Ozbrojenci obsazují vládní budovy na východě Ukrajiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2014 15:27
Podle ministra vnitra na sobě muži ve Slavjansku mají maskovací uniformy, reakce prý bude tvrdá.
Ozbrojenci ve Slavjansku.
Ozbrojenci ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev - Situace na východě Ukrajiny se opět zdramatizovala.

Zatímco v Doněcku a Luhansku se politici snaží vyjednávat s proruskými separatisty,ozbrojenci v maskovacích uniformách obsazují vládní budovy ve Slavjansk.

Nejdříve se zmocnili policejní strážnice, posléze i pobočky tajné služby SBU, oznámil ministr vnitra Arsen Avakov.

Podle médií vše připomíná nedávnou anexi Krymu. Ozbrojenci podle nich mají stejnou výbavu.

"Reakce bude velmi tvrdá, protože je rozdíl mezi demonstranty a teroristy," napsal Avakov na Facebooku. Další podrobnosti však neuvedl.

Neznámí ozbrojenci obsadili policejní strážnici ve Slavjansku. (12. dubna 2014)
Neznámí ozbrojenci obsadili policejní strážnici ve Slavjansku. (12. dubna 2014) | Foto: Reuters

Útočníci zatím nevznesli požadavky

V předchozích dnech se proruští demonstranti zmocnili několika úředních budov ve velkých městech na ruskojazyčném východě Ukrajiny, Luhansku a Doněcku. Severně od nich leží Slavjansk.

Policejní mluvčí ukrajinské televizi řekl, že útočníků bylo asi šest, několikrát vystřelili do vzduchu a pak zaútočili na strážnici. Neuvedl však, jak zareagovali sami policisté. Mluvčí agentuře Reuters řekl, že útočníci zatím nevznesli žádné požadavky.

V pátek vypršelo ultimátum, které ukrajinské úřady daly proruským aktivistům k vyklizení obsazených budov v Doněcku a Luhansku, zatím však nejsou podle Reuters patrné žádné známky, že by se policie chystala k útoku.

"Řeknu to ještě jednou: kdo chce dialog, bude mít dialog a budeme hledat řešení. Ale ti, kdo se chopí zbraně, zapalují budovy, střílejí do lidí, do policie, terorizují lidi s palicemi a v maskách, ti budou čelit adekvátní, tvrdé odpovědi," přislíbil Avakov.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek navštívil Doněck, aby se pokusil nalézt východisko ze situace, avšak s proruskými radikály se nesetkal. Nicméně se vyslovil pro vyřešení situace pokojnými prostředky.

V Doněcku podle agentury Unian separatisté během noci zaútočili na sídlo prokuratury, ale později zase budovu vyklidili. Ukrajinské ministerstvo vnitra podle agentury Interfax varovalo, že za pořádání masových nepokojů může hrozit až 15 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy