reklama
 
 

Živě: Putin po anexi Krymu vyznamenal gangstery a zločince

Aktualizováno 16. 6. 2014 18:17
reklama
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
18:14

Prezident Vladimir Putin tajně vyznamenal za podíl na připojení Krymu několik desítek osob, mezi nimiž jsou radikální nacionalisté z fotbalového prostředí, příslušníci motorkářských gangů a osoby se zločineckou minulostí. Napsal to dnes ruský opoziční list Novaja gazeta, který získal utajovaný seznam vyznamenaných. Šéf Kremlu prý předal dvě stovky řádů, medailí a čestných uznání po anexi Krymu bez přítomnosti médií.

Informace ruského opozičního listu nelze nezávisle ověřit. 

Russia's President Putin attends a meeting with members of the All-Russian People's Front group at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow Foto: Reuters
16:09

Prezident dnes do Kyjeva svolal Radu národní bezpečnosti a obrany, svůj hlavní poradní orgán. Na poradě oznámil, že mírový plán by měl být navržen už tento týden. Předpokladem je podle něj plné obnovení kontroly hranic s Ruskem. "Propustnost hranic je jedinou překážkou příměří. Jakmile budou hranice uzavřeny, okamžitě můžeme vyhlásit zastavení palby," řekl Porošenko.

15:46

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhne dočasné příměří na východě Ukrajiny jako součást svého mírového plánu. Na bezpečnostní poradě v Kyjevě dnes řekl, že bojové akce budou zastaveny během tohoto týdne. Příměří by mělo být vyhlášeno v okamžiku, kdy armáda uzavře hranice s Ruskem.

Ukrajina - inaugurace - Petro Porošenko Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
14:51

Separatisté se zmocnili budovy centrální banky v Doněcku.

"Nechceme platit daně Kyjevu, chceme si je nechat pro sebe," řekl agentuře AFP jeden z ozbrojenců, který se představil jako Oleksandr Matjušin. Podle něj nejenže policie nebránila obsazení budovy, ale dokonce separatistům pomáhala.

14:37
Aktuálně.cz

Co znamená zastavení dodávek ruského plynu na Ukrajinu pro Českou republiku a pro Evropu? Aktuálně.cz vám nabízí informace o konfliktu formou otázek a odpovědí.

Plynový hořák Plynový hořák
14:22

Do ruské Rostovské oblasti už přicestovalo přes 122 000 ukrajinských běženců. Podle Sergeje Tjurina z vedení oblastní správy jich jen během neděle dorazilo přes 13 000.

14:03

Ukrajina před vypršením ultimáta odčerpala do svých podzemních zásobníků astronomické množství plynu. Prohlásil to šéf ruského Gazpromu Alexej Miller.

Dodal, že za 11,5 z celkových 12,5 miliardy kubických metrů Kyjev nezaplatil.

13:48
Aktuálně.cz

Na temném parkovišti se dvě krátkovlasé dívky v bílých tílkách připravují na pěstní souboj. Jedna je Ruska, druhá Ukrajinka. Povely vydávají přihlížející muži v tmavých oblecích, počítající peníze v obálce a vydechující modrý cigaretový kouř.

K boji ale nakonec nedojde, dívky svěsí paže. "Nechceme hrát vaše hry," odmítají v závěru takřka tříminutového snímku. "My nejsme válka."

We are not war | Video: Alexandra Jakovleva
13:43

Jaceňuk zároveň upozornil, že nařídil úřadům, aby připravily návrh zákona o stavu nouze v energetickém sektoru.

13:41

Podle šéfa ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka Moskva doufá, že Kyjevu v zimě způsobí potíže. "Ale nejde o plyn. Je to celkový ruský plán na zničení Ukrajiny," řekl.

Brusel - Ukrajina - EU - Jaceňuk Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
13:33

Mluvčí eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera připomněla, že bylo podepsáno memorandum umožňující od podzimu případné zpětné dodávky plynu na Ukrajinu ze Slovenska.

"Přípravy pokračují, je však na zúčastněných firmách, aby se dohodly o objemech," poznamenala Sabine Bergerová. Cílem podle ní je možnost těchto dodávek až do asi osmi miliard kubických metrů ročně.

13:18

Dvojice ruských zaměstnanců televize Zvezda je na svobodě, oznámila agentura ITAR-TASS. Ukrajinská národní garda Jevgenije Davydova a Nikitu Konašenkova údajně předala ruským úřadům.

13:00

Rusko chce podpořit cestovní ruch na anektovaném Krymu. Doposud totiž dvě třetiny z návštěvníků tvořili Ukrajinci, s čímž je ale nyní konec.

Kreml proto přišel s nezvyklým plánem. Oslovil státem vlastněné společnosti s návrhem, aby svým zaměstnancům zaplatily dovolenou na poloostrově, píše agentura AP.

Dovolená na Krymu - Jevpatorija Pobřežní měst Jevpatorija. | Foto: Vimeo.com
12:35

"Ukrajina uměle vytvořila plynovou krizi a bude to mít dopady na její národní ekonomiku," prohlásil po jednání s šéfy Gazpromu ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) | Foto: Reuters
12:26

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce už v nejbližších dnech poslat do parlamentu návrh na decentralizaci země.

"Dohodl jsem se s prezidentem, že návrhy na ústavní změny představí tento týden," prohlásil prozatímní předseda Nejvyšší rady Oleksandr Turčynov.

12:01

Podle Koboleva má Ukrajina zásoby plynu v objemu skoro 14 miliard kubických metrů, což by mělo vystačit do prosince.

Ukrajina - Rusko - plyn Plynové zásobníky ve městě Stryj na západě Ukrajiny. | Foto: Reuters
11:58

"Dnes v 10:00 Gazprom zcela zastavil dodávky plynu. Ukrajina již nadále nedostává plyn pro své potřeby," oznámil šéf Naftogazu Andrij Kobolev.

11:37

Proruští povstalci v Horlivce oznámili, že v neděli sestřelili dva bezpilotní letouny ukrajinské armády.

11:32
Aktuálně.cz

Ukrajina hodlá už během tohoto týdne uzavřít hranici s Ruskem. Ministerstvo vnitra stále řeší, jak nejefektivněji zabránit přílivu ozbrojenců a zbraní na východ země.

Šéf dněpropetrovské regionální správy Ihor Kolomojskyj navrhuje výstavbu pohraničního opevnění, a to včetně ostnatých drátů či minového pole.

Ukrajina - Luhansk - pohraniční stráž - útok Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
10:49

Na oznámení o krachu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou zareagovaly i burzy.

Ruská akciová burza MICEX podle listu Novaja Gazeta propadla o 2,11 %. Index RTS dokonce hlásí ztrátu 2,71 %. Tratí i Gazprom, jehož akcie propadly o 2,15 %.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 16. 6. 2014 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama