Živě: Řecko nevěří v dohodu, hrozí předčasné volby

Živě
Páteční vývoj kolem řecké krize i dění na summitu EU jsme sledovali v online reportáži.
Protest řeckých komunistů v Aténách proti dohodě s věřiteli.
Protest řeckých komunistů v Aténách proti dohodě s věřiteli. | Foto: Tereza Holanová

Brusel/Atény - Nejen Řecko zvedá politikům v bruselských jednacích sálech tlak. Bouřlivá diskuse se strhla během noci na pátek také při debatě o řešení uprchlické krize.

Evropská komise ale nakonec musela upustit od záměru povinně přerozdělit mezi členské země Unie 40 000 uprchlíků. Proti povinným kvótám totiž protestovalo hned několik zemí včetně Česka.

Bez řešení prozatím zůstává i řecká krize. Konkrétní plán, jak ukončit krizi zadlužené země, tak možná vznikne až o víkendu. Objevily se ale informace, že mezinárodní věřitelé navrhují prodloužit záchrannou pomoc Řecku o pět měsíců až do listopadu a také uvolnit 15,5 miliardy eur, aby Atény mohly v úterý splatit dluh u MMF.

Vývoj kolem řecké krize i dění na summitu EU jsme sledovali v online reportáži. Reportérka Tereza Holanová je v Aténách, Silvie Housková v Bruselu.

Jednání o řecké krizi a uprchlických kvótách:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:00

Náměstí Syntagma před řeckým parlamentem bylo dnes večer opět plné, tentokrát tu demonstrovali řečtí komunisté. "Je to proti dohodě s institucemi," sdělil reportérce Aktuálně.cz v Aténách asi dvacetiletý mladík, který podobně jako většina dalších účastníků držel vlajku se srpem a kladivem.

Současná vláda podle něj dohodu s věřiteli nakonec podepíše, což bude pro Řecko špatně. "Máme na víc, můžeme být samostatní, jako byla donedávna Kuba. Myslím si, že naše země má dostatek vlastních zdrojů," tvrdí. Páteční akcí chtějí podle něj komunisté upozornit na to, jak současní politici Řecku škodí.

Protest řeckých komunistů v Aténách proti dohodě s věřiteli.
Protest řeckých komunistů v Aténách proti dohodě s věřiteli. | Foto: Tereza Holanová
18:10

Ministr dodal, že pokud nedojde k řešení do konce měsíce, nebude vyplacena další splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF)."Tam to všechno směřuje. Je to velmi pravděpodobné," upozornil ministr s tím, že země se dostane do stavu, že nebude plnit své dluhové závazky. To ale prý není totožné s bankrotem. Skurletis přitom nevyloučil možnost předčasných parlamentních voleb, pokud věřitelé budou trvat na svém. "Pokud nastane dilema překračující rámec demokratického mandátu, který jsme dostali, obrátíme se

18:00

"Vzhledem k současné situaci je malá šance na dohodu," řekl ministr práce Skurletis, podle kterého věřitelé "fungují na základě logiky preventivní odvety". Podle něho neustále účelově stupňují požadavky. Řekl, že "to, co chtějí, se rovná sebevraždě lidu". Pokaždé kdy se směřuje k nalezení řešení, přijdou a řeknou vám, abyste přivedli ještě několik důchodců na popravu," poznamenal.

17:50

Řecký ministr práce Panos Skurletis dnes vyjádřil hluboké pochybnosti o možnosti dohody s mezinárodními věřiteli. Pokud k ní nedojde, hrozí prý předčasné parlamentní volby. Ministr se tak vyjádřil pro televizní stanici Mega, kde zároveň obvinil věřitele, že vždy o trochu zvýší svoje požadavky, když už je naděje na dohodu.

16:32

Podle zpráv na Twitteru řecká vláda návrh na prodloužení záchranného programu o pět měsíců až do listopadu odmítla.

16:20

Evropská unie do roka připraví novou strategii své zahraniční a bezpečnostní politiky, oznámil po summitu osmadvacítky šéf jednání členských zemí Donald Tusk. Dokument, který bude reagovat na změněné bezpečnostní prostředí, má šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová představit přesně za rok.

"Evropané musí investovat do své vlastní obrany, aby se mohli vypořádat s dramaticky změněným bezpečnostním prostředím," řekl novinářům Tusk po konci druhého jednacího dne summitu. S prezidenty a premiéry osmadvacítky dopoledne o problematice diskutoval také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

15:35

Sobotní setkání ministrů financí eurozóny začne už ve 14:00 hodin odpoledne. Začátek byl posunut přímo na žádost členů euroskupiny.

15:18

Celé prohlášení Alexise Tsiprase:

"Zakládající principy Evropské unie byly demokracie, solidarita, rovnost a vzájemný respekt. Tyto principy nebyly založené na vydírání a ultimátech. A zvláště v těchto těžkých časech. Řecká vláda bude dále rozhodně pokračovat v boji za tyto principy. Pokračujeme v boji jménem Evropanů a samozřejmě i řeckého národa."

15:12

"Já jsem jednal na summit v rámci mandátu vlády a mandátu, který jsem měl od výboru pro evropskou integraci. Jen připomínám, že poslanci ODS pro to usnesení výboru tuším jako jediní nehlasovali. ODS tedy nesouhlasila ani s tím mandátem, se kterým jsem na jednání Evropské rady jel, takže je trošku komické, že teď pan Fiala tvrdí, že jsem ten mandát nenaplnit, když ODS ten mandát odmítala," řekl premiér Bohuslav Sobotka na výtky předsedy ODS Petra Fialy k závěrům summitu.
„Já jsem velmi rád, že se mohu vrátit do České republiky s tím, že jsem uspěli,“ dodal Sobotka.

Foto: ČTK
15:03

Základní principy EU nejsou založené na vydírání a ultimátech, nechal se slyšet řecký premiér Alexis Tsipras.

14:58

Podle serveru The Guardian jsou rozdíly mezi pohledy Atén a jejich věřitelů už jen minimální. Otázka penzí je údajně už vyřešená, stejně jako mnohá témata okolo DPH. Věřitelé ale například i nadále požadují úsporu 400 milionů eur v sektoru obrany, kdežto Řecko navrhuje jen polovinu.

14:45

Německo přijme na svém území dobrovolně kolem 8000 z celkového počtu 40 000 žadatelů o azyl pobývajících v Itálii a Řecku.

S odvoláním na mluvčího spolkového ministerstva vnitra o tom dnes informovala agentura DPA.

Na rozdělení azylantů na dobrovolné bázi se dnes nad ránem v Bruselu dohodli vedoucí představitelé zemí Evropské unie. Původní návrh Evropské komise stanovoval Německu kvótu 8763 migrantů, nejvíce ze všech členských zemí.

Foto: Reuters
14:30

Od naší zpravodajky v Bruselu:

V řeckých bankách je nejméně peněz za posledních jedenáct let. Oficiální data z Řecké centrální banky ukázala, že v bankách zbývá 129,9 miliardy eur, což je o 21 procent méně než v listopadu, kdy nejistota okolo Řecka začala stoupat, protože se začalo spekulovat o tom, že se záchranný program věřitelů do konce roku úspěšně neuzavře, a hrozily předčasné volby.

14:27

Řecký parlament by mohl podle zpráv na Twitteru už dnes večer hlasovat ohledně návrhu věřitelů.

14:15

Euroskupina se k jednání znovu sejde v sobotu v podvečer. Ministři financí se na setkání zeptají Řecka, zda souhlasí s upravenou nabídkou Evropské komise, ECB a MMF, uvedla agentura Reuters. Pokud Řecko odmítne, dojde na "plán B“. To znamená připravit se na důsledky neschopnosti Atén splácet a zamezit nepříznivým účinkům na trhy v eurozóně.

Merkelová a Hollande v pátek asi 45 minut jednali s řeckým premiérem. Německo a Francie jsou největšími věřiteli Řecka.

Foto: Reuters
13:58

Objevují se informace, že mezinárodní věřitelé Řecka v dokumentu ze čtvrtka navrhli prodloužit záchrannou pomoc o pět měsíců (do listopadu) a uvolnit do záchranného fondu 15,5 miliardy eur, aby Atény mohly v úterý splatit dluh u MMF. S odkazem na agenturu Reuters to napsal server The Guardian.

Prostředky by zahrnovaly 7,2 miliardy eur z aktuálního řeckého záchranného balíčku a 1,8 miliardy eur od ECB za zisky, které má z řeckých dluhopisů.

Foto: Reuters
13:38

Pokračování neoficiálního překladu částí závěrů summitu EU, které se týkají přemisťování a přijímání uprchlíků:

c) vznik zařízení pro přijímání migrantů v hraničních členských státech v součinnosti s odborníky z členských států a organizacemi EASO, Frontex a Europol, které by zajistily rychlou identifikaci, registraci a snímání otisků prstů migrantů (tzv. "hotspots"). To umožní určit ty, kteří mají získat mezinárodní ochranu a kteří ne. Komise navrhne v úzké součinnosti s hostitelskými členskými státy do července 2015 postup, jakým se bude stanovovat právní, finanční a provozní rámec těchto zón a zařízení;

d) okamžité poskytnutí posílené finanční pomoci hraničním členským zemím, které by mělo ulehčit náklady spojené s přijímáním a vyřizováním žádostí o mezinárodní ochranu;

e) dohoda, že všechny členské země se budou podílet prostřednictvím vícestranných a národních schémat na přesídlení 20.000 lidí vyhnaných z domovů, majících jasný nárok na mezinárodní ochranu, v potaz vezmou specifické podmínky členských zemí

13:35

ČTK zveřejnila výňatky z neoficiálního překladu částí závěrů summitu EU, které se týkají přemisťování a přijímání uprchlíků:

Ve světle současné krizové situace a našeho závazku podpořit solidaritu a odpovědnost a v souladu se všemi aspekty dubnových závěrů, včetně jejich paragrafu 3, se Evropská rada shodla na následujících provázaných opatřeních na pomoc 60.000 osobám:

a) dočasné a výjimečné přemístění 40.000 osob s jasným nárokem na mezinárodní ochranu v průběhu dvou let z hraničních členských zemí Itálie a Řecka do ostatních členských zemí, na němž se budou podílet všechny členské země;

b) rychlé přijetí rozhodnutí Rady v tomto smyslu; k tomu se všechny členské země konsenzuálně do konce července shodnou na rozdělení těchto osob, v potaz vezmou specifické podmínky členských zemí;

13:28

Věřitelé Řecku údajně nabídli pětiměsíční prodloužení pomoci. Navíc jsou prý připraveni vyplatit 1,8 miliard eur – pokud řecký parlament podpoří reformy.

13:17

Opačný pohled na věc prezentoval belgický premiér Charles Michel, podle nějž "pro několik zemí bylo obtížné být skutečně solidární".

13:16

Do tvrdé výměny názorů se zapojila i litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, která údajně Itálii obvinila, že nutí nést všechny unijní země odpovědnost za vlastní selhání v oblasti migrační politiky.

"Byla to velmi obtížná a nepříjemná diskuse... Chceme, aby se s námi jednalo s respektem, a ne aby se na nás tlačilo... Solidarita se nedá vynutit silou," komentovala dnes průběh debaty.

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters
13:15

Podle italských médií byla noční diskuse o uprchlících velice nevybíravá a o to, zda má přerozdělování migrantů být dobrovolné, či povinné, se vedl ostrý spor.

13:02

Prezident Francois Hollande kvůli útoku na jihu Francie (podrobnosti najdete zde) předčasně opustil summit evropských lídrů v Bruselu. "Není pochyby, že jde o teroristický útok," uvedl před odjezdem do Paříže.

Při útoku zemřel podle něj jeden člověk a dva byli zraněni. "Naše myšlenky jsou samozřejmě s pozůstalými oběti," dodal Hollande. Na 15 hodin odpoledne Hollande svolal schůzku do Elysejského paláce.

Podle prezidenta se ale Francouzi nesmí poddat strachu a musí nadále šířit myšlenky tolerantní společnosti.

Policisté před průmyslovou zónou v Saint-Quentin-Fallavier.
Policisté před průmyslovou zónou v Saint-Quentin-Fallavier. | Foto: Reuters
12:45

Alianční ministři obrany jednali v Bruselu ve středu a ve čtvrtek. Hodnotili pokrok NATO při plnění toho, na čem se lídři členských zemí dohodli loni v září na summitu ve Walesu. Aliance tam v reakci na postup Ruska v ukrajinské krizi rozhodla posílit svou přítomnost na východě Evropy a zřídit nové síly velmi rychlé reakce. Vše by mělo být dokončeno do příštího summitu NATO ve Varšavě v létě 2016.

12:40

Druhý jednací den summitu EU začal debatou o bezpečnostní a obranné politice. Na schůzku premiérů a prezidentů tak dorazil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Novinářům při příchodu řekl, že se těší na diskusi o tom, jak by bylo možné spolupráci obou uskupení posílit.

"Jsme různé organizace, ale máme mnoho společného. Devět z deseti občanů EU žije ve členské zemi NATO. Sdílíme stejné hodnoty i stejné bezpečnostní prostředí," poznamenal Stoltenberg při příjezdu.

Foto: Reuters
12:37

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Země Evropské unie se dohodly dobrovolně přijmout 60 tisíců uprchlíků. Která země jich kolik přijme se má "doladit" během července.

"Česko se bude soustředit na to co umíme, budeme chtít přijmout lidi z uprchlických táborů ve třetích zemí, které si sami vybereme," uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Má tak jít o lidi s velkým potenciálem bezproblémového začlenění do společnosti, jako například studenti, nebo rodiny s dětmi, jejichž nemoci umí lékaři v Česku léčit.

O konkrétních závazcích jednotlivých členských států by se mělo rozhodovat na společné schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti 20.července v Bruselu.

12:36

Řecko prý nechápe, proč instituce trvají na tak přísných reformách, uvedla na Twitteru Elena Becatoros z agentury AP.

12:15

Německá kancléřka Angela Merkelová připomněla, že řešení se bude týkat celkem 60 000 osob.

Kromě oněch 40 000 osob, které se zdržují v Itálii a Řecku, přijmou země unie i 20 000 osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které se ale nyní nacházejí mimo evropské území.

12:11

Evropské státy se na summitu v Bruselu dohodly, že budou postupovat daleko tvrději při vracení ekonomických migrantů do jejich země původu.

EU těsněji naváže rozvojovou pomoc pro tyto země na jejich ochotu či neochotu s unii spolupracovat. A to především v oblasti prevence migrace a ochoty přijímat zpět své obyvatele, kteří neúspěšně v Evropě žádali o azyl.

Státy se nechaly inspirovat Španělským příkladem, o kterém před schůzkou psaly například HN.

12:05

Česko na summitu evropských lídrů prosadilo také to, že to, jak moc se budou země na přerozdělení uprchlíků podílet, se může měnit podle aktuální situace. Pokud by tedy do Česka přišli stovky lidí z Ukrajiny, může se počet uprchlíků, které země přijme ze Sýrie a Eritreje změnit.

12:00

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Český premiér Bohuslav Sobotka na summitu evropských lídrů společně s kolegy visegrádské čtyřky "vybojoval" pouze dobrovolné přijímání uprchlíků. I když Česko nakonec kvůli solidaritě s ostatními státy stovky uprchlíků příjme, bude si je moct samo vybírat. Podle poslední verze závěrů summitu, které mají HN/Aktuálně.cz k dispozici se Česko při výběru nemusí řídit doporučením mezinárodních organizací, ale může si uprchlíky z uprchlických táborů ve třetích zemí vybírat samo.

Foto: ČTK
11:47

Úsměv Merkelové ani Tsiprasovi z tváří zatím nemizí...

 

11:46

Euroskupina by se kvůli Řecku měla znovu sejít zítra v 17:00 odpoledne.

11:28

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) žádá Evropskou unii, aby učinila "konkrétní závazky", co se týká přesídlení 20 tisíc uprchlíků. Zatímco dosavadní rozhodnutí EU úřad označil za "důležitý krok", je podle něj potřeba udělat víc.

10:46

Pokud sobotní jednání zklamou, Řecku hrozí ze strany EU "ohrazení". Podle informací Financial Times už se na takové alternativě dokonce i pracuje.

10:43

Řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes čekají jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Uvedla to agentura Reuters.

10:41

Interview řeckého ministra financí Janise Varufakise pro Morning Ireland k poslechu zde.

10:30

Odchod Řecka z Eurozóny bude nevyhnutelný, pokud Atény a jejich věřitelé nepřijdou v příštích pěti dnech s řešením. Myslí si to německý eurokomisař Günther Oettinger.

"‘Grexit‘ není naším cílem, ale bude nevyhnutelným, pokud během příštích pěti dní nebude nalezeno řešení," cituje ho agentura Reuters.

Günther Oettinger
Günther Oettinger | Foto: Reuters
09:50

"Solidarita bez obětování je čiré pokrytectví," reagoval předseda Evropské rady Donald Tusk na fakt, že se země nedohodly na přijetí uprchlických kvót.

9:30

Řecko stále čelí požadavkům věřitelů, na které nemůže přistoupit. Podle agentury Reuters to uvedl řecký ministr financí Janis Varufakis.

Foto: Reuters
09:13

Předsedovi občanských demokratů se nelíbí ani to, že si Češi nebudou moci vybírat, koho přijmou.

09:11

Předseda ODS Petr Fiala se na Twitteru pustil do kritiky premiéra Bohuslava Sobotky.

08:58

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek (oba za ANO) navrhují, aby se do řešení migrační krize zapojilo mezinárodní společenství.

"Příčiny migrační vlny nejsou v Evropě a problém nelegální migrace se ve větší či menší míře objevuje v mnoha částech světa. Zásadní role OSN je proto nutností. Potřebným impulsem pro efektivní a systémové řešení může být například mezinárodní konference OSN, která by neprodleně přijala akční plán pro zvládnutí migrační krize," napsali.

Pavel Telička europoslanec a bývalý eurokomisař
Pavel Telička europoslanec a bývalý eurokomisař | Foto: DVTV
08:37

Premiér Bohuslav Sobotka si výsledky summitu pochvaluje...

08:04

Čas se krátí a dohoda musí být - se všemi náležitostmi - hotová do konce června. Panika, zda banky zavřou, a lidé tak přijdou o své peníze, se v Řecku nekoná.

Na hrozbu, že už začátkem příštího týdne může dojít v zemi k bankrotu, místní zatím příliš nereagují. Alespoň ne v Aténách, jak přímo v metropoli zjišťovala reportérka Aktuálně.cz Tereza Holanová.

Přečtěte si její reportáž Bankrot? Řekové jsou v klidu, nemají co ztratit.

Muž se dívá v Aténách do mobilu. Sleduje zprávy ze summitu v Bruselu?
Muž se dívá v Aténách do mobilu. Sleduje zprávy ze summitu v Bruselu? | Foto: Reuters
08:02

S velkým napětím se v Bruselu očekává pokračování jednání o východisku z řecké finanční krize. Představitelé eurozóny se s Aténami ve čtvrtek nedohodli a znovu se sejdou až v sobotu ráno.

Řečtí lídři se ovšem v mezičase pokusí najít kompromis se zástupci věřitelské Troiky, tedy Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise.

07:45

Nejnovější data úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvádějí, že do Řecka po moři letos dorazilo 63 000 urpchlíků, do Itálie o tisícovku méně.

07:29

Summit EU v Bruselu bude druhým dnem pokračovat od 10:00.

Hlavy unijních států a vlád včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky by se měly vyjádřit k připravované revizi evropské bezpečnostní strategie, která vzniká v gesci šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové.

V hospodářské oblasti politici podpoří práci na jednotném digitálním trhu a vyjádří se i k plánovanému Evropskému fondu strategických investic (EFSI).

07:19

Podívejte se, jak lodě Lékařů bez hranic a organizace MOAS zachraňují uprchlíky přímo ve vodách Středozemního moře.

07:12

Od začátku roku dorazilo jen do Itálie a Řecka po moři na 100 000 běženců z Afriky či Blízkého východu.

Dětský fond OSN UNICEF dlouhodobě upozorňuje na to, že pozornost by se měla soustředit i na dětské uprchlíky, kteří tvoří čtvrtinu celkového počtu.

06:43

Kvóty na uprchlíky nejitřily emoce jen během samotného jednání na summitu, kdy vyvrcholilo hádkou odpůrců (Česko a spol.) se zastánci (Itálie, Německo...).

Připomeňte si, co politici napříč Evropou ke kvótám v uplynulých dnech a týdnech prohlásili.

Foto: Reuters, Aktuálně.cz
06:29

Maďarsko s Bulharskem - stejně jako Itálie s Řeckem - už kvůli vysokému počtu uprchlíků na svém území žádné další přijímat nemusí.

Dánsko, Irsko a Velká Británie se k návrhu vůbec nemusí přidat, protože mají vyjednanou trvalou výjimku.

To by znamenalo, že 60 000 uprchlíků by si mělo dobrovolně rozdělit jen 21 států. Irsko už ale deklarovalo, že několik set uprchlíků příjme a stejně tak se mohou do řešení uprchlické krize zapojit Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

06:09

K rychlejšímu vracení ekonomických migrantů by měl přispět také jednotný evropský seznam "bezpečných zemí původu". Lidé z těchto zemí by neměli mít nárok na azyl a evropské úřady by je proto mohli rychleji vracet domů.

06:07

Problémem je, že země odkud ekonomičtí migranti pocházejí, jejich navrácení často odmítají. EU by měla proto začít více spolupracovat s tamními úřady a investovat více do rozvoje těchto zemí, aby mohly i ony například vytvářet dostatek pracovních míst pro své obyvatele.

06:04

Celkem jednoduše se evropští lídři shodli na tom, že uprchíky je potřeba systematicky registrovat a snímat jim otisky přísně v těch státech, do kterých jako první příjdou.

Závěry schůzky také počítají s rychlejším vracením lidí, kteří nemají nárok na azyl a jsou především ekonomickými migranty, do jejich země původu.

06:02

Dobré ráno, shrňme si, co se v noci dohodlo na summitu EU:

Státy sice odmítly kvóty navržené Evropskou komisí, ale zavázaly se přijmout 40 000 uprchlíků z Itálie a Řecka a dalších 20 000 z uprchlických táborů ve třetích zemích dobrovolně.

Během července se má vyjednat, kolik jich tedy každý stát "dobrovolně" přijme, aby svůj závazek splnily. Do Česka by nakonec mohly přijít zhruba 2000 lidí.

05:08

Zatímco státy východní Evropy požadovaly dobrovolnost, a tedy vlastně nejisté závazky, Renzi chtěl vidět konkrétní činy. "Pokud je toto vaše představa Evropy, pak si ji můžete nechat," uvedl v debatě podle italského deníku Corriere della Sera.

Foto: Reuters
05:07

Donald Tusk potvrzuje, že finální plán na rozdělení uprchlíků by měl být hotový do konce července.

05:05

Podle diplomatických zdrojů se ovšem v jednací místnosti rozhořela mezi členy V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďrsko) a italským premiérem Mateem Renzim a německou kancléřkou Angelou Merkelovou přímo hádka.

"Nechybělo odcházení z místnosti, ani vydírání," uvedli diplomaté. 

05:01

"Se státy visegrádské čtyřky jsme postupovali celou dobu společně a podařilo se nám prosadit jasný odkaz na dobrovolnost celého procesu," uvedl po jednání český premiér Bohuslav Sobotka s tím, že jednání byla velmi napjatá.

04:34

Podle původních plánů mělo být do ČR přerozděleno zhruba 1800 běženců. Podívejte se, jaké byly kvóty pro jednotlivé země.

Foto: Reuters
04:32

Česká republika by nakonec ale mohla přijmout ještě více uprchlíků, než mu původně určila Evropská komise.

Nově se totiž mezi státy, které si mají uprchlíky rozdělit nebude počítat Maďarsko a Bulharsko. "Tyto státy jsou také silně zasažené imigrací," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

04:09

Česku a dalším zemím se v otázce přerozdělování uprchlíků na summitu EU v Bruselu povedlo uhájit princip dobrovolnosti. Po konci sedmihodinového jednání to  ráno řekl český premiér Bohuslav Sobotka. O konkrétních počtech prý nebyla řeč, jednotlivé státy své závazky teprve budou konkretizovat.

Foto: ČTK
04:05

Členské země Evropské unie v příštích dvou letech převezmou na dobrovolném základě 40 tisíc azylantů z Itálie a Řecka, uvedl po sedmihodinovém jednání lídrů osmadvacítky předseda Evropské rady Donald Tusk. Ministři vnitra zemí EU podle něj do konce července vyřeší přesný postup. Summit odmítl návrh na kvóty uprchlíků, které stanovovaly, kolik lidí by každá členská země EU měla přijmout.

Německá kancléřka Angela Merkelová na své tiskové konferenci zmínila, že řešení se bude týkat celkem 60 tisíc osob. Kromě oněch 40 tisíc lidí, které se zdržují v Itálii a Řecku, přijmou země unie také 20 tisíc osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které se ale nyní nacházejí mimo evropské území.

"Migranti, kteří nemají právo na pobyt v EU, musí být vraceni," zdůraznil na tiskové konferenci Tusk.

00:07

Od zpravodajky z Bruselu:

"Debata kolem uprchlíků je na summitu evropských lídrů velmi napjatá. Před chvílí dostali na stůl nový text závěrů. Jestli z něj zmizel odstavec se závazkem o přijetí 40 tisíc uprchlíků není zatím jasné."

Foto: Aktuálně.cz

CO SE DĚLO VE ČTVRTEK:

23:59

Italský premiér Matteo Renzi kritizoval představitele zemí, které odmítají přijmout uprchlíky a ulevit tak Itálii a Řecku. "Pokud nesouhlasíte s rozmístěním 40 tisíc uprchlíků, nezasloužíte si nazývat se Evropany," prohlásil Renzi v Bruselu.

Matteo Renzi.
Matteo Renzi. | Foto: Reuters
23:18

Summit Evropské unie o uprchlících pokračuje. Zřejmě se protáhne dlouho do noci. Bohuslav Sobotka řekl agentuře ČTK, že by považoval za chybu, kdyby se summit soustředil jen na přerozdělování uprchlíků. "To není řešení té současné krize," uvedl. Mezi způsoby řešení podle něj naopak patří zajištění skutečného fungování vnější hranice schengenského prostoru. Dalším bodem, který premiér zmínil, je nutnost zajistit návrat těch migrantů, kteří do Evropy přijeli z ekonomických důvodů a nemají právo na azyl.

 

23:02

Dohody mezi Řeckem a věřiteli bude dosaženo během následujících dní a Řecko neopustí eurozónu. Řekl to německé televizi ARD předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. "Musíme počkat den, dva. Ale řešení se najde," řekl Schulz.

Foto: Aktuálně.cz
22:49

Hlášení Bohuslava Sobotky z jednání o uprchlických kvótách na summitu v Bruselu.

Podle řeckého deníku Kathimerini Mezinárodní měnový fond stále počítá s tím, že Řecko do úterý zaplatí dluh ve výši 1,6 miliard eur.

21:45

Bývalý řecký ministr financí Evangelos Venizelos, který před nástupem vlády strany Syriza prováděl program úspor a škrtů, obvinil premiéra Alexise Tsiprase z prohloubení problémů Řecka. Nová vláda podle Venizelose dosáhla od ledna jen toho, že učinila záchranu Řecka v eurozóně ještě dražší. Exministr financí řekl italskému deníku La Repubblica, že návrat k drachmě by pro Řecko znamenal katastrofu.

Předseda strany PASOK Evangelos Venizelos.
Předseda strany PASOK Evangelos Venizelos. | Foto: Reuters
20:53

Skupina poslanců řeckého parlamentu za vládní stranu Syriza se chystá vystoupit s prohlášením, ve kterém vyzve k ukončení jednání a vystoupení Řecka z eurozóny. Uvedl to jeden z poslanců Kostas Lapavitsas. Syriza má ve 300členném parlamentu 149 zákonodárců. Odhaduje se, že proti ústupkům je zhruba čtyřicet z nich. Pokud bude chtít premiér Alexis Tsipras případnou dohodu v parlamentu prosadit, bude zřejmě potřebovat podporu opoziční konzervativní Nové demokracie.

20:41

Opět Řecko, ale trochu z jiného soudku. Premiéři Evropské unie dnes pozdě večer na summitu schválí udělení azylu 40 tisícům uprchlíků, kteří dorazili do Itálie a Řecka, ale bez toho, aby určily, která země jich kolik přijme. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokument, který premiéři v Bruselu projednávají.

20:31

Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla při setkání s představiteli spřátelených pravicových a středopravicových stran z různých evropských zemí, že dohody s Řeckem musí být dosaženo do pondělí. Uvedla také, že Německo se Řeckem "nenechá vydírat."

Foto: Reuters
20:13

Že jsou někteří Řekové z požadavků Evropy již unavení, lze poznat i v centru Atén.

Foto: Tereza Holanová
20:05

On naší zpravodajky z Bruselu:

Evropští lídři byli na summitu seznámeni se stavem vyjednávání s Řeckem. Dali najevo, že rozhodnutí je na zemích eurozóny. Žádný mimořádný summit lídrů eurozóny se ale podle vysoce postaveného zdroje z Evropské rady nechystá. Další vrcholnou schůzkou, která bude řešit řeckou krizi tak bude schůzka ministrů financí zemí eurozóny v sobotu.

19:41

V Aténách to zatím vypadá na další rušnou noc.

 

19:35

Od naší zpravodajky z Atén:

"Můžete velmi snadno rozpoznat rozpoznat, že některé současné fotky z Řecka připomínají Anglii v devatenáctém století. Polovina naší populace je pod hranicí chudoby, 26 procent lidí nemá práci a šedesát procent mladých je nezaměstnaných," shrnuje člen představenstva řecké odborové organizace Adedy Georgios Petzopoulis. Sám je logicky proti jakýmkoliv dalším škrtům.

Ze země podle něj odešlo už 300 tisíc mladých Řeků, kteří tu nenašli uplatnění. „Celkově jsme přišli o více lidí než během druhé světové války,“ tvrdí.

19:31

Jednání o řeckých reformách skončilo dnes opět bez výsledku. Přitom zbývá pouhých šest dní, než vyprší prodloužený program pomoci pro tuto krizí zmítanou zemi, potom budou muset Řekové začít splácet. Přijme řecká vláda návrhy svých věřitelů? To je otázka, která nyní hýbe Evropou.

 

19:00

Euro dnes oslabuje, ale pouze mírně. Investoři nechtějí uzavírat nové pozice, dokud nebudou známy výsledky jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Dolaru kvůli nervozitě investorů výrazněji nepomohla ani nejnovější příznivá statistika o spotřebitelských výdajích. Kolem 18:30 euro vůči dolaru mírně kleslo o 0,03 procenta na 1,1199 USD a k jenu oslabilo o 0,3 procenta na 138,45 JPY. Kurz dolaru vůči jenu se snížil o 0,2 procenta na 123,64 JPY.

"Sledování řeckých titulků. To je to, co trh brzdí," komentoval situaci na trhu pro agenturu Reuters stratég BNP Paribas Vassili Serebriakov. Někteří analytici mají dojem, že trh sází na to, že bude dosaženo nějaké dohody s Řeckem.

18:43

"Řecko se nepostaví na nohy, dokud mu nebude snížena dluhová zátěž," prezentoval momentálně opoziční názor v EU rakouský kancléř Werner Faymann (sociální demokrat). Podle něj by dohoda, na které se nyní pracuje, měla obsahovat slib, že se při dalších jednáních bude probírat i řeckou vládou požadovaná restrukturalizace dluhů. Řekl to agentuře Reuters.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
18:32

Ideální scénář pro následující dny vypadá takto: Ministři financí eurozóny (euroskupina) se v sobotu dohodnou. Návrhy řešení následně v neděli projedná a schválí řecký parlament a v pondělí pak ten německý. Řecký bankrot by byl zažehnán. Na několik týdnů.

18:23

Z výsledků jednání čiší skepse. Zřejmě nejfotogeničtější moment dnešního bruselského maratonu ale zachycuje německou kancléřku Merkelovou, italského premiéra Renziho a řeckého premiéra Tsiprase v dobré náladě. Tak snad příslib pro další dny...

Foto: Reuters
18:12

Jsme o den dál, ale pokrok v jednáních je na nule. Alespoň tak to podle německého deníku Frankfurter Allgemeine vidí investoři. Akciový index DAX skončil obchodování s bilancí 0,02 procenta plus.

17:45

Čím více se jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli ocitají ve slepé uličce a čím je zřejmější, že evropští partneři neuhnou ani o píď ze svých tvrdých postojů, jsou všechny důvody pro to, aby vznikl dojem, že v rámci Evropské unie funguje skupina politiků, která přímo usiluje o "grexit", tedy odchod Řecka z eurozóny. Píše o tom dnes komentátor řeckého týdeníku To Vima Antonis Karakúsis, podle kterého je nejvýznamnějším představitelem této skupiny německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Shodují se na tom prý političtí i bankovní činitelé, kteří udržují kontakt s širokým okruhem účastníků vyjednávání. Schäuble široce prosazuje názor, že možný řecký odchod z eurozóny nejenže nebude mít vážné důsledky pro jednotnou měnu, ale že ji namísto toho posílí, i díky další federalizační integraci eurozóny. Podle stejných odhadů se německý ministr financí domnívá, že šok z možného řeckého kolapsu ukáže dalším evropským vládám potřebu kompromisu, kterou vyžaduje koordinace fiskálních politik a vzdání se další části suverenity, píše Karakúsis.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem | Foto: Reuters
17:38

Řecký ministr financí Janis Varufakis vyučoval na univerzitách ekonomickou teorii her. Dál si hraje také s partnery, se kterými domlouvá záchranu Řecka na poslední chvíli. Po jednání euroskupiny prohlásil, že s upravenými návrhy od věřitelů nesouhlasí jen Řecko, ale i někteří další ministři financí zemí eurozóny.

"Je zajímavé, že několik kolegů kritizovalo a nesouhlasilo nejen s našimi návrhy, ale i s návrhy věřitelů," cituje Varufakise agentura Reuters.

Foto: Reuters
17:27

Řecký premiér se v Bruselu snaží prosadit, aby se ještě večer sešli zástupci zemí eurozóny. Upozornil na to editor Financial Times Peter Spiegel.

17:18

Americké akcie zahájily čtvrtek růstem. Zotavily se tak částečně ze středečního propadu. Analytik trhu společnosti Hantec Markets Richard Perry pro server MarketWatch shrnul, že situace není jednoduchá. "Když euforie z nového řeckého návrhu vystřelila v pondělí trhy vzhůru, zdálo se, že jde všechno až příliš hladce," uvedl Perry. A to se podle něj také nyní potvrdilo. "Politické hašteření pokračuje dál a stále zde není patrný jakýkoli pokrok," dodal analytik.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters
17:10

I když se jedná už opravdu dlouho, je to pořád stejná písnička. Stále se hledá dohoda ohledně úprav důchodového systému a daně z přidané hodnoty, zopakoval evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

16:59

Řecký ministr financí Janis Varufakis uvedl, že diskuze bude pokračovat, dokud se nenajde řešení. Citoval ho server The Guardian.

16:42

Další jednání euroskupiny by se mělo konat už tuto sobotu, píše server The Guardian s odvoláním na zdroj z EU.

16:41

Finský ministr financí Alexandr Stubb na Twitteru informoval, že euroskupina pro dnešek skončila. Řecko by ale s věřiteli mělo jednat dál.

16:32

Kteří politikové jsou při příjezdu na jednání Evropské rady sdílní - a kteří o něco méně? Podívat se můžete na živý přenos zde.

16:24

Od naší zpravodajky z Atén:

Pokud se současný řecký kabinet nedohodne s věřitelskými institucemi na plánu reforem, bude to v brzké době znamenat pád vlády, míní profesor Georgios Argitis z Fakulty ekonomie na National and Kapodistrian University of Athens.

Bankrot Řecka by totiž kromě kapitálových kontrol a zavření bank způsobil takové nepokoje a chudobu, že by země zamířila k předčasým volbám. Ty by podle něj vyhrála proevropská opozice, která by návrhy eurozóny a Mezinárodního měnového fondu okamžitě schválila, a Řecko by se tak "vrátilo zpět do hry".

Foto: Aktuálně.cz
16:14

Řecký premiér Alexis Tsipras před novináři uvedl, že je "přesvědčen", že zúčastněné strany kompromisní dohody dosáhnou.

16:01

"Budu do poslední minuty, vteřiny a milisekundy pracovat na tom aby projekt eura nepadl," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
15:58

"Dohoda s Řeckem je možná a je nezbytná," tvrdí francouzský prezident Francois Hollande.

Foto: Reuters
15:56

Euroskupina údajně čeká, až Řecko přijde s "lepším" návrhem. S odkazem na nejmenovanného představitele EU to na Twitteru uvedl Mark Barton z Bloomberg TV.

15:50

Německá kancléřka Angela Merkelová před začátkem summitu v Bruselu řekla, že se Evropská rada (šéfové států a vlád unijní osmadvacítky) nebude "míchat" do vyjednávání s Řeckem. 

15:45

Jednání euroskupiny bylo přerušeno, uvedl server The Guardian.

15:37

"Musíme se vrátit k drachmě. Drachma je jediný způsob, jak Řecko zachránit," říká pětapadesátiletý hudebník Stelios Maragakis.

Drachma je jedním z nejstarších platidel na světě. Název pochází z řeckého slova "sevřít". Do roku 2002, kdy ji nahradilo euro, se od ní několikrát upustilo a několikrát byla znovu zavedena.

15:32

Podpora odchodu z eurozóny mezi Řeky v posledních týdnech podle průzkumů veřejného mínění vzrostla na 30 procent, předtím se roky držela na 20 procentech, uvedl šéf institut pro průzkum veřejného mínění ALCO Kostas Panagopulos. "Pořád to je menšina, ale zvětšuje se," citovala jej agentura Reuters.

Jean-Claude Juncker a Alexis Tsipras po schůzce v Bruselu.
Jean-Claude Juncker a Alexis Tsipras po schůzce v Bruselu. | Foto: Reuters
15:22

Předseda Evropské rady Donald Tusk je optimistický. "Práce pokračuje. Může stále trvat ještě mnoho hodin. Mám ale předtuchu, že tento příběh bude mít na rozdíl od Sofoklových tragédií šťastný konec," napsal na Twitteru.

15:00

Jak se dalo čekat, krize je hlavním tématem řeckého tisku.

Foto: Tereza Holanová
14:54

O tom, zda Řecko čeká bankrot a zda země bude dál platit eurem, se rozhodne ještě tento týden.

Myslí si to alespoň profesor Nikolas Charitakis, který působí na katedře politické ekonomie na univerzitě National and Kapodistrian University of Athens.

Reportérka Aktuálně.cz s ním mluvila v Aténách. Přečtěte si rozhovor Bolestivý proces v Řecku skončí do tří dnů.

14:31

3. KORPORÁTNÍ DAŇ

Středeční řecký návrh: Speciální daň na korporátní profit ve výši 29 % a zvláštní - dvanáctiprocentní - zdanění výdělků nad 0,5 milionu eur.
Středeční požadavky věřitelů: Zvýšení korporátní daně z 26 % na 28 %.

Čtvrteční požadavky věřitelů:
Zvýšení korporátní daně z 26 % na 28 %
Požadovat do konce roku 100 % zálohu na korporátní daň.

14:30

2. PENZE

Středeční řecký návrh: Škrty ve výši 0,4 %, které budou financovány z programu předčasných odchodů do důchodů; zvýšená spoluúčast na sociálním zabezpečení, spoluúčast na zdravotní péči na úrovni 4 %. Postupné rušení doplňkových důchodů pro nejchudší.
Středeční požadavky věřitelů: Škrty ve výši 1 %, prosazení programu předčasných odchodů do důchodu do 1. července. Okamžité naplánování postupu úplného zrušení dodatečných důchodů. Spoluúčast na zdravotní péči ve výši 6 %.

Čtvrteční návrh věřitelů:
Zajistit, aby byly všechny doplňkové důchody hrazeny z privátních fondů. Do konce roku 2019 zrušit pro všechny důchodce fond solidarity (EKAS), pro 20 % nejbohatších zrušit EKAS okamžitě. Zmrazit zvyšování veškerých důchodových příspěvků až do roku 2021. Garantovat výši důchodů pouze těm, kdo odejdou do penze v řádném věku 67 let. Zvýšit spoluúčast důchodců na zdravotní péči ze 4 na 6 %.

14:29

Porovnejte si středeční a čtvrteční návrhy dohody Řecka s věřiteli:

1. DPH

Středeční řecký návrh: zvýšení o 0,74 % HDP od roku 2016, konec některých výjimek z nejvyšší 23% sazby. Snížená sazba na úrovni 13 % a supersnížená na 6 %.
Středeční požadavky věřitelů: 1 % HDP a zrušení všech výjimek z nejvyšší 23% sazby. 13% sazba na potraviny, energie, vodu a hotely; 6% na léky, knihy a divadlo.

Čtvrteční návrh věřitelů:
Přijmout s platností od 1. července doplňkový rozpočet a střednědobou fiskální strategii podloženou důkladnými a věrohodnými reformami. Nový fiskální plán musí být založen na rozpočtovém přebytku ve výši 1, 2, 3 a 3,5 % HDP v letech 2015, 2016, 2017 a 2018. Reformy musejí zahrnovat úpravu DPH a další daňová opatření, penzijní reformy, administrativní reformy a reformy, které povedou k efektivnějšímu vybírání daní.

14:07

Takzvaný Brexit, tedy možnost, že Británie v budoucnu opustí Evropskou unii, znepokojuje evropské bankéře mnohem víc než vyhlídky na brzký odchod Řecka z eurozóny (Grexit).

Vyplývá to z vyjádření bankéřů na konferenci pořádané Mezinárodním finančním institutem (IIF) ve Frankfurtu.

"Pro mne je Brexit potenciálně větší noční můrou," řekl podle agentury Reuters šéf IIF Tim Adams. "Británie je velmi důležitou součástí evropské ekonomiky a ekosystému," dodal.

14:05

Pravděpodobnost vystoupení Řecka z eurozóny je podle prezidenta Miloše Zemana vyšší než padesátiprocentní. Prezident uvedl, že západní banky se už na tuto možnost připravily a stáhly svá aktiva z řeckých bank.

Odchodem Řecka z eurozóny by ubyl argument domácím odpůrcům eura, kteří tvrdí, že by Česko po přijetí eura muselo poskytovat nenávratnou pomoc krachujícím ekonomikám v eurozóně.

Foto: Matej Slávik
13:53

Kdo bude komu koukat do papírů? Zasedací pořádek ministrů financí eurozóny...

 

13:50

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Už čtvrtá schůzka ministrů financí za jediný týden začala. Ministři při příchodu nehýřili optimismem.

13:49

Příjezd ministrů na jednání Euroskupiny můžete sledovat zde.

13:48

Plán Trojky je solidní, ekonomicky i sociálně," prohlásil podle agentury Bloomberg evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Vyřešení řecké krize je podle něj "na dosah".

13:45

"Dovolte mi už nebýt optimistou. Ale byl bych rád, kdyby mi prokázali, že nemám pravdu," řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír.

13:35

Ministři financí zemí eurozóny zrušili plány na víkend.

13:34

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Řecko podle zdrojů Aktuálně.cz představilo nový návrh harmonogramu reforem ve 12:30, je ale velmi podobný tomu, který v úterý věřitelé odmítli. V tuto chvíli to vypadá, že Řekům dají ministři financí určitý kompromisní návrh s tím, že ho buď přijmou, nebo ne. Očekává se další eurosummit.

13:31

Švýcarský obchodník společnosti Luzerner Kantonalbank Benno Galliker věří, že dohody nakonec bude dosaženo.

"Nejspíš před sebou mám ještě pár perných dní, ale jsem si jistý, že najdeme řešení," odhadl pro americkou agenturu Bloomberg. "Nikdo nechce, aby Řecko opustilo eurozónu. Jak ta dohoda bude vypadat, je ovšem věc jiná," dodal.

13:29

Od naší zpravodajky z Bruselu:

"Nemáme žádný nový návrh, jde o seznam reforem tří institucí a teď se dozvíme, co na to Řekové říkají," uvedl před schůzkou šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

A jaké jsou jeho očekávání od schůzky? "Tvrdá práce," uvedl Dijsselbloem a zmizel v budově. 

13:27

Od naší zpravodajky z Bruselu:

"Řekové se vůbec nepohnuli kupředu, ale spíše nazpátek," řekl před schůzkou Euroskupiny německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Popřel také, že by měli ministři dva různé návrhy. "Na stole není nic nového. Rozdíly jsou stále velké."

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble s řeckým poslancem Janisem Varufakisem | Foto: Reuters
13:25

Řecko drží evropské akciové trhy v řetězech, komentují situaci pro agenturu Bloomberg analytici.

Nálada investorů se řídí tím, jak velké jsou vyhlídky na uzavření dohody mezi Řeky a věřiteli. Akciový index eurozóny Euro Stoxx 50 kopíruje vývoj řeckého indexu ASE nejvýrazněji od července 2011.

13:20

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Juncker měl právě tiskovou konferenci v Evropském parlamentu k jiné záležitosti. Po třech dnech jednání vypadal velmi unavený.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz mu poděkoval a pochválil ho za skvělou práci, kterou jako mediátor v dialogu mezi věřiteli a Řeckem dělá.

S jeho slovy by ale asi nesouhlasila německá kancléřka Angela Merkelová. Ta podle diplomatů nesouhlasí s postojem, který Juncker při jednáních zaujímá. Je totiž podle ní až příliš na straně Řeků a dává jim často falešné naděje.

Juncker ale k Řecku nechtěl nic říct a tiskovku velmi rychle ukončil s tím, že musí jít za svými řeckými přáteli.

13:17

Jak vypadají jednání v Bruselu? Dopisovatel německé televize ZDF citoval předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera, který řekl, že v noci na čtvrtek šel spát ve tři ráno a v šest ráno již byl zpátky ve své kanceláři.

13:15

"Podle plánu ministrů financí by měly Atény zaručit, aby se věk pro odchod do důchodu do roku 2022 zvýšil na 67 let, což je podstatně rychlejší tempo, než které navrhoval řecký premiér Alexis Tsipras," pokračují FT. "Atény původně požadovaly rok 2036, ale Tsipras poté slevil a navrhoval rok 2025," dodávají.

13:08

"První, co stojí za pozornost, je třetí strana z celkem devítistránkového dokumentu, kde začíná část týkající se penzijních reforem," upozorňují Financial Times. "To je jeden z nejproblematičtějších bodů celého vyjednávání. Přestože řecká vláda v této oblasti dosáhla určitých ústupků, vyhovuje nový návrh převážně požadavkům věřitelů; počítá s omezováním předčasných odchodů do důchodu a zvyšování standardního věku pro odchod do penze."

13:07

Financial Times o návrhu, který pověsily na web, píší: "Obdrželi jsme kopii, která vypadá spíš jako verze, co věřitelé v úterý opřipomínkovali a poslali zpět do Atén."

13:03

Server The Financial Times publikoval dokument, jejž dostane na stůl Euroskupina. Návrh je velmi podobný verzi, kterou MMF předložil řeckému premiérovi. A kterou Atény razantně odmítly.

12:55

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Návrh, který budou už za pár desítek minut projednávat ministři financí eurozóny, je podle informací z několika zdrojů hodně podobný tomu, který se objevil již včera. Zprávy o tom, zda jde o řeckou verzi, nebo revidovanou MMF, se rozcházejí.

12:41

Až šest guvernérů národních bank zemí eurozóny chce zastavit nouzové půjčky pro řecké banky. Píše to německý ekonomický deník Handelsblatt. Mezi nimi je i německý guvernér Bundesbanky Jens Weidmann. Zavedení kapitálových kontrol chtěli po Řecku už v pondělí ministři financí Německa a Irska.

Matka s dcerou vybírají hotovost v jednom z aténských bankomatů. Řekové už z účtů kvůli obavám z bankrotu vybrali miliardy eur.
Matka s dcerou vybírají hotovost v jednom z aténských bankomatů. Řekové už z účtů kvůli obavám z bankrotu vybrali miliardy eur. | Foto: Reuters
12:36

Řecký ministr financí Janis Varufakis dorazil na schůzku Euroskupiny, která začne za hodinu. Novináře, čekající na jeho vyjádření, minul bez jakéhokoliv komentáře.

Foto: Reuters
12:35

Od naší zpravodajky z Atén:

Návrh řecké vlády, o kterém se doposud mluvilo a který zahrnuje změny sazeb DPH a vyšší věk odchodu do důchodu, je podle místních odborářů špatný, Řecko by jej však zvládlo. "Ale pouze v případě, že zároveň bude odpuštěna část řeckého dluhu," zdůrazňuje člen představenstva odborové organizace Adedy George Petzopoulis.

Obyčejné lidi podle něj zklame víc, pokud budou muset podstupovat další tvrdé úspory, než návrat k drachmě.

12:32

Hlavní index frankfurtské burzy DAX reagoval na oznámení o nalezení kompromisu růstem.

12:24

Německý list Die Welt tvrdí, že nový návrh, který teď leží na stole, vypracovaly veřitelské instituce. Podle rakouského ministra financí Schellinga s ním přišli Řekové.

12:21

Konkrétní výsledek dnešní schůzky není sice znám, ale připomeňme si, co ve středu požadoval MMF:

DPH
Řecký návrh: zvýšení o 0,74 % HDP od roku 2016, konec některých výjimek z nejvyšší 23% sazby. Snížená sazba na úrovni 13 % a supersnížená na 6 %.
Požadavky věřitelů: 1 % HDP a zrušení všech výjimek z nejvyšší 23% sazby. 13% sazba na potraviny, energie, vodu a hotely; 6% na léky, knihy a divadlo.

ŠKRTY VÝDAJŮ NA OBRANU
Řecký návrh: 200 milionů eur (5,44 miliardy korun) v roce 2016.
Požadavky věřitelů: 400 milionů eur (10,88 miliardy korun).

PENZE
Řecký návrh: Škrty ve výši 0,4 %, které budou financovány z programu předčasných odchodů do důchodů; zvýšená spoluúčast na sociálním zabezpečení, spoluúčast na zdravotní péči na úrovni 4 %. Postupné rušení doplňkových důchodů pro nejchudší.
Požadavky věřitelů: Škrty ve výši 1 %, prosazení programu předčasných odchodů do důchodu do 1. července. Okamžité naplánování postupu úplného zrušení dodatečných důchodů. Spoluúčast na zdravotní péči ve výši 6 %.

KORPORÁTNÍ DAŇ
Řecký návrh: Speciální daň na korporátní profit ve výši 29 % a zvláštní - dvanáctiprocentní - zdanění výdělků nad 0,5 milionu eur.
Požadavky věřitelů: Snížení korporátní daně na 28 %.

12:18

Prezidentka MMF Christine Lagardeová se při odjezdu z jednání usmívala, všímají si reportéři, kteří čekali na výsledek jednání.

Christine Lagardeová, šéfka MMF
Christine Lagardeová, šéfka MMF | Foto: Reuters
12:10

Schůzka premiéra Tsiprase s věřiteli skončila. Všichni opustili budovu Evropské komise.

11:59

Server Open Europe s odvoláním na rakouského ministra napsal, že kompromisní návrh, jenž bude předložen na schůzce Euroskupiny, pochází od Řeků.

11:45

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling uvedl, že před třemi minutami dostali do ruky kompromisní návrh, o kterém by se mělo na Euroskupině diskutovat. Zda je od Řecka, nebo MMF, není známo.

Schůzka má začít o půl hodiny později, tedy ve 13:30. 

11:31

Mezinárodní měnový fond už ve středu přišel s vlastním plánem. Ten počítal mimo jiné s odlišnou strukturou daní či výraznějšími škrty, především v oblasti obrany. Reformy navíc požadoval s účinností od 1. července.

MMF kritizoval především fakt, že drtivá většina příjmů má pocházet z daní. Atény protinávrh odmítly a označily jej za "sebevražedný".

11:27

Ultimátum dané řeckému premiérovi vypršelo už skoro před půl hodinou. Zatím ale nepřicházejí žádné zprávy o výsledku.

"Dokud neuvidíte kolonu Alexise Tsiprase, jak jede na letiště, je stále naděje," píše Hans Nichols z Bloomberg TV.

11:13

Agentura Reuters přinesla podrobnosti k ultimátu, které dostal řecký premiér. Pokud sám nenavrhne kompromis, předloží věřitelé na schůzce Euroskupiny, která začíná ve 13:00, vlastní návrh.

11:11

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Novináři v Bruselu, kteří čekají na výsledek jednání Řecka s věřiteli, se baví falešným twitterovým účtem Angely Merkelové.

11:01

Od naší zpravodajky z Atén:

Evropa nám nepomáhá, nechce nám pomáhat, souhlasí Kostas, který má v centru Atén obchod se zdravotními pomůckami. Důvod? "Protože teď máme levicovou vládu. Kdyby byla pravicová, bude to lepší," říká.

Levicovým politikům teď Evropská unie podle něj pomáhat nechce, protože má strach, že by pak mohli uspět i třeba ve Španělsku.

10:59

Kromě řeckého premiéra Alexise Tsiprase v Bruselu jednají také lídři všech tří hlavních opozičních stran.

V úterý navštívila belgickou metropoli nová šéfka Pasoku Fofi Gennimataová, ve středu lídr Potami Stavros Theodorakis a dnes má přijet také předseda Nové demokracie Antonis Samaras.

Množí se proto zprávy, že se domlouvá vytvoření technokratické "vlády národní jednoty". Samaras potvrdil magazínu Crash, že pokud by řecká vláda padla a čas by nedovolil nové volby, je ochoten vládu národní jednoty bez Syrizy vytvořit.

10:53

Thasos si také stěžuje, že se Evropa o Řecko zajímá málo. "Nevytvořila nám podmínky na to, abychom mohli krizi zvládnout," říká.

10:52

Od naší zpravodajky z Atén:

Okolo bankomatů od v centru Atén klid i dnes. Obvykle u nich není vůbec nikdo, případně jen náhodný kolemjdoucí.

Se zhruba třiceti lidmi, ať už mladšími, či staršími, s nimiž jsem dnes mluvila, si nikdo větší částku nevybral. "Žádné úspory nemám, tak ani není co vybírat," reaguje zhruba třicetiletý Thasos, který má nedaleko náměstí Omonia obchod, ve kterém prodává košile.

Foto: Aktuálně.cz
10:50

Server The Financial Times napsal, že řecký premiér Alexis Tsipras dostal ultimátum. Do 11:00 má přijít s pracovním kompromisem ekonomických reforem, aby Řecko mohlo dostat dalších 7,2 miliardy eur, které zoufale potřebuje.

10:39

Evropská měna se drží před odpoledním setkáním ministrů eurozóny na stabilní úrovni, a neprochází tak žádnými dramatickými výkyvy. Euro vůči americkému dolaru po 10. hodině posiluje o 0,05 % na 1,12 USD. Obchodníci vyčkávají na další zprávy, které by naznačily jakýkoli posun v řešení řecké dluhové krize.

10:17

Od naší zpravodajky v Bruselu:

"Dohoda musí být nejpozději v pátek, aby ji mohl německý parlament ještě v pondělí schválit. To by ale znamenalo, že řecký parlament musí dohodu i s příslušnými zákony odsouhlasit do neděle," řekl zpravodajce Aktuálně.cz v Bruselu vysoce postavený zdroj z evropských institucí.

Foto: Aktuálně.cz
10:11

Takto vypadá titulní strana čtvrtečního vydání řeckého listu To Pontiki.

10:06

Připomeňme, že podle plánů Evropské komise by měly být z jihu Evropy přemístěny desetitisíce běženců. Podívejte se, kolik by jich mělo přijmout Česko.

Foto: Reuters
10:05

V Bruselu odpoledne začíná i summit Evropské unie, na němž se má mimo jiné jednat o kvótách pro přijímání uprchlíků. Český premiér Bohuslav Sobotka tam podle zpravodaje Českého rozhlasu jede s jasným plánem.

10:02

Tsipras a spol. mají jen tři hodiny na to, aby došli k nějaké dohodě. Ve 13:00 totiž začíná jednání takzvané Euroskupiny, čili ministrů financí zemí eurozóny, které ve středu skončilo předčasně.

09:54

Obchodování na aténské burze začalo propadem o 2 procenta. Bankovní index klesl o pět procent.

09:45

V Bruselu se rozjelo další kolo jednání řeckého premiéra Alexise Tsiprase se zástupci MMF, ECB a Evropské komise.

09:30

Další neshoda ohledně škrtů, které po Řecku žádají jeho zahraniční věřitelé, stáhla ve čtvrtek do ztrát akciové burzy po celém světě. Nepřijatelné reformy znejistily ve středu investory v Evropě i v USA, dnes se oslabení nevyhnulo ani hlavním asijským indexům.

"Euforii vystřídal pesimismus, když se rozšířila zpráva, že věřitelé nechtějí akceptovat část řeckých návrhů na odvrácení bankrotu. Akcie začaly prudce padat," řekl ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Strach podle něj tlačí investory do bezpečných aktiv. "Všichni nakupují německé dluhopisy. Jejich výnosy klesají. Naopak výprodej zaznamenávají italské a španělské dluhopisy. Strach už není jen na finančních trzích. Už je i v reálné ekonomice," dodává Pikora.

Index IFO ukazuje, že se zhoršuje sentiment v německé ekonomice. Po několika měsících růstu se vrátil na únorové hodnoty.

Ranní pohled na madridskou burzu.
Ranní pohled na madridskou burzu. | Foto: Reuters
09:08

Není to překvapivé, jelikož vládnoucí Syriza se kvůli jednání o dluhu začíná štěpit. Levicoví radikálové dokonce založili platformu, která prosazuje konec jednání o splácení dluhu a omezení pohybu kapitálu.

V parlamentu má tato frakce přibližně třicet poslanců z celkového počtu 149, kterými Syriza po lednových volbách disponuje.

09:05

Obdobně se vyjádřil i řecký ministr práce Panos Skurletis.

"Dohoda nemůže být bez zásadní zmínky a konkrétních kroků v otázce dluhu," řekl podle Reuters Skurletis v rozhovoru s veřejnoprávní vysílací stanicí ERT.

09:01

Představitelé řecké vládní strany Syriza označují návrhy věřitelů za "vydírání".

"Požadavky věřitelů vrátit do hry ničivá opatření ukazují, že vydírání Řecka dosahuje maxima," prohlásil mluvčí strany Nikos Filis.

Dodal, že nejsilnější parlamentní partaj nadále trvá na tom, že součástí jakékoliv dohody musí být částečné oddlužení.

08:44

Ekonomové varují, že pokud Řekové vystoupí z eurozóny, nemají se na co těšit. Podle studie analytika bruselského think-tanku Bruegel Zsolta Darvase by nedohoda s věřiteli dopadla na Řeky velmi těžce.

"Řecko opustí eurozónu což povede k dalšímu propadu HDP, zvýšení nezaměstnanosti a paradoxně ještě větším úsporným opatřením. I když Řecko totiž přestane splácet svůj dluh, na daních vybere tak málo, že to nepokryje současné státní výdaje," tvrdí Darvas ve své studii.

08:35

Už od šesté hodiny ranní jednají experti a ekonomové států a věřitelů o nové podobě seznamu reforem a snaží se najít přijatelný kompromis.

Šéfové věřitelských institucí Christine Lagardeová (MMF), Mário Draghi (ECB) a Jean-Claude Juncker (Evropská komise) by se po nočním jednání měli opět sejít s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem už po desáté hodině. Návrh dohody má být vypracován před schůzkou ministrů financí ve 13 hodin, množí se ale zprávy o tom, že ani toto setkání nebude poslední. 

08:28

Vývoj v Řecku a kolem Řecka jsme celý den sledovali online i včera. Více ZDE.

07:45

Server Greek Reporter napsal, že se možná uskuteční mimořádný summit představitelů eurozóny neplánovaně už zítra.

07:37

Řecko se snaží na jednání získat dohodnutou finanční pomoc, aby mohlo do konce června uhradit dlužnou splátku MMF. Zemi jinak hrozí platební neschopnost a možná i odchod z eurozóny.

07:12

Přibývá Řeků, kteří by raději opustili euro a vrátili se k drachmě. Podle agentury ALCO si to nyní přeje třicet procent obyvatel, v uplynulých letech to bylo jen kolem dvaceti procent. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura Reuters.

 

Foto: ČTK
06:55

Úterní tweet řeckého premiéra Alexise Tsiprase zrovna nepřekypoval optimismem...

06:51

Člen řeckého vyjednávacího týmu sdělil agentuře Reuters po nočním vyjednávání, že "řecká pozice zůstává pevná." To nenaznačuje nějaké sbližování stanovisek s druhou stranou.

06:48

Nechcete, aby vám cokoliv podstatného o Řecku uniklo? Projděte si speciál Aktuálně.cz: Jedenáct pohledů na řecké drama.

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
06:45

Britský deník Guardian cituje nejmenovaného představitele německé vlády, který očekává, že rozhovory se povedou do poslední chvíle. Tedy až do úterý 30. června.

06:44

"Bohužel jsme zatím nedosáhli dohody, ale jsme odhodláni pokračovat," řekl šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Kolikrát už jsme toto během uplynulého půlroku slyšeli?

06:35

Názory na Grexit, neboli odchod země z eurozóny, se v Řecku liší.

Mladí lidé, s nimiž reportérka Aktuálně.cz mluvila v ulicích Atén, na tutéž otázku odpovídali prakticky identicky: "Odejít z eurozóny je nejlepší." Země podle nich potřebuje začít od začátku, i kdyby to bylo za cenu společné měny.

Naopak akademici či ekonomové si Řecko mimo eurozónu neumí představit, zdůrazňuje profesor Nikolas Charitakis z Fakulty ekonomie na univerzitě National and Kapodistrian University of Athens.

06:32

Aktuálně.cz má v Aténách svoji zpravodajku Terezu Holanovou.

"Ačkoliv Řekům stále hrozí, že se země v nejbližších dnech ocitne v insolvenci a v krajním případě ji čeká zavedení kapitálových kontrol či zavření bank, v centru Atén nepanuje žádná panika. Bankomaty největších peněžních ústavů NBG či Alpha Bank ve středu odpoledne zely prázdnotou, případně se u nich zastavovali pouze jednotlivci," uvádí novinářka.

Strach nemají ani lidé, které online deník Aktuálně.cz oslovil na náměstí Syntagma v blízkosti řeckého parlamentu. Místní jsou přesvědčeni, že se jednání o dohodě opět protáhne, a nikdo z nich nečeká, že by mělo na "lámání chleba" dojít již třeba tento týden.

Foto: Aktuálně.cz
6:30

Čas se krátí. Řecko musí splatit 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu, aby dostalo další díl mezinárodní pomoci ve výši 7,2 miliardy eur a nezbankrotovalo. Dohoda může být oznámena už dnes po summitu v Bruselu, ale italský premiér Matteo Renzi včera uvedl, že jednání se zřejmě protáhnou až do začátku příštího týdne.

06:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dramatická jednání kolem řecké krize.

Zahraničí Tereza Holanová ČTK Zahraničí, Tereza Holanová, Silvie Housková, ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2015 22:34
 

Právě se děje

před 13 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy