Ozbrojenci obsazují vládní budovy na východě Ukrajiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2014 15:27
Podle ministra vnitra na sobě muži ve Slavjansku mají maskovací uniformy, reakce prý bude tvrdá.
Ozbrojenci ve Slavjansku.
Ozbrojenci ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev - Situace na východě Ukrajiny se opět zdramatizovala.

Zatímco v Doněcku a Luhansku se politici snaží vyjednávat s proruskými separatisty,ozbrojenci v maskovacích uniformách obsazují vládní budovy ve Slavjansk.

Nejdříve se zmocnili policejní strážnice, posléze i pobočky tajné služby SBU, oznámil ministr vnitra Arsen Avakov.

Podle médií vše připomíná nedávnou anexi Krymu. Ozbrojenci podle nich mají stejnou výbavu.

"Reakce bude velmi tvrdá, protože je rozdíl mezi demonstranty a teroristy," napsal Avakov na Facebooku. Další podrobnosti však neuvedl.

Neznámí ozbrojenci obsadili policejní strážnici ve Slavjansku. (12. dubna 2014)
Neznámí ozbrojenci obsadili policejní strážnici ve Slavjansku. (12. dubna 2014) | Foto: Reuters

Útočníci zatím nevznesli požadavky

V předchozích dnech se proruští demonstranti zmocnili několika úředních budov ve velkých městech na ruskojazyčném východě Ukrajiny, Luhansku a Doněcku. Severně od nich leží Slavjansk.

Policejní mluvčí ukrajinské televizi řekl, že útočníků bylo asi šest, několikrát vystřelili do vzduchu a pak zaútočili na strážnici. Neuvedl však, jak zareagovali sami policisté. Mluvčí agentuře Reuters řekl, že útočníci zatím nevznesli žádné požadavky.

V pátek vypršelo ultimátum, které ukrajinské úřady daly proruským aktivistům k vyklizení obsazených budov v Doněcku a Luhansku, zatím však nejsou podle Reuters patrné žádné známky, že by se policie chystala k útoku.

"Řeknu to ještě jednou: kdo chce dialog, bude mít dialog a budeme hledat řešení. Ale ti, kdo se chopí zbraně, zapalují budovy, střílejí do lidí, do policie, terorizují lidi s palicemi a v maskách, ti budou čelit adekvátní, tvrdé odpovědi," přislíbil Avakov.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek navštívil Doněck, aby se pokusil nalézt východisko ze situace, avšak s proruskými radikály se nesetkal. Nicméně se vyslovil pro vyřešení situace pokojnými prostředky.

V Doněcku podle agentury Unian separatisté během noci zaútočili na sídlo prokuratury, ale později zase budovu vyklidili. Ukrajinské ministerstvo vnitra podle agentury Interfax varovalo, že za pořádání masových nepokojů může hrozit až 15 let vězení.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy