Živě: Rakety na Ukrajině zasáhly školu, děti uprchly

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
I přes opakované dohody o příměří boje na východě Ukrajiny pokračují.
I přes opakované dohody o příměří boje na východě Ukrajiny pokračují. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - "1252 vojáků padlo, skoro tři tisíce jich byly zraněny," zhodnotil boje s proruskými separatisty v Donbasu ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Agrese donutila statisíce lidí stát se vysídlenci, statisíce lidí na okupovaných územích hladoví, ale nejsme s to jim pomoci, protože jsou na územích ovládaných teroristy," dodal podle agentury Interfax.

Boje neutichají, ačkoliv minimálně v Luhanské oblasti by už několik dní mělo platit příměří. Kyjev chce na úterý vyhlásit den klidu.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:10

Mnohakilometrové fronty kamionů vznikly na rusko-běloruských hranicích poté, co běloruští celníci náhle začali důkladně kontrolovat ruské kamiony, údajně v rámci boje proti pašování. Osobních aut se přitom opatření netýká, informoval dnes ruský internetový list Gazeta.ru.

Oficiálně byly celní kontroly mezi oběma státy, spjatými celní unií, zrušeny od dubna 2011, a tak se média dohadují, že zácpy na hraničním přechodu na hlavní dálnici M1 mezi oběma státy jsou odvetou Minsku za ruské zákazy dovozu běloruského masa a mléka. Ty byly trestem za běloruský reexport zakázaných západních potravin do Ruska.

19:50

Světoznámá ruská sopranistka Anna Netrebková vyvolala dnes polemiky v ruských a ukrajinských médiích, když veřejně obdarovala operu v hlavní baště proruských separatistů na východě Ukrajiny a zapózovala s vlajkou separatistů. Šek na milion rublů (asi 420 000 Kč) předala Netrebková předákovi separatistů Olegu Carevovi v neděli v Petrohradu během ceremonie, kterou vysílala televize.

"Chci něco udělat, abych podpořila umění tam, kde je to nyní zvláště zapotřebí. Snažím se podporovat lidi," řekla operní diva s tím, že dar je určen opeře v Doněcku, ve které svého času také zpívala a které ukrajinské úřady zastavily veškeré financování.

Ukrajinský server Obozrevatel dnes Netrebkové vyčetl, že se ani slůvkem nezmínila "o skutečnosti, že utrpení hudebníků v Doněcku a potíže tamní opery jsou důsledkem akcí" proruských separatistů.

16:30

Ministerstva obrany Ukrajiny a Kanady podepsala prohlášení o záměru pokračovat ve spolupráci, jejíž cílem je posílit schopnosti ukrajinské vlády a ukrajinských bezpečnostních sil, které brání celistvost ukrajinského území a jeho lid. Informovala o tom agentura Ukrinform.

15:04

Ukrajinští pohraničníci od začátku roku nepustili do země čtrnáct a půl tisíce ruských občanů. Uvedl to náčelník Ukrajinské pohraniční služby Viktor Nazarenko v rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina. Zpět jsou podle něj vraceni lidé, u kterých se předpokládá, že během svého pobytu chtějí "destabilizovat Ukrajinu". Většinou jde o muže ve věku dvaceti až pětapadesáti let.

14:21

Pro povstalce je však případná schůzka tento týden příliš urychlená. Jejich doněcký předák Denis Pušilin dnes podle agentury TASS uvedl, že Kyjev nejdříve musí potvrdit program jednání.

Podle proruských separatistů by se mělo hovořit o režimu klidu zbraní, včetně stažení dělostřelectva a raketometů, o výměně zajatců podle dohodnutých seznamů, o postupném zrušení ekonomické blokády Donbasu a o vstoupení v platnost zákonů o zvláštním statusu Donbasu a o amnestii.

Foto: Reuters
14:18

V Kyjevě, v Moskvě i v povstaleckém Doněcku se v posledních dnech hovoří o chystané schůzce kontaktní skupiny opět v Minsku.

Zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov dnes prohlásil, že Rusko je na další jednání tento týden v běloruské metropoli připraveno.

Prezidenti Ruska, Běloruska a Ukrajiny Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku.
Prezidenti Ruska, Běloruska a Ukrajiny Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
13:49

Při ostřelování měst Artěmivsk byla zasažena škola. Jeden chlapec je zraněn, děti se ukryly ve sklepě, píše server segodnya.ua. Artěmivsk je v rukou ukrajinské armády a jde o první střelbu hlášenou ve městě od léta.

13:42

V Charkově odhalili pomník padlým ukrajinským vojákům.

12:49

Rusko obnoví dodávky zemního plynu na Ukrajinu ve čtvrtek. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí ukrajinského monopolu pro přepravu plynu Ukrtransgaz. Rusko dodávky zastavilo v polovině června, a to kvůli sporům o ceny a nezaplacené účty. Koncem října se obě země za asistence Evropské komise dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících. Kyjev si ale podle dohody musí dodávky předplácet.

12:35

Hlavní město Krymu – Simferopol – připomíná městečko kdesi v hloubi Ruska. Ruské vlajky tu už ale nevlají. Jen na zdi zbyl nápis "Putine, zachraň nás!" Přečtěte si reportáž, kterou na anektovaném poloostrově pořídil zpravodaj Aktuálně.cz Jiří Just.

Foto: Jiří Just
12:08

Jak vyřešit spor ohledně dodávky dvou lodí Mistral z Francie do Ruska? Cesty jsou podle Kremlu dvě: buď Rusko plavidla dostane, anebo mu Francouzi za nesplnění smlouvy zaplatí. 

"Obě možnosti nám vyhovují - ať už lodě, nebo peníze. Utracené peníze se musí vrátit," nechal se podle agentury Reuters slyšet Putinův poradce v oblasti zahraniční politiky Jurij Ušakov.

Vladivostok, vrtulníková loď třídy Mistral, kterou Francie vyrábí pro Rusko.
Vladivostok, vrtulníková loď třídy Mistral, kterou Francie vyrábí pro Rusko. | Foto: Wikimedia Commons/Bruno Corpet
11:54

Ruský diplomat poslancům dále řekl, že překonání situace vzniklé ukrajinskou krizí a zavedením sankcí vůči Rusku potrvá dlouho.

"Neumím říci, jestli jde nyní o novou 'studenou válku', jak dlouho nynější období potrvá, ale vím jedno: dostat se ze situace s americkými sankcemi nám potrvá dlouho, mnoho let," uvedl.

11:48

"Za formálně prohlašovaným cílem donutit nás ke změně pozice vůči Ukrajině je patrný a prakticky neskrývaný cíl vytvořit sociálně-ekonomické podmínky pro změnu moci v Rusku," pronesl ve Státní dumě náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov.

Podle něj jde o "jednu ze zahraničněpolitických priorit Washingtonu", cituje ho agentura TASS.

Foto: Reuters
11:28

Sankce, které Evropská unie přijala vůči Rusku za jeho politiku na Ukrajině, samozřejmě ovlivňují český export do Ruska. K dispozici jsou první čísla. Více ve článku Český vývoz do Ruska se kvůli sankcím propadl téměř o pětinu.

EU versus Rusko, ilustrační foto
EU versus Rusko, ilustrační foto | Foto: Thinkstock
11:21

Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka prosazuje, aby parlament už zítra změnil hlasováním zákon o "vněblokovém statusu Ukrajiny." Což znamená, že by země mohla požádat o členství v NATO. Dosud tak s ohledem na platný zákon učinit nemohla. Rusko ovšem varuje, že tento krok vyostří napětí na východě Ukrajiny.

10:55

Rusko neočekává, že by Spojené státy uznaly anexi  Krymu "v nejbližších desetiletích." Podle agentury RIA to prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

10:27

Aktuálně.cz psalo minulý týden o ukrajinských problémech s dodávkami uhlí na zimu. Ukrajina nemá na přežití zimy uhlí. Od separatistů ho nechce.

10:23

Ukrajinská vláda povolila státní energetické společnosti Ukrinterenergo dovážet elektřinu z Ruska. Reaguje tak na výpadky v dodávkách elektřiny způsobené nedostatkem uhlí. Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo energetiky.

 

Ministr Volodymyr Demčyšyn již minulý týden upozornil, že Ukrajina má nyní o zhruba deset procent elektřiny méně, než by potřebovala. Konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které na Ukrajině zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny.

09:33

Bezpečnostní analytik a ředitel kyjevského Centra vojensko-politických analýz Dmytro Tymčuk na svém facebookovém účtu tvrdil, že ruská armáda o víkendu poslala povstalcům další zbraně, včetně houfnic, a munici.

Rovněž prý do povstaleckých oblastí Donbasu přešli další ruští žoldáci a nové jednotky z útvarů přesunutých k ukrajinským hranicím. Mají nahradit utrpěné ztráty z předchozích dnů.

Podle Tymčuka na území kontrolovaná vzbouřenci přišly i oddíly speciálních sil ruského ministerstva vnitra. Původní jednotky přesunuté na východ Ukrajiny přišly údajně o čtvrtinu původního počtu svých příslušníků.

09:16

Ukrajina očekává, že Rusko v pondělí po necelém půlroce obnoví dodávky zemního plynu.

Gigant Gazprom již v sobotu potvrdil, že od Kyjeva obdržel 378 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč), jimiž si země prosincovou dodávku plynu předplatila.

Foto: Thinkstock
09:07

Nejméně šest civilistů přišlo podle Kyjeva o život během uplynulých 24 hodin a tři byli zraněni při porušování příměří na východě Ukrajiny.

Agentura TASS na druhé straně s odvoláním na povstalecké zdroje uvedla, že při ostřelování města Horlivka zahynul muž, když na jeho dům dopadl dělostřelecký granát. Dalších pět osob - dvě ženy, dvě děti a muž - utrpělo zranění.

09:04

A jedna zpráva ze sportu. Utkání ukrajinské fotbalové ligy Volyň Luck - Metalist Charkov bylo předčasně ukončeno poté, co naštvaní domácí fanoušci vyhnali rozhodčího ze hřiště. Sudí podle nich jejich tým výrazně poškodil.

Nedělní zápas skončil za stavu 1:2 v 88. minutě, v níž rozzuření příznivci Lucku vtrhli na trávník. Jeden z mužů držel v ruce světlici a hnal se na rozhodčího Dmytra Kutakova, jenž raději zmizel v tunelu. Podle místních médií kvůli obavám z dalších útoků zůstal arbitr v útrobách stadionu ještě dalších šest hodin.

08:57

Další kolo mírových rozhovorů o konfliktu na východě Ukrajiny je podle Porošenka plánováno na úterý do běloruského hlavního města.

"Předběžně jsme se dohodli na schůzce v Minsku 9. prosince," řekl ukrajinský prezident před novináři.

Naopak jeden z předáků proruských separatistů Denis Pušilin podle agentury TASS navrhl, aby se schůzka v Minsku konala až v pátek 12. prosince.

Pušilin přitom "kategoricky" odmítá, aby se jednání zúčastnili zástupci USA a Evropské unie. Prý proto, že "Spojené státy jsou politickým sponzorem genocidy lidu Donbasu", a tak by lid této východoukrajinské oblasti případné výsledky ujednání odvrhl.

08:49

Kolona kamionů, které převážejí trosky sestřeleného malajsijského boeingu z Ukrajiny do Nizozemska, se zastavila v Polsku, sedm kilometrů před hranicí s Německem.

Konvoj vjel do Polska v pátek. Vzhledem k nadrozměrnému nákladu se směl pohybovat pouze v noci. Policie, která konvoj doprovází, předpokládá, že kamiony přejedou přes polsko-německé hranice v noci na pondělí.

Přeprava trosek z východu Ukrajiny začala po železnici 23. listopadu. Konečným cílem je Nizozemsko, kde se tamní experti mají pokusit alespoň část letadla znovu složit.

08:41

V bojích s proruskými separatisty na východě Ukrajiny už padlo více než 1250 vojáků vládních sil. "1252 vojáků padlo, skoro tři tisíce jich byly zraněny," řekl prezident Petro Porošenko.

"Agrese donutila statisíce lidí stát se vysídlenci, statisíce lidí na okupovaných územích hladoví, ale nejsme s to jim pomoci, protože jsou na územích ovládaných teroristy," dodal podle agentury Interfax.

08:35

Delegace Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude od 9. do 18. prosince jednat v Kyjevě s novou ukrajinskou vládou ohledně záchranného programu.

MMF již koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkovém objemu 17 miliard dolarů (zhruba 382 miliard Kč). Kyjev by rád co nejrychleji získal další část z této pomoci v hodnotě 2,7 miliardy dolarů.

Program má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Ta se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

08:32

Další boje, další mrtví. Boje na východě Ukrajiny neutichly ani o víkendu.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podle agentury AFP zaznamenali v oblastech kontrolovaných rebely přesuny asi 60 neoznačených nákladních vozů v několika kolonách.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 9. 12. 2014 0:08
 

Právě se děje

Další zprávy