Separatisté obsazují úřady, Kyjev přiletí podpořit Biden

Přenos skončil
Sobotní události kolem ukrajinské krize jsme sledovali online.
Ozbrojenci na provizorním kontrolním stanovišti ve Stavjansku na východě Ukrajiny. (12. dubna 2014)
Ozbrojenci na provizorním kontrolním stanovišti ve Stavjansku na východě Ukrajiny. (12. dubna 2014) | Foto: Reuters

Kyjev - Ozbrojení proruští separatisté opět obsazují vládní budovy na východě Ukrajiny.

Zmocnili se úřadů ve Slavjansku, v Kramatorsku dokonce došlo k přestřelkám mezi policisty a ozbrojenci.

Bílý dům v sobotu večer varoval Kreml před podněcováním dalších nepokojů.

Kyjev v sobotu oznámil, že ruskému Gazpromu přestal platit za plyn. Nejdříve se chce dohodnout na ceně, která před pár dny vzrostla na 485 dolarů za tisíc kubických metrů.

Skupina ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7 se usnesla, že podpoří zpřísnění sankcí proti Rusku, pokud Moskva vystupňuje krizi na Ukrajině.

Dění jsme sledovali v online reportáži.

Dění na Ukrajině:

Přenos skončil
23:58

Na Ukrajinu zamíří americký viceprezident Joe Biden, který se tam setká s místními vládními představiteli i zástupci občanské společnosti.

Návštěva má za cíl vyzdvihnout "americkou podporu jednotné, demokratické Ukrajiny, která rozhoduje sama o svém budoucím směřování", uvedl Bílý dům.

23:27

Bílý dům varoval Kreml před dalšími vojenskými akcemi na Ukrajině. Situace, kdy ozbrojení separatisté obsadili vládní budovy ve Slavjansku, podle Spojených států připomíná události na Krymu.

Rusko svojí podporou podněcuje k násilí a sabotážím, čímž se podle mluvčí Rady národní bezpečnosti USA Laury Lucas Magnusonové pokouší podkopat a destabilizovat Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat.
Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat. | Foto: Reuters
22:11

Pokud Kyjev použije na jihovýchodě Ukrajiny sílu, zhatí tak plánovanou čtyřstrannou schůzku, která se má příští týden uskutečnit v Ženevě. Svému americkému protějšku Johnu Kerrymu to telefonicky sdělil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"(Ukrajinské) vedení ukazuje svoji neschopnot převzít odpovědnost za osud země a do přípravy nové ústavy efektivně zapojit všechny politické síly a regiony," citovala agentura ITAR-TASS z prohlášení ministerstva zahraničí.

21:34

Neklid panuje i ve městě Krasnyj Lyman, kde někdo na bezpečnostní síly střílel z kalašnikovů, informovala agentura DPA.

21:13

Hrozba Ruska, že omezí dodávky plynu, jenž do některých členských států směřuje přes Ukrajinu, vyžaduje kolektivní reakci Evropské unie, napsal předseda Evropské komise José Manuel Barroso v dopise všem evropským lídrům.

"Doporučuji, aby o této otázce v pondělí debatovali ministři zahraničních věcí a ministři energetiky při telefonické konferenci s komisařem (pro energetiku) Güntherem Oettingerem."

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
20:28

Miliardář Petro Porošenko, považovaný za favorita květnových prezidentských voleb, obvinil úřady a strážce pořádku z nečinnosti.

"Dopustit situaci, kdy ozbrojení bandité a teroristé chodí po ulicích, ohrožují spořádané občany a obsazují sídla silových složek, to je výsledek nečinnosti," řekl na tiskové konferenci.

20:05

Situace v Luhansku, kde separatisté už týden okupují budovu tajné služby SBU, je velmi napjatá, píše Ukrajinska pravda. Ulicemi údajně chodí ozbrojení muži.

19:42

Lídr radikálnío Pravého sektoru Dmytro Jaroš vyzval k plné mobilizaci a "rozhodnému jednání". "V těchto hodinách se na východě Ukrajiny opakuje krymský scénář," prohlásil. "Kreml doufá, že se východních oblastí Ukrajiny zmocní bez sebemenšího odporu."

Centrální vláda - a především ministerstvo vnitra - podle něj nic nedělá.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
19:25

V Kramatorsku v Doněcké oblasti došlo k přestřelkám mezi neznámými ozbrojenci a policií, napsal na Facebooku ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Označil to za "vnější agresi ze strany Ruské federace". Úřady proto narychlo svolaly zasedání bezpečnostní rady státu.

17:33

Ruská diplomacie odmítla hrozby Kyjeva, že prozápadní vláda zahájí útok proti proruským demonstrantům.

Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova by měla Ukrajina "postupovat výlučně pokojně a prostřednictvím dialogu a brát v úvahu legitimní požadavky jihu a jihovýchodu Ukrajiny, což zahrnuje i zapojení představitelů těchto regionů do procesu ústavní reformy".

Foto: Reuters
16:28

Nad policejní stanicí v Doněcku zavlála vlajka separatistů, hlásí agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

16:15

V Doněcku asi 200 osob vyzbrojených holemi obsadilo sídlo policie, načež regionální policejní prezident vyhověl jejich požadavku, aby odstoupil.

Na budově zavlál prapor separatistů. Muži na sobě měli podle některých zpráv uniformy pořádkových jednotek Berkut, které byly rozpuštěny po pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

16:00

Dav proruských demonstrantů v Doněcku bez odporu vtrhl do tamního sídla policie.

Podle agentury AFP do budovy odpoledne vniklo asi 200 lidí, když několik desítek příslušníků pořádkových sil vyslaných k ochraně budovy si údajně připínali oranžovo-černé stužky stoupenců připojení k Rusku.

15:03

Ukrajinský ministr zahraničí vyzval Rusko, aby její agenti na východě země přestali vyvolávat "provokativní akce". Andrij Deščycja tak reagoval na události ve Slavjansku, kde proruští radikálové obsadili policejní stanici či budovu tajné služby SBU.

14:44

Ruský miliardář Gennadij Timčenko, který se kvůli těsným vztahům s Kremlem ocitl na seznamu lidí stižených americkými sankcemi, tvrdí, že bere postih z Washingtonu jako čestné vyznamenání. A své peníze prý převedl do ruských bank.

"Skutečnost, že jsem byl zařazen na seznam, byl možná malé překvapení, ale taky to byla pro mne pocta," řekl v rozhovoru pro ruskou státní televizi.

Miliardář stihl prodat svůj podíl v obchodní společnosti Gunvor pouhý den před tím, než se jeho jméno ocitlo na sankčním seznamu USA.

14:01

Proruští ozbrojenci se v policejním ústředí ve Slavjansku na východě Ukrajiny zmocnili stovek kusů zbraní a rozdávají je aktivistům. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou policii.

12:28

Hrdinou reportáží ruských televizí o potyčkách mezi proruskými separatisty s ukrajinskými radikály v přístavu Mykolajiv se stal jeden muž, avšak s dvěma různými jmény a stojící na opačných stranách konfliktu.

Podle verze, hlásané státní televizí Rossija-1, Andrej Petkov utrpěl z rukou ukrajinských radikálů z Pravého sektoru otřes mozku, komplikovanou zlomeninu nohy a popáleniny poté, co "přišel na pokojný mítink, aby otevřeně vyjádřil nespokojenost s počínáním nového režimu".

Týž den se ale týž muž objevil i na obrazovce polostatní NTV, tentokráte pod jménem Andrej Petchov a v roli "nájemného žoldáka" s německým občanstvím, který přivezl na Ukrajinu půl milionu eur, aby chystal padesátku západoevropských žoldnéřů k násilným akcím.

11:50

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz přestala platit za dodávky plynu a tato situace má trvat, dokud jednání o ceně ruského plynu nedospějí k závěru.

Uvedl to šéf Naftogazu Andrij Kobolev v rozhovoru, který otiskl populární ukrajinský časopis. Ruský koncern Gazprom dříve zvýšil Ukrajincům cenu plynu z 268 na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule.
Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule. | Foto: Reuters
11:42

"Reakce bude velmi tvrdá, protože je rozdíl mezi demonstranty a teroristy," napsal ministr Arsen Avakov na Facebooku v reakci na události ve Slavjansku. Další podrobnosti neuvedl.

Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. | Foto: Reuters
11:08

V Luhansku se podle ukrajinských médií připravuje vyhlášení "lidové republiky" podle příkladu Doněcku a Charkova, kde povstalci vypověděli poslušnost kyjevským úřadům.

10:44

Ozbrojenci v maskovacích uniformách obsadili policejní strážnici ve města Slavjansk na východě Ukrajiny.

10:41

Skupina ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7 se usnesla, že podpoří zpřísnění sankcí proti Rusku, pokud Moskva vystupňuje krizi na Ukrajině.

"Je tam široká a silná jednota v rámci G7 ohledně zvýšení sankcí a nákladů v reakci na stupňující se akce ze strany Ruska," řekl americký ministr financí Jack Lew. Tato neformální organizace vyloučila ze svého středu v rámci skupiny G8 Rusko poté, co Moskva anektovala ukrajinský Krym.

10:25

Do Doněcku má přicestovat proruský prezidentský kandidát Oleh Carov, který se chce postavit do čela separatistického hnutí.

V centru Doněcké oblasti chce prý začít budovat nové ústřední orgány odštěpeneckého hnutí.

10:12

Zástupci kyjevské vlády budou i v sobotu na východě Ukrajiny pokračovat v intenzivních konzultacích, jejichž cílem je dosáhnout pokojnou cestou vyklizení okupovaných objektů.

Vzbouřenci v Doněcku a Luhansku ale výzvy ukrajinské vlády odmítají a na víkend chystají další protestní akce. Moskva ukrajinské úřady důrazně varuje před ozbrojeným zásahem.

Foto: Reuters

Dobrý den z pražské redakce, kde budeme i dnes sledovat vše důležité kolem ukrajinské krize v online reportáži.

 

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2014 23:28
 

Právě se děje

Další zprávy