Živě: Povstalci ničí mosty, aby zablokovali cesty do Doněcku

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Proruský ozbrojenec na kontrolním stanovišti u Doněcku.
Proruský ozbrojenec na kontrolním stanovišti u Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinským vládním silám se o víkendu podařilo v bojích na východě země dosáhnout značných úspěchů.

Nejvýznamnějším z nich je bezpochyby dobytí bašty proruských separatistů - stotisícového Slavjansku.

Armáda má pod kontrolou i nedaleký Kramatorsk a doněcké obce Družkovka a Konstantinovka. Ukrajinská vlajka byla vztyčena i ve městě Artěmivsk.

Proruští separatisté nadále kontrolují regionální metropole Doněck a Luhansk. V noci na pondělí prý povstalci některá stanoviště armády ostřelovali.

Pondělní dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
16:40

Ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na zdroj z velení ukrajinské "protiteroristické operace“ uvedla, že separatisté v Luhansku používají symboly vládních ozbrojených sil, aby zdiskreditovali ukrajinskou armádu.

Snaží se tím podle jejích informací údajně zmást obyvatele města, aby si mysleli, že je ostřelují vládní vojáci.

16:07

V Kramatorsku rozebírají barikády. Podívejte se na snímek agentury Reuters, který zachycuje úklid v Kramatorsku. Město mají pod kontrolou ukrajinské vládní jednotky.

Foto: Reuters
15:57

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo Evropskou unii, aby "adekvátně reagovala“ na zabíjení civilistů během těžkých bojů na východě Ukrajiny.

"Nedává smysl znovu a znovu po Kyjevu požadovat, aby zastavil ostřelování civilních oblastí,“ uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo.

15:42

Média informovala, že tři mosty na spojnici Slavjansku a Doněcku za sebou vyhodili do povětří separatisté ustupující ze Slavjansku. Podle agentury Ukrinform jde o mosty u vesnic Novobachmutivka, Zakitne a Seleznivka.

15:33

Nový ministr obrany Valerij Heletej nicméně podle deníku uvedl, že vojáci na jednom kontrolním stanovišti velký konvoj mířící ze Slavjansku do Doněcku nepropustili, nýbrž "zničili jeho jádro".

Při střetu se prý podařilo vyřadit z boje deset kusů obrněné techniky povstalců. Vzhledem k tomu, že konvoj byl velmi dlouhý, se ale ostatním podařilo rozjet do okolí.

Ukrajinský ministr obrany Heletey přichází s vojáky k dočasné vojenské základně u Slavjansku.
Ukrajinský ministr obrany Heletey přichází s vojáky k dočasné vojenské základně u Slavjansku. | Foto: Reuters
15:30

V médiích se objevily kritické dotazy na to, proč ukrajinská armáda a garda nezabránily hromadným víkendovým přesunům vzbouřenců do Doněcku a Luhansku.

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko podle listu Ukrajinska pravda dnes vysvětloval, že ostřelovat tyto kolony nebylo možné, protože "teroristé" v nich převáželi i rukojmí, včetně zajatých vojáků.

15:14

Starosta Kyjeva a bývalý světový šampion v boxu Vitalij Kličko dnes podle listu Ukrajinska pravda důrazně popřel, že by se plánovalo vyklizení Majdanu silou. Obvinil ale některé předáky "majdanovců", že vyhrožovali podpálením radnice.

Ještě dnes s nimi chce Kličko znovu hovořit o jejich přesunu mimo centrum města, protože chodit na náměstí je podle něj nyní čím dál tím nebezpečnější.

Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko během demonstrace na náměstí Nezávislosti.
Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko během demonstrace na náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
14:29

Tři mosty, které vedou přes silnice směřující do východoukrajinského Doněcku, v pondělí zničily exploze. Sutiny zablokovaly klíčové přístupové cesty do regionální metropole, kterou mají v současnosti pod kontrolou separatisté.

Reportér agentury AP viděl jeden z výbuchů u železničního mostu nad silnicí spojující Doněck se Slavjanskem na vlastní oči. Uvedl, že z místa viděl směrem k Doněcku odjíždět skupinu mužů v uniformách, které často oblékají proruští povstalci.

Ničení mostů může podle agentury vypovídat o snaze rebelů zpomalit případný útok ukrajinské armády na Doněck.

14:06

Separatisty v ulicích znovudobytého Slavjansku vystřídaly vládní ozbrojené síly. Obyvatelům několik týdnů obléhaného města rozdávají potravinovou pomoc.

Na snímky ze stotisícového města v Doněcké oblasti se podívejte zde.

12:59

Podle zpráv z facebookových účtů vtrhlo do tábora asi 40 maskovaných útočníků vyzbrojených boxery, řetězy a basebalovými pálkami.

Jeden ze svědků události napsal, že zranění utrpělo až 15 lidí. Podle agentury AFP všechny čtyři osoby, které byly převezeny do nemocnice, patřily k obyvatelům protestního stanového tábora na Majdanu.

12:45

Nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni poté, co v noci na dnešek utrpěli zranění při střetu v centru Kyjeva na náměstí Nezávislosti, které bylo od loňského listopadu ohniskem protestů a vedlo k pádu proruského režimu.

Ráno to oznámila kyjevská policie. Pozadí incidentu je zatím nejasné.

11:40

Podle zdrojů listu Ukrajinska pravda ukrajinští vojáci ve sklepech místních úřadů ve Slavjansku mimo jiné objevili stovku beden munice ráže 5,45 a 7,62 milimetru, ruční granátomety, přenosné protiletadlové rakety a také více než 60 protitankových řízených střel.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na Facebooku napsal, že ve sklepení jednoho slavjanského kostela měli "teroristé" schovaný celý arzenál. Příslušníci Národní gardy tam podle něj našli nejnovější protiletadlové střely, miny a granátomety, všechno ruské výroby.

Národní garda kontroluje domy, kde se ukrývali proruští separatisté. Prezident Poroshenko považuje dobytí Slavjansku za zlom v boji se separatisty.
Národní garda kontroluje domy, kde se ukrývali proruští separatisté. Prezident Poroshenko považuje dobytí Slavjansku za zlom v boji se separatisty. | Foto: Reuters
10:22

List Ukrajinska pravda napsal, že v Luhansku znovu duněla dělostřelba. Nad městem se také objevily bojové letouny a sirény upozornily obyvatelstvo, aby se uchýlilo do bezpečí.

Podle informací na sociálních sítích nálety mířily na předměstí. Ve městě údajně hoří závod na výrobu asfaltu, čerpací stanice u autobusového nádraží, jedna kavárna a supermarket.

10:20

Fotografové agentury Reuters zachytili rozdávání potravinové pomoci ve Slavjansku. Jídlo místním dávali vojáci.

Lidé ve Slavjansku čekají na jídlo od ukrajinské armády.
Lidé ve Slavjansku čekají na jídlo od ukrajinské armády. | Foto: Reuters
10:18

Z minometů prý vzbouřenci stříleli i na opěrný bod armády u hraničního přechodu Dovžanskij. Tři desítky vypálených granátů ale ani tady nikoho nezranily. Zato u města Kreminna v Luhanské oblasti byl při dalším ostřelování zraněn jeden voják.

10:15

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytrij Tymčuk podle agentury Ukrinform na Facebooku napsal, že "teroristé" během noci provedli řadu útoků na pozice sil "protiteroristické operace".

Pod jejich palbou se ocitly vládní jednotky u měst Amvrosijivka v Doněcké a Rubižne v Luhanské oblasti, ale žádné ztráty neutrpěly.

10:12

Podle dnešních zpráv kyjevských médií za sebou prchající rebelové zanechali velké množství ruských zbraní a munice - a to zejména ve Slavjansku.

V noci na dnešek prý povstalci některá stanoviště armády ostřelovali.

Příslušníci ukrajinské národní gardy prohlížejí zbraně, které získali od separatistů
Příslušníci ukrajinské národní gardy prohlížejí zbraně, které získali od separatistů | Foto: Reuters
09:52

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko v neděli odpoledne oznámil, že ukrajinská armáda má plně pod kontrolou Slavjansk a Kramatorsk a také doněcké obce Družkovka a Konstantinovka.

Podle sobotních informací agentury Interfax ukrajinské síly zničily také velitelství separatistů ve městě Artěmivsk jižně od Doněcku.

Prchající separatisté s sebou údajně vzali rukojmí. Více čtěte zde.

Ukrajinští vojáci ve Slavjansku.
Ukrajinští vojáci ve Slavjansku. | Foto: Reuters
09:48

Po sobotním stažení proruských povstalců ze Slavjansku se proruští separatisté soustředili do největšího města oblasti, jejího správního střediska Doněcku.

Tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky o víkendu uvedla, že domobrana posiluje obranu města. Z Doněcku před separatisty pro změnu prchají obyvatelé města.

Podle serveru BBC se však na druhou stranu ve městě sešlo velké shromáždění lidí, kteří rebely podporují.

Proruští separatisté na silnici u Doněcka.
Proruští separatisté na silnici u Doněcka. | Foto: Reuters
09:20

Slavjansk se stal baštou proruských separatistů krátce po vypuknutí nepokojů na východě Ukrajiny. Podívejte se, jak moc boje město zasáhly.

09:02

Pro začátek shrnutí víkendových událostí. Ukrajinským vládním silám se podařilo dosáhnout zásadního zlomu v boji proti proruským separatistům na výhodě země - po čtvrt roce dobyly jednu z jejich bašt - Slavjansk.

Prezident Petro Porošenko dal rozkaz vztyčit nad městem ukrajinskou vlajku.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme vývoj na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 7. 2014 16:42
 

Právě se děje

Další zprávy