Živě: Aktivisté mají důkazy, že Kyjev použil kazetové bomby

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Organizace Human Rights Watch vyjádřila nespokojenost s tím, jak Ukrajina vyšetřuje nasazení zakázaných zbraní.
Organizace Human Rights Watch vyjádřila nespokojenost s tím, jak Ukrajina vyšetřuje nasazení zakázaných zbraní. | Foto: Human Rights Watch

Kyjev/Moskva - Velení ukrajinské "protiteroristické operace" oznámilo, že od jara bylo v bojích zabito na 8000 "žoldáků, kteří terorizují obyvatelstvo Donbasu".

Jak Kyjev k číslu dospěl, není známo. Doposud se odhadoval počet obětí na zhruba 4300.

Premiér Jaceňuk mezitím oznámil, že v Záporožské jaderné elektrárně došlo před pár dny k havárii. Žádné nebezpečí ale prý nehrozí. Problém se netýkal reaktorů a do sítě bude blok číslo 3 zapojen v pátek.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:35

Rusko od nadcházejícího pondělí zastaví dovoz ovoce a zeleniny z Albánie. Podle agentury RIA Novosti to oznámila veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor. Krok zdůvodnila podezřením, že přes Albánii putují do Ruska potraviny z Evropské unie, které Moskva zakázala v rámci odvety za unijní sankce přijaté proti Rusku kvůli ukrajinské krizi. Albánská strana podle Rosselchoznadzoru předložila 21 fytosanitárních certifikátů, z nichž 20 bylo, jak se ukázalo, falešných.

17:37

Problémy ruského hospodářství spojené s poklesem cen ropy a působením západních sankcí se prohlubují.

Ruská centrální banka v pondělí znovu zasáhla proti oslabování rublu a prodala podle ruské tiskové agentury TASS přibližně 700 milionů dolarů (zhruba 37 miliard rublů).

Rusko také poprvé veřejně připustilo, že jeho ekonomika míří do recese.

Ruský rubl. Ilustrační foto
Ruský rubl. Ilustrační foto | Foto: Reuters
17:23

Proruští separatisté zajali kompletní vedení vězeňské správy v Luhanské oblasti, oznámil gubernátor oblasti Gennadij Moskal.

"Předevčírem, 1. prosince, ozbrojenci z takzvané ´Luhanské lidové republiky´ vyzbrojení automatickými zbraněmi zbavili svobody kompletní vedení Státní vězeňské služby v Luhanské oblasti," prohlásil s tím, že místo, kde jsou zadržováni, není známo.

16:56

Velvyslanectví Ukrajiny v Praze vydalo prohlášení k nehodě v Záporožské jaderné elektrárně:

"Dle informací provozovatele jaderných elektráren Ukrajiny Energoatom, dne 28. listopadu 2014 v 19:24 došlo k odpojení třetího bloku Záporožské jaderné elektrárny od sítě účinkem ochrany proti vnitřnímu poškození generátoru. Důvodem pro odpojení se stalo poškození navíjení transformátoru napětí sekce napájení pomocné jednotky bloku.

Automatika ochrany bloku zareagovala dle projektového algoritmu. Blok je převeden do studeného stavu bez připomínek. K radiačním rizikům nedošlo. Předběžné hodnocení úrovně události dle mezinárodní škály jaderných událostí INES: pod škálou/úroveň "0".

V současné době probíhají práce na obnovení napájení pomocné jednotky. Připojení k síti se plánuje k 5. prosinci."

16:44

Francouzský ústav pro jadernou bezpečnost IRSN oznámil, že na Ukrajině nezaznamenal neobvyklou radioaktivitu a že nehoda na Záporožské jaderné elektrárně nevyvolala žádné ohrožení obyvatelstva ani životního prostředí.

K závěru dospěl na základě údajů ze dvou senzorů umístěných na budově francouzského velvyslanectví v Kyjevě.

16:25

Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovskij označil ekonomické sankce vůči Rusku za "obrovskou politickou chybu".

"Zatímco svět debatuje o sankcích, (ruský prezident Vladimir) Putin hostí v Kremlu šéfa Interpolu a děkuje mu za jeho pomoc v boji proti opozici," prohlásil v Evropském parlamentu kritik současné ruské vlády a někdejší šéf ropného gigantu Jukos.

Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters
16:12

Ukrajinský Naftogaz uhradí do konce roku druhou část dluhu za ruský plyn, tedy 1,65 miliardy dolarů, informoval ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.

15:56

Vlakem z Charkova utíkají tihle lidé před válkou na východě Ukrajiny. Směřují do Ruska, kde - jak doufají - začnou nový život. Reportáž Rádia Svobodná Evropa.

Ukrajina - uprchlici

4:06
Ukrajinci prchají do Ruska. Věří, že tam začnou nový, lepší život. | Video: Rádio Svobodná Evropa
15:38

Dunja Mijatovičová, představitelka OBSE pro svobodu médií, kritizuje Ukrajinu za vznik ministerstva informační politiky.

Jak napsala na Twitteru, vytvoření ministerstva informací ohrožuje svobodu projevu a není cestou, jak se vypořádat s propagandou.

15:17

Další kolo mírových jednání by se v běloruském Minsku mohlo konat příští týden, naznačil někdejší ukrajinský premiér Leonid Kučma.

15:14

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podle Reuters prozatím nijak nekomentovala havárii v ukrajinské jaderné elektrárně.

Podle mezinárodních dohod, přijatých po havárii jaderné elektrárny v Černobylu, musí státy agenturu informovat o všech nehodách ve svých jaderných zařízeních, které by mohly mít dopad na další země.

15:05

"Byli jsme schopni dokázat, že bomby přišly z území, které je bezpochyby pod kontrolou vládních sil. V každém případě je možné prokázat, že některé bomby zůstaly na území kontrolovaném Ukrajinou," upozornil Roth.

HRW na použití kazetové munice upozornila už koncem října. Podle ní zbraně zapříčinily smrt nejméně šesti lidí.

Armáda ovšem něco takového popírá. "Ukrajina nepoužívá kazetovou munici," reagoval vzápětí mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

15:02

Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch opět obvinila ukrajinskou armádu z použití zakázané kazetové munice.

"Pokud jde o případy, které jsme zkoumali, existují jasné náznaky, že z použití zbraní by měla být viněna ukrajinská strana," prohlásil v Kyjevě ředitel organizace Kenneth Roth.

Foto: Human Rights Watch
14:41

Armáda rovněž odmítla zprávy o tom, že porušuje příměří. Na tvrzení separatistů reagovala statistikou, že od 5. září, kdy začal platit klid zbraní dohodnutý v Minsku, došlo k 3819 útokům na vládní jednotky.

14:33

Velení ukrajinské "protiteroristické operace" oznámilo, že od jara bylo v bojích zabito na 8000 "žoldáků, kteří terorizují obyvatelstvo Donbasu".

Jak k číslu dospělo, není známo. Doposud se hovořilo o tom, že si boje na východě Ukrajiny vyžádaly přes 4300 mrtvých.

Rakve pro oběti pondělního krveprolití v Doněcku. Během bojů o tamní letiště zemřelo nejméně 34 separatistů.
Rakve pro oběti pondělního krveprolití v Doněcku. Během bojů o tamní letiště zemřelo nejméně 34 separatistů. | Foto: Reuters
13:41

Proruští ozbrojenci údajně utrpěli poblíž doněckého letiště "významné ztráty". Oznámil to mluvčí ukrajinské Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

"Navzdory aktivním snahám teroristů a ruských sil zmocnit se letiště zůstává toto strategické zařízení pod kontrolou jednotek ´protiteroristické operace´," řekl novinářům.

"Ukrajinská armáda úspěšně odrazila všechny útoky ozbrojenců, nepřítel utrpěl významné ztráty a byl donucen se stáhnout, aby obnovil svoji bojeschopnost."

13:32

Ukrajina bude nakupovat elektřinu z Ruska, oznámil ministr energetiky Demčyšyn. Ačkoliv je to podle něj "politicky obtížné", jde prý o nezbytný krok.

Země se totiž kvůli výpadku těžby uhlí v Donbasu potýká s nedostatkem energie.

13:13

Složení nové ukrajinské vlády ukazuje závislost Ukrajiny na Evropské unii a Spojených státech. Tvrdí to alespoň ruští zákonodárci. Jako důkaz předkládají nominaci tří cizinců.

Igor Morozov ze zahraničního výboru Rady federace je dokonce přesvědčen, že prezidenta Petra Porošenka k tomu donutili západní partneři.

12:58

Ukrajinské ministerstvo energetiky již v úterý odpoledne ohlásilo, že rozvodná síť v zemi se potýká s výkyvy a že za kolísání v energetické soustavě může mimo jiné mimořádná oprava třetího bloku záporožského jaderného komplexu.

12:44

Bělorusko podporuje Rusko v mírovém řešení situace na Ukrajině, napsala agentura TASS.

"Rusko samo sebe nepovažuje za jednu ze stran konfliktu na Ukrajině a vyzývá velení ukrajinské armády, aby vedlo dialog s vedením Luhanské a Doněcké lidové republiky," zhodnotil prezident Alexandr Lukašenko postoj Moskvy.

12:27

Pro připomenutí. Ukrajina se před necelými 30 lety stala - ještě coby součást Sovětského svazu - dějištěm dosud největší jaderné havárie v historii.

Tragická havárie s únikem radioaktivity se stala v Černobylu, a to koncem dubna roku 1986. Radiace tehdy zamořila území asi 200 000 kilometrů čtverečních, hlavně Ukrajinu, Bělorusko a Rusko, dosáhla ale až do Švédska či Británie.

12:22

Demčyšyn zároveň dodal, že potíže se "žádným způsobem" netýkají samotné produkce elektrické energie.

12:20

Ministr energetiky Vladimir Demčyšyn na tiskové konferenci prohlásil, že nehoda nepředstavuje žádné nebezpečí. Problém se podle něj netýká reaktorů. Provoz bloku bude podle něj obnoven v pátek, nejpozději v sobotu 6. prosince. Záporoží leží na jihovýchodě Ukrajiny.

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.
Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. | Foto: Reuters
12:11

V Záporožské jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny došlo před pár dny k havárii.

"Vím, že tam došlo k nehodě," řekl premiér Arsenij Jaceňuk. Podrobnosti by podle něj měl veřejnosti poskytnout ministr energetiky.

Agentura Unian napsala, že blok číslo 3 byl uzavřen 28. listopadu kvůli potřebné rekonstrukci. Elektrárna je největší na Ukrajině. Celkový instalovaný výkon dosahuje 6000 MW.

12:00

Okolí města Hrabove, k němuž trosky sestřeleného letounu dopadly, dodnes připomíná následky tragédie. V minulosti bylo dokonce označeno za "největší místo činu na světě".

11:56

Ukrajinský Charkov opustily první čtyři náklaďáky s troskami malajsijského boeingu. Míří do Nizozemska, kde se je forenzní experti na letecké základně pokusí sestavit dohromady.

Doufají, že jim to objasní příčiny tragédie letu MH17, na jehož palubě v půli července přišlo nad východem Ukrajiny o život 298 lidí.

11:01

Gruško kritizoval především takzvaný Akční plán připravenosti, kterým Aliance reaguje na změněné bezpečnostní prostředí po ruském zabrání Krymu a dalších krocích Moskvy v ukrajinské krizi.

Součástí plánu je i vznik aliančních sil velmi rychlé reakce, které budou v případě krize schopné zasáhnout na území členské země NATO v několika dnech, nebo zvýšený počet vojenských cvičení. Podle Gruška Aliance ohlašuje nové armádní manévry prakticky každý druhý den.

11:00

Předvádění síly Severoatlantické aliance na její východní hranici může zvýšit vojenské napětí v oblasti a vést k vážným incidentům.

"NATO tohle všechno dělá pod zástěrkou takzvané 'ruské hrozby'," prohlásil v rozhovoru s ruskými novináři velvyslanec při NATO Alexandr Gruško.

10:58

Boje na doněckém letišti dokládají i záběry z ruské televize RT.

10:37

Podle dohody, o níž v úterý informoval předseda separatistického parlamentu Andrej Purgin, mělo příměří začít úderem 18. hodiny.

Mezinárodní letiště v Doněcku přitom patří k místům, kde se svádějí nejtvrdší bitvy. Podle Kyjeva ho má stále v držení armáda.

Milionový Doněck zahalený kouřem. O tamní letiště se bojuje už několik měsíců. Ztráty na životech jdou podle informací do stovek.
Milionový Doněck zahalený kouřem. O tamní letiště se bojuje už několik měsíců. Ztráty na životech jdou podle informací do stovek. | Foto: Reuters
10:35

Představitelé samozvané "Doněcké lidové republiky" obvinili prokyjevské jednotky z opakovaného porušování příměří na doněckém letišti.

"Jen během uplynulých 24 hodin byl klid zbraní porušen 62krát," oznámilo tamní ministerstvo obrany.

10:13

Dodávky plynu na zimu se Ukrajině podařilo s Ruskem za mezinárodního zprostředkování dohodnout, vyhráno ale nemá.

Plyn Rusko dodá, uhlí však ne. Vzhledem k tomu, že značnou část ukrajinské uhelné produkce mají v rukou na svém území separatisté, hrozí Ukrajině nedostatek. A výpadky světla i tepla.

Uhelné elektrárny zajišťují Ukrajincům přibližně čtyřicet procent elektřiny. "Nedostatek uhlí se začne projevovat v prosinci a v dubnu může být situace kritická," předpověděl pro agenturu AFP Oleksandr Charčenko, ředitel Centra pro výzkum energetiky v Kyjevě.

10:01

Ukrajina stále patří k nejzkorumpovanějším zemím světa, alespoň podle nového žebříčku Transparency International.

Rok po Majdanu je země na 142. místě ze 175 sledovaných zemí. Pro srovnání - sousední Rusko je 136., Česká republika 53.

09:43

Premiér Arsenij Jaceňuk chce být vůči členům své nové vlády nekompromisní. "Každý ministr bude zodpovědný za svoji oblast činnosti. Každý ministr musí stanovit jasné cíle, k jejichž dosažení by měli využít všechny prostředky a metody," prohlásil podle serveru Ukrajinska pravda.

Ti, kteří se nedokážou s úkoly vyrovnat, podle něj budou neprodleně nahrazeni jinými.

09:36

Ukrajinská tajná služba SBU varovala před možným teroristickým útokem v Mariupolu.

Stalo se tak poté, co údajně rozbila polovojenskou jednotku a zabavila velké množství zbraní, včetně granátometů.

"Sabotéři měli čtyři uniformy (armády) Ruské federace," oznámila tajná služba. Podle ní probíhá pátrání po dalších členech.

09:31

Soud v jihoukrajinské Oděse rozplétá okolnosti květnových nepokojů, které si v černomořském přístavu vyžádaly 48 obětí, vesměs proruských aktivistů.

Na lavici obžalovaných usedlo 21 lidí, kteří se výtržností účastnili. Podle ruských médií jde výlučně o odpůrce kyjevského režimu, včetně dvou ruských občanů.

Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse.
Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse. | Foto: Reuters
09:17

Do Kyjeva poslal své gratulace nové vládě i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Blahopřeji Ukrajině k nové vládě. NATO podporuje ukrajinskou suverenitu, nezávislost a integritu," napsal na Twitteru.

09:11

Do čela ministerstva financí Porošenko navrhl Američanku ukrajinského původu Nataliji Jareškovou, která na Ukrajině žije už 20 let. Litevce Ajvarase Abramavičuse, který v zemi žije deset let, prezident vybral na post ministra hospodářství. Třetím cizincem ve vládě má být Gruzínec Alexandr Kvitašvili, jenž zaujme křeslo ministra zdravotnictví.

09:08

Ve funkcích by měli na návrh prezidenta Petra Porošenka setrvat ministr obrany Stepan Poltorak a ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Porošenko do vlády navrhl i tři zahraniční experty, kterým ještě před hlasováním parlamentu udělil občanství, aby tak usnadnil jejich účast v Jaceňukově kabinetu.

09:06

Ukrajinský parlament v úterý večer napodruhé a definitivně schválil složení nové vlády v čele s premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Poslanci nejprve schválili nový kabinet jako celek, ale po protestech některých frakcí sněmovna postupně projednala kandidaturu jednotlivých členů kabinetu.

V prvním hlasování vláda prošla těsnou většinou 229 ze 450 hlasů, ve druhém byl kabinet v identickém složení schválen hlasy 288 poslanců.

09:02

Nejprve krátké shrnutí úterních událostí:

Luhanští separatisté se - prostřednictvím pozorovatelské mise OBSE - dohodli na klidu zbraní. Příměří by mělo začít platit v pátek 5. prosince, čtvrt roku po uzavření první dohody v běloruském Minsku.

Kyjev se údajně snaží s vůdci samozvaných "lidových republik" dohodnout na dodávkách humanitární pomoci do Luhanské a Doněcké oblasti.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 12. 2014 21:35
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy