Živě: Putin po anexi Krymu vyznamenal gangstery a zločince

Přenos skončil
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o dodávkách zemního plynu zkrachovala, ultimátum vypršelo.

Ruský Gazprom proto zastavil dodávky. A oznámil, že ukrajinský Naftogaz dostane surovinu pouze v množství, které si předplatí. Navíc žádá u arbitráže ve Stockholmu 4,5 miliardy dolarů.

Podle premiéra Arsenije Jaceňuka přitom nejde o plyn, ale plán Moskvy, jak Ukrajinu zničit.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
18:14

Prezident Vladimir Putin tajně vyznamenal za podíl na připojení Krymu několik desítek osob, mezi nimiž jsou radikální nacionalisté z fotbalového prostředí, příslušníci motorkářských gangů a osoby se zločineckou minulostí. Napsal to dnes ruský opoziční list Novaja gazeta, který získal utajovaný seznam vyznamenaných. Šéf Kremlu prý předal dvě stovky řádů, medailí a čestných uznání po anexi Krymu bez přítomnosti médií.

Informace ruského opozičního listu nelze nezávisle ověřit. 

Foto: Reuters
16:09

Prezident dnes do Kyjeva svolal Radu národní bezpečnosti a obrany, svůj hlavní poradní orgán. Na poradě oznámil, že mírový plán by měl být navržen už tento týden. Předpokladem je podle něj plné obnovení kontroly hranic s Ruskem. "Propustnost hranic je jedinou překážkou příměří. Jakmile budou hranice uzavřeny, okamžitě můžeme vyhlásit zastavení palby," řekl Porošenko.

15:46

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhne dočasné příměří na východě Ukrajiny jako součást svého mírového plánu. Na bezpečnostní poradě v Kyjevě dnes řekl, že bojové akce budou zastaveny během tohoto týdne. Příměří by mělo být vyhlášeno v okamžiku, kdy armáda uzavře hranice s Ruskem.

Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace.
Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters
14:51

Separatisté se zmocnili budovy centrální banky v Doněcku.

"Nechceme platit daně Kyjevu, chceme si je nechat pro sebe," řekl agentuře AFP jeden z ozbrojenců, který se představil jako Oleksandr Matjušin. Podle něj nejenže policie nebránila obsazení budovy, ale dokonce separatistům pomáhala.

14:37

Co znamená zastavení dodávek ruského plynu na Ukrajinu pro Českou republiku a pro Evropu? Aktuálně.cz vám nabízí informace o konfliktu formou otázek a odpovědí.

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
14:22

Do ruské Rostovské oblasti už přicestovalo přes 122 000 ukrajinských běženců. Podle Sergeje Tjurina z vedení oblastní správy jich jen během neděle dorazilo přes 13 000.

14:03

Ukrajina před vypršením ultimáta odčerpala do svých podzemních zásobníků astronomické množství plynu. Prohlásil to šéf ruského Gazpromu Alexej Miller.

Dodal, že za 11,5 z celkových 12,5 miliardy kubických metrů Kyjev nezaplatil.

13:48

Na temném parkovišti se dvě krátkovlasé dívky v bílých tílkách připravují na pěstní souboj. Jedna je Ruska, druhá Ukrajinka. Povely vydávají přihlížející muži v tmavých oblecích, počítající peníze v obálce a vydechující modrý cigaretový kouř.

K boji ale nakonec nedojde, dívky svěsí paže. "Nechceme hrát vaše hry," odmítají v závěru takřka tříminutového snímku. "My nejsme válka."

We are not war

Krátký film o konfliktu na Ukrajině
2:42
Krátký film studentek Anastasii Starovove a Alexandry Jakovlevove o konfliktu na Ukrajině. | Video: Alexandra Jakovleva, Anastasia Starova
13:43

Jaceňuk zároveň upozornil, že nařídil úřadům, aby připravily návrh zákona o stavu nouze v energetickém sektoru.

13:41

Podle šéfa ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka Moskva doufá, že Kyjevu v zimě způsobí potíže. "Ale nejde o plyn. Je to celkový ruský plán na zničení Ukrajiny," řekl.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
13:33

Mluvčí eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera připomněla, že bylo podepsáno memorandum umožňující od podzimu případné zpětné dodávky plynu na Ukrajinu ze Slovenska.

"Přípravy pokračují, je však na zúčastněných firmách, aby se dohodly o objemech," poznamenala Sabine Bergerová. Cílem podle ní je možnost těchto dodávek až do asi osmi miliard kubických metrů ročně.

13:18

Dvojice ruských zaměstnanců televize Zvezda je na svobodě, oznámila agentura ITAR-TASS. Ukrajinská národní garda Jevgenije Davydova a Nikitu Konašenkova údajně předala ruským úřadům.

13:00

Rusko chce podpořit cestovní ruch na anektovaném Krymu. Doposud totiž dvě třetiny z návštěvníků tvořili Ukrajinci, s čímž je ale nyní konec.

Kreml proto přišel s nezvyklým plánem. Oslovil státem vlastněné společnosti s návrhem, aby svým zaměstnancům zaplatily dovolenou na poloostrově, píše agentura AP.

Pobřežní měst Jevpatorija.
Pobřežní měst Jevpatorija. | Foto: Vimeo.com
12:35

"Ukrajina uměle vytvořila plynovou krizi a bude to mít dopady na její národní ekonomiku," prohlásil po jednání s šéfy Gazpromu ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin)
Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) | Foto: Reuters
12:26

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce už v nejbližších dnech poslat do parlamentu návrh na decentralizaci země.

"Dohodl jsem se s prezidentem, že návrhy na ústavní změny představí tento týden," prohlásil prozatímní předseda Nejvyšší rady Oleksandr Turčynov.

12:01

Podle Koboleva má Ukrajina zásoby plynu v objemu skoro 14 miliard kubických metrů, což by mělo vystačit do prosince.

Plynové zásobníky ve městě Stryj na západě Ukrajiny.
Plynové zásobníky ve městě Stryj na západě Ukrajiny. | Foto: Reuters
11:58

"Dnes v 10:00 Gazprom zcela zastavil dodávky plynu. Ukrajina již nadále nedostává plyn pro své potřeby," oznámil šéf Naftogazu Andrij Kobolev.

11:37

Proruští povstalci v Horlivce oznámili, že v neděli sestřelili dva bezpilotní letouny ukrajinské armády.

11:32

Ukrajina hodlá už během tohoto týdne uzavřít hranici s Ruskem. Ministerstvo vnitra stále řeší, jak nejefektivněji zabránit přílivu ozbrojenců a zbraní na východ země.

Šéf dněpropetrovské regionální správy Ihor Kolomojskyj navrhuje výstavbu pohraničního opevnění, a to včetně ostnatých drátů či minového pole.

Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti.
Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
10:49

Na oznámení o krachu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou zareagovaly i burzy.

Ruská akciová burza MICEX podle listu Novaja Gazeta propadla o 2,11 %. Index RTS dokonce hlásí ztrátu 2,71 %. Tratí i Gazprom, jehož akcie propadly o 2,15 %.

10:41

Fotbalový klub Šachtar Doněck, jenž patří oligarchovi Rinatu Achmetovovi, zvažuje, že dočasně přesídlí do Kyjeva. Informoval o tom ukrajinský list Segodnia.

"´Oranžovo-černí´ budou hrát domácí zápasy ukrajinské ligy na Olympijském stadionu v metropoli," cituje list z prohlášení klubu.

EL, Plzeň-Šachťar: Šachťar před zápasem
EL, Plzeň-Šachťar: Šachťar před zápasem | Foto: CPA Eduard Erben
10:25

Gazprom požaduje po Naftogazu 4,5 miliardy dolarů. Agentura ITAR-TASS napsala, že monopolní dodavatel zemního plynu podal u arbitráže ve Stockholmu žalobu.

Odvolává se na dohodu, kterou začátkem roku 2009 uzavřela tehdejší premiérka Julija Tymošenková. Právě kvůli dluhům momentálně Rusové požadují platby za plyn předem.

Sídlo Gazpromu v Moskvě.
Sídlo Gazpromu v Moskvě. | Foto: Reuters
10:12

Ruští aktivisté odpověděli na víkendové výtržnosti u ambasády v Kyjevu. Čtveřice členů neregistrované strany Jiné Rusko podle serveru Ukrinform zaútočila na ukrajinský zastupitelský úřad v Moskvě. Útočníci na něj hodili tři kouřové granáty. V dalším počínání jim zabránila policie.

09:46

Ukrajinské ministerstvo obrany pokračuje ve vyšetřování sobotního sestřelení armádního letounu Iljušin Il-76, na jehož palubě zemřelo 49 lidí. Jednou z verzí je "zrada" z řízení letového provozu.

"Zločinci, kteří na letoun vystřelili, byli velmi dobře připraveni. Ten zločin byl profesionálně připraven. Může za tím být zrada kontrolorů letového provozu," řekl v televizi 5 kanal ministr obrany Mychajlo Koval.

09:06

Pohřešovaní členové mise OBSE jsou v Severodoněcku. Bez bližších informací o tom informoval premiér samozvané "Doněcké lidové republiky" Oleksandr Borodaj.

09:00

Podívejte se, jak je Evropa závislá na dodávkách ruského zemního plynu.

08:58

Ruská společnost oznámila, že do zemí Evropské unie bude dodávat plyn beze změn.

08:30

Gazprom požaduje od Ukrajiny, aby od nynějška platila za dodávky plynu dopředu.

Kyjev dluží za předchozí dovoz této energetické suroviny několik miliard dolarů a podle Gazpromu neuhradil platby ani za červnové dodávky.

08:23

Ukrajinská armáda kontroluje letiště v Luhansku, oznámil vůdce samozvané "Luhanské lidové republiky" Valerij Bolotov. Milice se podle něj nyní snaží s vojáky vyjednávat.

08:00

Ruské ultimátum kvůli ruskému plynu vypršelo.

07:55

Separatisté ve městě Svatovo v Luhanské oblasti se pokusili prorazit armádní blokádu.

Na kontrolní stanoviště podle vojenského analytika Dmytrije Tymčuka zaútočilo na 150 ozbrojenců v autech.

07:18

"Když jsem vystoupil ze stanice metra, stáhlo se mi v krku. Uprostřed ukrajinské metropole, která si jinak na pohled žije svým obvyklým životem, jsem totiž vkročil do něčeho, co připomínalo válečnou zónu nebo kulisy z nějakého postkatastrofického filmu," píše publicista Ivan Adamovič ve své reportáži z centra Kyjeva.

07:10

Ruská televize Zvezda oznámila, že na jihovýchodě Ukrajiny, ve městě Dněpropetrovsk, byli zadrženi dva její novináři, napsal server The Moscow Times.

Podle ní byli reportér Jevgenij Davydov a zvukař Nikita Konašenkov zatčeni Národní gardou na jednom z kontrolních stanovišť.

07:07

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger do Kyjeva přijel s návrhem, podle kterého by Ukrajina zaplatila jednu miliardu dolarů a zbytek dluhů pak v šesti splátkách do konce roku.

Co se týče ceny plynu, měl Kyjev platit za tisíc krychlových metrů v zimě 385 dolarů a v létě 300 dolarů nebo o něco málo více. Moskva takový návrh odmítla.

07:06

Podle Evropské unie byla Ukrajina při nočním jednání ochotná přistoupit na kompromis, Rusko však ze svých požadavků ustoupit nechtělo.

07:03

Gazprom žádá, aby Kyjev do rána splatil část svého dluhu - konkrétně 1,95 miliardy dolarů. Pokud to neudělá, bude Ukrajina dostávat z Ruska jen tolik plynu, kolik předem zaplatí, což může vést až k přerušení dodávek.

Ukrajinská vláda váže splacení dlužných částek na snížení ceny za ruské exportní dodávky. Moskva nabízí částku 385 dolarů za tisíc krychlových metrů, Kyjev žádá větší slevu.

Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek.
Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
07:01

Rusko-ukrajinské jednání o ceně plynu pro Kyjev skončilo v noci na pondělí bez hmatatelného výsledku.

Podle mluvčího ruské společnosti Gazprom Sergeje Kuprjanova tak dál platí ultimátum, které vyprší už v 8:00 ráno, a Ukrajině akutně hrozí, že Rusko kvůli nesplacené části ukrajinského dluhu omezí dodávky plynu.

07:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 6. 2014 18:17
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy