nepokojů a řízením separatistického hnutí. Vojenská intervence a vpád ruských vojsk na východ Ukrajiny teď podle něj nejsou nejpravděpodobnější.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Pondělní online z Ukrajiny najdete ZDE.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:45

Vyšetřování tragického incidentu v Oděse, při němž se minulý pátek udusilo nebo uhořelo bezmála padesát lidí, ukazuje na teroristický útok. Novinářům v Kyjevě to sdělil Petro Porošenko, poslanec a prezidentský kandidát. Osoby ukrývající se v oděském Domě odborů kdosi otrávil, řekl politik s odvoláním na důkazy, které údajně shromáždili vyšetřovatelé. Další podrobnosti uvést odmítl.

Tragický požár v budově odborů v Oděse.
Tragický požár v budově odborů v Oděse. | Foto: Reuters
21:20

Po několika dnech klidu znovu propukly nepokoje v jihoukrajinském přístavu Mariupol. Centrální Leninova ulice je podle místních médií rozdělena hradbou z hořících pneumatik, radnici obsadili proruští vzbouřenci. Střílí se prý i u mariupolského letiště, kde neoznačení ozbrojenci ostřelovali projíždějící automobily.

Podle očitých svědků je centrum Mariupolu zahaleno štiplavým černým dýmem, který je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů. Dopravě brání převržené autobusy a trolejbusy. Městem projíždějí vozy záchranné služby, o zraněných či mrtvých se ale zprávy ukrajinských médií nezmiňují.

19:30

Ukrajinská armáda a bezpečnostní složky v posledních dnech na východě Ukrajiny zneškodnily kolem třiceti separatistů vyzbrojených těžkými zbraněmi. Po uzavřené schůzi kyjevského parlamentu věnované bezpečnostní situaci v zemi to novinářům řekl šéf tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Situaci v Doněcké a Luhanské oblasti, kde radikálové ovládli několik měst a obcí, označil Nalyvajčenko za velmi vážnou. "Lidé, kteří tam žijí, jsou pod silným informačním vlivem (Ruska) a nedůvěřují zcela ukrajinským policistům a vojákům, kteří na místě teroristy likvidují," řekl šéf tajné služby.

17:24

Podle nejnovějších oficiálních informací odpovědných míst v Doněcku si pondělní a úterní nepokoje vyžádaly celkem 8 mrtvých a 16 zraněných.  

Zakuklenci na doněckých barikádách
Zakuklenci na doněckých barikádách | Foto: Martin Novák
17:05

Rusko v souvislosti s krizí na Ukrajině chřestí zbraněmi v Pacifiku, poblíž amerického vzdušného prostoru. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil velitel amerických vzdušných sil v Tichomoří Herbert Carlisle. Ruské vojenské stroje podle něj létají podél kalifornského pobřeží a ostrova Guam. Právě odtamtud americké F-16 eskortovaly ruský bombardér TU-95. Moskva ale souvislost se situací na Ukrajině a aktivitami svého letectva poblíž hranic Spojených států vzápětí popřela.

Foto: Wikipedia
16:35

Sedm nejvyspělejších zemí světa (G7) začalo pracovat na snižování závislosti na ruském plynu. Cílem je zabránit tomu, aby ruský prezident Vladimir Putin využíval energetické zdroje jako zbraň. S odvoláním na britské ministerstvo energetiky o tom informovala agentura Reuters.

15:53

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý obrátil, když řekl, že Moskva připouští další vícestranná jednání o krizi na východě Ukrajiny. Podmiňuje je však tím, že budou k jednacímu stolu přizváni i zástupci separatistů z jihu a východu země. Východiskem ze současné krize je podle šéfa ruské diplomacie reforma ukrajinské ústavy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
15:44

Opoziční KSČM ve Sněmovně uspěla s požadavkem, aby se poslanci zabývali situací na Ukrajině. Navrhla to poslankyně KSČM Kateřina Konečná kvůli páteční tragédii v Oděse, při níž přišlo o život 46 lidí.

15:39

Server Ukrajinska pravda upozornil, že Ihor Palycja byl zvolen poslancem za Volyňskou oblast, ačkoli žije ve Švýcarsku.

Na Ukrajině mu patří rozsáhlé rekreační středisko Bukovel v Karpatech. Jeho finanční skupina Pryvat má zároveň pod kontrolou ropné překladiště v Oděské oblasti.

V minulosti působil v čele energetické společnosti Ukrnafra. Je sponzorem fotbalového kubu Volyň z Lucku. V ukrajinském parlamentu prosazoval zákon, podle něhož by všichni státní úředníci měli absolvovat zkoušky z ukrajinštiny.

15:36

Dnes jmenovaný šéf oděské regionální státní správy Palycja je považován za spojence oligarchy Ihora Kolomojského, který byl po změně režimu na Ukrajině jmenován předsedou oblastní státní správy v Dněpropetrovsku.

Patří mezi vlivné a movité podnikatele. Podle údajů časopisu Forbes se jeho majetek odhaduje na 82 milionů dolarů.

15:22

Moskva se v reakci na evropské a americké sankce obrátí na Světovou obchodní organizaci (WTO). Usiluje o to, aby na sebe WTO vzala roli mezinárodního arbitra. Podle informací serveru Kyiv Post Rusko zvažuje, že podá na Spojené státy žalobu pro porušení norem organizace.

14:57

"Oděská policie bude střílet po komkoliv, kdo se pokusí přepadnout její stanice, stanoviště nebo zbrojnice," varoval tamní nový policejní prezident Ivan Katerynčuk.   

14:50

Ukrajinský miliardář a prezidentský kandidát Petro Porošenko řekl novinářům, že byly při požáru budovy odborového svazu v Oděse použity toxické chemikálie.

"Trpěli lidé z obou táborů. Ve skutečnosti to však byli teroristé z Podněstří a Ruska, kdo střílel na ukrajinský pochod a kdo do budovy odborových svazů umístil jedovaté látky. Bylo to součástí záměru navýšit počet obětí," prohlásil Porošenko.

Petro Porošenko na kyjevském Majdanu.
Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
14:06

Vládní návrh zákona, jenž by umožnil pořádání celostátního referenda o uspořádání Ukrajiny, parlamentem neprošel.

Oznámil to Oleksandr Bryhynec, poslanec vládní strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Jednání Nejvyšší rady je neveřejné.

13:47

Oslavy konce 2. světové války se letos v Kyjevě ponesou pouze ve znamení pokládání věnců u památníků. Úřady rozhodly, že se kvůli obavám z provokací neuskuteční žádné vojenské přehlídky ani masové demonstrace.

13:33

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil konání další konference o Ukrajině za "bezpředmětné". Důvodem podle něj je fakt, že doposud nebyla splněna dohoda ze 17. dubna.

Kritizoval rovněž záměr uspořádat 25. května prezidentské volby. Podle něj by bylo "nezvyklé", aby se hlasovalo ve chvíli, kdy je "proti civilistům nasazena armáda".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
13:06

Předseda Státní dumy Sergej Naryškin prohlásil, že na Ukrajině hrozí "genocida". Šéf dolní komory ruského parlamentu to podle agentury ITAR-TASS řekl během mezinárodního fóra Balkánský dialog v srbském Bělehradě.

13:00

Strana UDAR někdejšího boxerského šampiona Vitalije Klička navrhuje výměnu úřadujícího prezidenta.

Oleksandra Turčynova by měl nahradit nezařazený poslanec a předpokládaný favorit prezidentských voleb Petro Porošenko.

"Schopnost vést zemi ve stavu, v němž se nyní nachází, bude pro uchazeče o prezidentský úřad zkouškou," prohlásil podle agentury Interfax Ukrajina předseda parlamentní frakce UDAR Serhij Kaplin.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
12:31

Rusko ještě letos posílí svou Černomořskou flotilu o nové ponorky a novou generaci lodí.

Do roku 2020 poputuje na rozvoj flotily přes 86 miliard rublů (přes 47,5 miliardy korun), oznámil ministr obrany Sergej Šojgu, ovšem typy plavidel podle portálu Russkaja planěta neupřesnil.

Flotila sídlí v Sevastopolu na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v březnu i přes odpor Západu anektovalo.

Foto: Aktuálně.cz
12:17

Úřady podle oficiálních zdrojů identifikovaly 37 obětí z Oděsy. Agentura TSN ale upozorňuje, že bilance nemusí být konečná. "Několik desítek neidentifikovaných těl je stále v márnicích," napsala.

Již v pondělí se objevily spekulace, že Kyjev z obav před dalším vyhrocením napětí údaj o počtu mrtvých výrazně snížil.

Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti.
Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti. | Foto: Reuters
12:07

Novým velitelem ozbrojených sil Ukrajiny se stal generálmajor Anatolij Pušnjakov. Do funkce ho jmenoval prezident Turčynov, napsala Ukrajinska pravda.

12:04

Rusko posílá na Ukrajinu "provokatéry a sabotéry" ze separatistického moldavského Podněstří a poloostrova Krym. Napsal to šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.

Podle něj jen za poslední tři dny přicestovalo na ukrajinské území na 250 "Putinových turistů".

11:58

Novým šéfem oděské regionální státní správy se stal nezávislý poslanec Ihor Palycja.

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov odvolal dosavadního předsedu oblastního úřadu Volodymyra Nemyrovského po nepokojích, při nichž minulý pátek zahynulo přinejmenším 46 lidí.

11:51

Pokusili jsme se ve čtyřech bodech shrnout hlavní hrozby, které se kvůli tomu, co se na Ukrajině děje, týkají všech, nebo alespoň velké části Evropanů.

11:46

Německé ministerstvo zahraničí odrazuje Němce od cest na jih a východ Ukrajiny. Zvláště důrazně varuje novináře.

"Vzhledem k nejnovějšímu vývoji je třeba vycházet z toho, že zástupci médií čelí zvláštnímu nebezpečí, že je zadrží nebo zatknou separatistické síly," píše na svém webu.

V žádném případě pak ministerstvo Němcům nedoporučuje cestovat na Krym.

11:28

Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi si notuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Skandály stíhaný (a odsouzený) politik v rozhlasovém interview prohlásil, že kroky, které vůči Rusku podnikají Spojené státy, mohou vést k nové studené válce.

Podle něj rovněž bylo chybou vyloučit Rusko ze skupiny nejvyspělejších zemí světa G8.

Vladimit Putin promlouvá na tiskové konferenci po schůzce se Silviem Berlusconim.
Vladimit Putin promlouvá na tiskové konferenci po schůzce se Silviem Berlusconim. | Foto: Reuters
10:54

Forbes napsal, že na web ruského "Prezidentského výboru pro občanskou společnost a lidská práva" unikly skutečné výsledky březnového referenda o připojení Krymu k Ruské federaci.

Podle časopisu se všelidového hlasování zúčastnilo pouhých 30 % voličů, přičemž pro anexi byla polovina z nich. Oficiální výsledky přitom hovoří o tom, že k volebním urnám přišlo 83 % voličů, přičemž 97 % z nich bylo pro anexi.

Link je již nefunkční, navíc panují pochybnosti o pravosti dokumentu.

Ačkoliv výsledky referenda o připojení k Rusku ještě nejsou známy, v centru krymské metropole Simferopolu už se slaví. (16. března 2014)
Ačkoliv výsledky referenda o připojení k Rusku ještě nejsou známy, v centru krymské metropole Simferopolu už se slaví. (16. března 2014) | Foto: Reuters
10:35

Serhij Tihipko, finančník, poslanec a prezidentský kandidát, vyzval prozatímní vládu Arsenije Jaceňuka k rezignaci. Skončit by měla kvůli pátečnímu neštěstí v Oděse, kde při nepokojích zemřely více než čtyři desítky lidí.

10:13

Ukrajinská vláda přizvala k vyšetřování pátečních nepokojů v jihoukrajinské Oděse zahraniční experty.

"Výsledky šetření událostí v Oděse budou samozřejmě zveřejněny. Zahraniční experti jsou pozváni k vyšetřování, aby byla zaručena lepší objektivita," uvedl ministr vnitra Avakov na Facebooku.

Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse.
Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse. | Foto: Reuters
09:51

Prezident Miloš Zeman během jednání se svým německým protějškem Joachimem Gauckem vyjádřil pochybnosti o tom, zda má nynější ukrajinská vláda pod kontrolou svou armádu.

Takové úvahy podle něj vyvolávají zkušenosti propuštěných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proruští separatisté týden zadržovali ve Slavjansku. Byli mezi nimi čtyři Němci a jeden Čech.

"Podle sdělení účastníků této mise vážně hrozilo, že po jejich uvolnění je postřílí ukrajinská armáda... Mise (OBSE po propuštění jejích členů ze zajetí) musela objíždět po polních cestách stanoviště ukrajinské armády, aby se nedostala do palby," uvedl.

Foto: Vojtěch Marek
09:36

Během pondělních bojů u Slavjansku bylo zabito nejméně 30 proruských separatistů, tvrdí ministr vnitra Arsen Avakov. Střety si vyžádaly ztráty i na straně armády. A rovněž jednu civilní oběť - mladou ženu, kterou podle něj zabila zbloudilá kulka.

Vůdce ozbrojenců Igor Strelkov tvrdí, že ztratil "okolo deseti mužů".

Foto: Reuters
09:17

Ukrajinská vláda nařídila zavřít letiště v Doněcku. Stalo se tak přesně měsíc poté, co na východě Ukrajiny začali úřadům vzdorovat separatisté.

08:52

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem dávno běží naplno, alespoň podle ukrajinisty Davida Svobody.

"Již několik měsíců jsme svědky asymetrické války mezi Ruskem a Ukrajinou a stále se jen divíme, čekáme a utěšujeme se, že jde o nějakou hru. Podle všeho jde o nový typ války v Evropě, byť je v ní zatím mnohem více lží a dezinformací než obětí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

David Svoboda
David Svoboda | Foto: Jan Gazdík
08:30

S nabídkou zprostředkovatelské mise generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna přijíždí do Moskvy jeho náměstek Jeffrey Feltman. Šéf OSN je připraven nabídnout své služby znepřáteleným stranám a v kontaktu je za tímto účelem s Kyjevem, Moskvou, Bruselem i Washingtonem.

Feltman má služby Pan Ki-muna ve středu a ve čtvrtek nabídnout i v Kyjevě. Mluvčí generálního tajemníka Farhán Hak v pondělí novinářům řekl, že podmínkou zahájení zprostředkovatelské mise je souhlas všech zainteresovaných stran.

Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí".
Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí". | Foto: Aktuálně.cz
08:23

Poslanci ukrajinského parlamentu se v Kyjevě schází na mimořádné jednání, na kterém budou projednávat krizovou situaci na východě země. 

Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov si objednal zprávy ministrů vnitra a obrany a šéfa tajné služby SBU a upozornil novináře, že lze čekat "závažná rozhodnutí".

Reportéři ale na ně budou čekat v předsálí, protože jednání bude neveřejné. Turčynov, který zároveň vykonává funkci prozatímního prezidenta, ve zvláštním prohlášení vyzval poslance k bezpodmínečné účasti. Parlament bude podle něj schvalovat "závažná rozhodnutí" spojená s bezpečností země.

08:16

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove si není jistý, zda za sestřelením ukrajinských vrtulníků na východě země stojí ruské speciální jednotky.

Několik protiletadlových střel bylo podle něj ukradeno i z ukrajinských zbrojnic, a tak nemůže spěchat se závěrem, že se Rusové přímo zapojili do bojů. Nicméně to ani nemůže vyloučit.

Nejméně tři helikoptéry byly sestřeleny v bojích se separatisty na východě Ukrajiny minulý týden. Vzbouřenci u Slavjansku v pondělí sestřelili čtvrtý vrtulník, avšak palbou z velkorážného kulometu.

08:15

Dobré ráno z pražské redakce. I dnes pro vás budeme detailně sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 5. 2014 21:50
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy