Živě: Uprchlíci míří do Slovinska, Maďarsko zavřelo hranici s Chorvatskem

Živě
Sobotní dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska. | Foto: Reuters

Maďarsko uzavřelo kvůli přílivu migrantů krátce po půlnoci takzvanou zelenou hranici s Chorvatskem. Hraniční přechody budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat ve své cestě na západ. Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v pátek řekl, že nebude příchodu migrantů bránit, dokud Německo bude běžence dál přijímat.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě  jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
18:01

Pomáhat ve vypořádávání se s nárůstem počtu běženců bude slovinské policii pomáhat také armáda, upozornil dnes slovinský premiér Miro Cerar. "Vláda se rozhodla povolat armádu na pomoc policii," řekl premiér Cerar po zasedání bezpečnostní rady státu, tedy zúženého vládního kabinetu. Podle něj mají vojáci pomáhat po logistické stránce a se svým vybavením.

17:18

Demonstraci na podporu migrace uspořádala iniciativa Proti projevům nenávisti. Jejím členům vadí šíření xenofobie a nenávisti v Česku. "V září požádalo o azyl devět Syřanů. Na žádné reálné zaplnění ČR uprchlíky zřejmě nedojde," podotkli pořadatelé. Mezi ty, co volají po větší solidaritě s uprchlíky, přišli třeba koordinátor pomoci v Maďarsku Jan Vrobel či socioložka Jiřina Šiklová. Připomněla, že i z Česka lidé museli v minulosti utíkat.

Účastníci měli s sebou transparenty s nápisy Vychovejme (nevy)Chovance nebo Nejsou to uprchlíci, ale lidé. Organizátoři obou akcí doprovodili svá shromáždění také muzikou. Zatímco odpůrci migrace zvolili třeba písně Ach synku, synku nebo Ta naše písnička česká, zastánci uprchlíků poslouchali arabské rytmy, balkánskou dechovku či židovské písně.

17:10

Tomio Okamura na dnešní akci zopakoval požadavek na neprodyšné uzavření hranic. Na místě bylo možné podepisovat petici za vystoupení Česka z EU. Při Okamurově proslovu začali u sochy svatého Václava pískat na píšťalky někteří účastníci druhé demonstrace. Strkanici několika lidí policie hned uklidnila. Na místě byl i antikonfliktní tým.

Foto: David Kohout
17:00

Upřesnění počtu účastníků dnešnich akcí v centru Prahy: Před Národním muzeem demonstrovalo za "naši kulturu a bezpečnou zem" podle pražské policie na místě kolem tisícovky lidí, v horní části náměstí pak asi 250 lidí volalo po solidaritě s uprchlíky.

15:20

Chorvatsko dnes poslalo do Slovinska poslalo prvních 1500 uprchlíků, informovala agentura DPA. Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat. Podle slovinských úřadů může být denně bez problémů přepraveno k rakouským hranicím 5000 lidí.

Migranti nastupují do autobusu na chorvatsko-slovinské hranici v Lendavě.
Migranti nastupují do autobusu na chorvatsko-slovinské hranici v Lendavě. | Foto: Reuters
15:10

Před Národním muzeem v Praze se dnes odpoledne sešlo několik stovek odpůrců migrantů. Magistrála je odděluje od zastánců uprchlíků, kterých na jejich demonstraci přišla asi stovka. Na podporu shromáždění protestujícího proti běžencům projely náměstím zhruba tři desítky motorkářů.

Demonstrace před muzeem, která je nazvaná Za naši kulturu a bezpečnou zem - upozornění na problémy související s imigrací, apel vládě a Poslanecké sněmovně na řešení, začala národní hymnou. Mezi ohlášenými řečníky akce jsou politici Tomio Okamura a Radim Fiala nebo zpěvák Aleš Brichta.

Na akci Za otevřenou Evropu a lidská práva, proti nenávisti, xenofobii a rasismu vystoupí s projevy například koordinátor pomoci v Maďarsku Jan Vrobel nebo etnolog Michal Pavlásek. Její účastníci ohlásili pochod od sochy svatého Václava na náměstí Míru.

14:58

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes před spolustraníky ve svém volebním obvodě v severoněmeckém Grimmenu hájila svou politiku vůči uprchlíkům a kritizovala Evropskou unii za dosud nespravedlivé rozložení břemene. Zopakovala, že Německo uprchlickou krizi zvládne, ale zdůraznila, že jde o globální úkol.

Merkelová na krajském sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) řekla, že ji zklamala reakce Evropské unie na příliv uprchlíků. "Dodnes tu chybí tu spravedlivé rozdělení břemene. Byly podniknuty první kroky v podobě záměru spravedlivě rozdělit 160 000 uprchlíků, ale ještě neexistuje stálý přerozdělovací mechanismus," citovala ji stanice NDR. Pokud chce být Evropa solidární, musí tuto záležitost brát vážně všech 28 členských států EU, a nikoli jen čtyři nebo pět

Merkelová se však také vyslovila pro rychlejší vracení lidí, kteří nemají právo na azyl. "To znepokojuje mnoho lidí. Tomu rozumím," poznamenala. Letos podle ní požádá o azyl v Německu dohromady nejméně 100 000 Albánců a Kosovanů. V zásadě podle kancléřky musí být všech 100 000 vráceno.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
12:58

Dvanáct uprchlíků dnes utonulo u tureckých břehů po ztroskotání jejich člunu, v němž měli namířeno do Řecka. Podle agentury AFP vypluli na Egejské moře v plavidle ze dřeva z tureckého města Ayvalik a namířeno měli na řecký ostrov Lesbos. Turecké pobřežní stráži se podařilo dalších 25 pasažérů člunu zachránit. Podle tureckých médií přivolali pomoc prostřednictvím svých mobilních telefonů.
Národnost obětí není známá.

12:45

Řecká pobřežní stráž dnes ráno oznámila, že nalezla další čtyři mrtvé běžence - tři děti a jednu ženu. Zahynuli při pokusu přeplout Egejské moře na cestě do Evropy. Po ztroskotání jejich člunu čtveřice utonula poblíž ostrova Kalymnos. Dalších 11 lidí z téhož plavidla se podařilo zachránit a nezvěstné je jedno další dítě. Letos už Středozemní moře přeplulo 606 000 migrantů, z toho více než 466 000 se vylodilo na řeckých březích. Více než 3000 lidí při pokusu o překonání moře zahynulo, z toho na 300 v Egejském moři.

12:20

Pár minut před půlnocí vystoupilo ještě z vlaku na chorvatské straně hranice nedaleko maďarské obce Zákány na 2000 běženců. Maďarsko jim jako poslední skupině povolilo krátce před jednou hodinou v noci vstoupit na maďarské území. Následně byly poslední otvory v plotu hermeticky uzavřeny, uvedl reportér agentury AFP.

12:10

Slovinsko u hraničních přechodů podle agentury APA zbudovalo stanové tábory, v nichž jsou uprchlíci registrováni. Podle soukromé slovinské televize POP TV už tam na ně čekají slovinské autobusy, které je mají odvážet do stanového tábora u slovinsko-rakouského hraničního přechodu Šentilj/Spielfeld.

12:00

První autobusy se zhruba 300 běženci dorazily podle agentury DPA také na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Mursko Središće/Petišovci. Podle agentury AFP bylo autobusů šest. Tři z nich odvezly uprchlíky do přijímacího centra v obci Dolga vas a pasažéři dalších tří byli registrováni přímo na hranici. Podle slovinské agentury STA mají uprchlíci do Petišovec přijíždět v šestihodinových odstupech.

Autobusy převážející migranty na chorvatsko-slovinské hranici v Levandě.
Autobusy převážející migranty na chorvatsko-slovinské hranici v Levandě. | Foto: Reuters
11:55

První autobusy s běženci dnes přijely na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Macelj/Gruškovje. "První autobus je na hraničním přechodu Gruškovje a migranti nyní projdou registračním procesem," řekl ráno agentuře Reuters mluvčí policie Bojan Kitel.

11:33

Podle ministra zahraničí má maďarská vláda informace o tom, že dnes začalo převážení migrantů na slovinsko-maďarskou hranici. Proto je podle něj znovuzavedení hraničních kontrol nezbytné. Šéf maďarské diplomacie dodal, že opatření je "prováděno v rámci schengenské dohody".

11:20

Maďarsko dočasně obnoví kontroly na hranici se Slovinskem. Agentuře MTI to dnes řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Poté, co Maďarsko uzavřelo krátce po půlnoci zelenou hranici s Chorvatskem, zamířily do Slovinska první stovky běženců z Chorvatska. Hraniční přechody z Chorvatska budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Rodina uprchlíků v registračním centru na chorvatsko-slovinské hranici v Lendavě.
Rodina uprchlíků v registračním centru na chorvatsko-slovinské hranici v Lendavě. | Foto: Reuters
10:22

Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat ve své cestě na západ. Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v pátek řekl, že nebude příchodu migrantů bránit, dokud Německo bude běžence dál přijímat. V souvislosti s očekávaným přílivem uprchlíků Slovinsko v pátek večer pozastavilo pravidelné železniční spojení s Chorvatskem.

10:08

Zelená hranice byla uzavřena kvůli "ochraně občanů Maďarska a Evropy", uvedl v sobotu časně ráno vládní mluvčí Zoltán Kovács v pohraniční vesnici Zákány. "Stále je ale možné překročit hranici legálně a požádat o azyl," dodal.

Už před měsícem Maďaři zablokovali hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, postavili Maďaři hraniční plot.

10:00

Maďarsko uzavřelo kvůli přílivu migrantů krátce po půlnoci takzvanou zelenou hranici s Chorvatskem. Hraniční přechody budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Letos do Maďarska dorazilo už více než 383 000 migrantů, většina z nich ale potom odjela do dalších zemí, zejména do Německa.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 10. 2015 17:24
 

Právě se děje

Další zprávy