Online: Další provokace? Ruský letoun proletěl nad Litvou

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Rusko se kvůli dění na Ukrajině prozatím nedočká předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral, které pro ně vyrábí Francie.

Podle ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana není ani za současných okolností možné stanovit datum dodávky.

Moskva podle deníku Le Parisien reaguje se vzdorem a posměšně, ale je hlavně hodně uražená.

Z Donbasu jsou mezitím hlášeny další přesuny vojenské techniky. Podle OBSE navíc od začátku týdne přešlo hranici s Ruskem rekordních 665 lidí v maskáčích.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:51

 Další čtyři ukrajinští vojáci přišli o život a 18 vojáků bylo zraněno během uplynulých 24 hodin při povstaleckém ostřelování vládních pozic na východě Ukrajiny. Ukrajinské dělostřelectvo naopak, prý při odvetné palbě, u města Horlivka zabilo dvacítku povstalců. Oznámila to ukrajinská armáda. OBSE informovala, že v tomto týdnu přešel hranice z Ruska na Ukrajinu rekordní počet osob v uniformách. Moskva a Kyjev si i dnes vyměnily sérii obvinění z porušování dohod a z příprav k vojenské ofenzivě na východě Ukrajiny.

Foto: Reuters
18:20

Ruské vojenské letadlo ve čtvrtek večer narušilo vzdušný prostor Estonska a Litvy. Nákladní stroj typu Iljušin zachytily dvě nizozemské stíhačky F-16 hlídkující v oblasti v rámci obranné mise NATO. Ruské letadlo se následně odklonilo směrem na Kaliningrad ve stejnojmenné ruské enklávě mezi Polskem a Litvou.

16:58

Francie v pátek nepředá Rusku první ze dvou válečných lodí třídy Mistral, které pro ně vyrábí. Podle ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana není ani za současných okolností možné stanovit datum dodávky, upozornila agentura AFP.

Moskva podle deníku Le Parisien reaguje se vzdorem a posměšně, ale je hlavně hodně uražená. Delegace, která měla plavidlo oficiálně převzít, se ve čtvrtek rozhodla do Francie neodcestovat vzhledem k tomu, že nedostala příslušné potvrzení o tom, že se oficiální předávání bude konat.

Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila.
Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila. | Foto: Reuters
16:09

Podle svědků, citovaných několika ukrajinskými médii, se postrachem separatistů na frontové linii stal neznámý muž v uniformě, který ostřeluje kontrolní stanoviště a zabíjí členy hlídek nepřátel ranami nožem do očí.

16:02

Na Ukrajinu doputovalo z Evropské unie 260 milionů eur.

Jde o část půjčky, kterou se Brusel před několika týdny zavázal Kyjevu poskytnout. Ukrajina ji musí splatit do října 2024.

Dalších 250 milionů eur by mělo přijít příští rok v únoru.

15:58

Z letiště v Doněcku se opět ozývají výbuchy.

15:35

Sociální sítě sehrály během povstání na kyjevském Majdanu klíčovou roli. Právě toho podle serveru Global Voices využili autoři knihy Phantom Pain #maidan.

Sesbírali na 700 statusů z Facebooku a jejich prostřednictvím chronologicky popsali to, co se v Kyjevě a posléze i dalších částech Ukrajiny stalo mezi listopadem 2013 a červnem 2014.

15:00

"Příměří na východě Ukrajiny skončilo. Pokud vůbec kdy nastalo. Putin potřebuje Ukrajinu válčící. Trest za to, že se chce vymanit z vlivu Moskvy," píše ve svém komentáři Rváč Putin ukazuje Západu bicepsy Martin Fendrych.

Foto: Aktuálně.cz
14:49

Austrálie oznámila, že sleduje čtyři lodě ruského námořnictva, které se pohybují nedaleko jejích severních břehů. Podle médií jde o "těžce ozbrojený křižník, torpédoborec, vlečný člun a loď sloužící k doplňování paliva".

Premiér Tony Abbott označil jejich přítomnost v regionu za demonstraci síly Moskvy v době, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté po sestřelení letu MH17 nad Donbasem, jímž cestovaly i desítky Australanů.

14:28

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi plně důvěřuje 79 % lidí, tvrdí nový průzkum centra Levada. To je o 24 procent více než loni.

Šéf Kremlu má vyšší důvěru než pravoslavná církev (54 %) či armáda (53 %)

Foto: Reuters
14:03

Ukrajinský novinář Jurij Butusov přišel s informací, že povstalci spustí ofenzivu proti armádě v neděli.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko prohlásil, že zatím nelze odhadnout datum útoku, na nějž se prokyjevské jednotky připravují už několik dní. Podle něj je ale pravděpodobné, že separatisté udeří u Luhansku, Doněcku a Debalceva.

13:41

Prezident Petro Porošenko podepsal dekrety o dvou státních svátcích. 21. listopadu si budou Ukrajinci připomínat Den důstojnosti, 22. ledna pak Den Ukrajiny.

Svátky odkazují na takzvanou oranžovou revoluci z roku 2004, respektive na Majdan.

Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu.
Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu. | Foto: Reuters
13:07

Mluvčí armády prohlásil, že Ukrajina nemá v úmyslu přerušit příměří v Donbasu.

To bylo dohodnuto v běloruském Minsku 5. září, ovšem fakticky platí jen na papíře. Boje za poslední dva měsíce si vyžádaly stovky mrtvých.

12:38

Ukrajina se připravuje na možný útok na východě země. V rozhovoru pro Bloomberg TV to prohlásil ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

"Samozřejmě že se připravujeme, ale co nyní potřebujeme, je zklidnění, skutečné politické řešení," reagoval na dotaz týkající se zpráv o možné ofenzivě separatistů.

12:20

Z východu Ukrajiny nadále přicházejí informace o přesunu ruských vojáků a výzbroje z Ruska.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podle agentury Ukrinform uvádí, že tento týden překročilo hranici přes přechody Gukovo a Doněck nejméně 665 mužů a žen ve stejnokrojích, což je dosud rekordní počet.

11:25

Přehledná grafika: Tak změnily život Rusů ekonomické sankce.

Proklikejte si v jednotlivých bodech, jak Rusko tratí. Padá rubl, zvyšuje se inflace, škrtají se výdaje, problémy má ropný průmysl.

EU versus Rusko, ilustrační foto
EU versus Rusko, ilustrační foto | Foto: Thinkstock
11:03

Etická komise fotbalové asociace FIFA rozhodla, že nevidí žádný důvod, proč měnit pořadatele šampionátů 2018 a 2022. Těmi tak zůstanou Rusko, respektive Katar.

V minulých měsících se ozývaly hlasy čelných evropských politiků, podle nichž by měla Moskva o pořadatelství přijít kvůli dění na Ukrajině.

Katar je pro změnu dlouhodobě kritizován kvůli nelidským podmínkám, v nichž musejí pracovat dělníci, kteří budují zázemí pro mistrovství.

10:45

"Ruská propaganda simuluje svobodu slova. Jinak by jí divák u televizní obrazovky usínal. Rozproudit Rusům krev v žilách mají zahraniční novináři," píše ve svém blogu Patnáct minut slávy v Rusku spolupracovník Aktuálně.cz Jiří Just.

"Mám rád ruskou televizi. S ničím se nemazlí. A není to žádný levný infotainment se štěňátky. Nemilosrdně seká reportáže, po kterých divákovo srdce nejihne, ale zakalí se jako ocel," líčí své zkušenosti z vystoupení v ruské televizi.

Foto: Aktuálně.cz
10:29

Ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Serhijev prohlásil, že Rusko má u hranic 200 tanků, 1600 aut, 191 letounů a 121 vrtulníků.

Zpráva přišla nedlouho poté, co mluvčí mise OBSE prohlásil, že pro mír v Donbasu je nezbytné obnovení plné kontroly na ukrajinsko-ruské hranici.

Vojenský vůz v centru Doněcku.
Vojenský vůz v centru Doněcku. | Foto: Reuters
10:23

U doněckého letiště, o něž se už několik měsíců vedou těžké boje, byli rozmístěni snajpři s nejmodernějšími zbraněmi, napsal vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Novou várku zbraní podle něj dostali povstalci i v dalších částech Doněcké oblasti, a to včetně minometů.

10:16

Vyšetřování okolností tragédie letu MH17, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července, poběží nejméně do srpna 2015. Informoval o tom australský ministr spravedlnosti Michael Keenan.

Prohlásil, že australští experti se na místo neštěstí, při němž zemřelo 298 lidí, vrátí, jakmile to bude bezpečné.

10:01

Počet mrtvých v Donbasu nezadržitelně stoupá. Armáda oznámila, že během uplynulých 24 hodin přišla o čtyři vojáky, dalších 18 bylo zraněno.

Od dubna, kdy se konflikt na východě Ukrajiny rozhořel, zemřelo v bojích takřka 1100 vojáků.

09:46

Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že sankce mají na ekonomiku země negativní, ale i pozitivní dopady.

Kladně hodnotí například zákaz dovozu potravin z USA a EU. "Naši lidé si začínají zvykat na to, že značná část potravin je domácí výroby," řekl agentuře RIA Novosti.

Foto: Reuters
09:31

Střely vypálené proruskými separatisty údajně zasáhly ve městě Stanyčno v Luhanské oblasti mateřskou školu.

Na svém webu to alespoň tvrdí šéf Luhanské oblasti Hennadij Moskal. K žádným zraněním či obětem podle něj nedošlo.

09:18

"Výzbroj a personál, které mají ruské ozbrojené síly, jsou na území mé země a neohrožují vaši. Nepřesunují se z mé země," reagoval Pankin na předchozí vyjádření ukrajinského velvyslance při OSN Jurije Serhijeva.

Obvinil přitom Kyjev, že se podobnými tvrzeními snaží zakrýt své neúspěchy v boji s proruskými separatisty.

09:16

Zástupce stálého ruského představitele při OSN Alexandr Pankin ovšem označil tvrzení, že Rusko vysílá své jednotky do oblastí konfliktu na východě Ukrajiny, za "prázdná prohlášení a obvyklé propagandistické falzifikace".

09:11

Americká velvyslankyně v radě Samantha Powerová v Radě bezpečnosti obvinila Rusko, že "mluví o míru, ale přiživuje válku".

"To, co musíme udělat, je postupně zvyšovat tlak na Rusko, dokud nebude respektovat Minsk a nezvolí cestu snížení napětí," řekla.

09:08

Jednání Rady bezpečnosti OSN, které kvůli situaci na východě Ukrajiny svolaly Spojené státy, skončilo opět bez jakéhokoliv výsledku. Vše se - tak jako v předešlých případech - omezilo pouze na výměnu názorů.

Zatímco USA opět kritizovaly Rusko za podporu povstalců, včetně vyslání vojáků a výzbroje na východ Ukrajiny, Rusko tvrzení odmítlo jako pouhou propagandu Kyjeva.

09:05

Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu, prohlásil ministr energetiky Jurij Prodan.

Kyjevu se tak významně komplikuje snaha o snížení energetické závislosti na svém východním sousedovi. Konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které na Ukrajině zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny.

"Nemáme žádnou jinou možnost než obrátit se na ruské dodavatele a pokusit se od nich uhlí koupit," prohlásil Prodan, jehož citovala agentura Reuters.

Důlní pracovník na dole číslo 22 Kommunar ve vesnici Nižnaja Krynka východně od Doněcka
Důlní pracovník na dole číslo 22 Kommunar ve vesnici Nižnaja Krynka východně od Doněcka | Foto: Reuters
09:02

Nejprve shrnutí středečních událostí:

Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove prohlásil, že Severoatlantická aliance má důkazy, že do Donbasu nadále proudí zbraně a další vybavení z Ruska.

Zároveň Moskvu obvinil, že na anektovaný Krym vyslala nosiče jaderných zbraní. "Zda nesou jaderné zbraně, anebo nikoli, nevíme," poznamenal.

Rusové to tradičně odmítli. "Nejednou jsme zdůrazňovali, že za opakovanou bruselskou rétorikou ohledně údajné přítomnosti ruských ozbrojených sil na Ukrajině nebyla a nejsou žádná fakta," prohlásil generál Igor Konašenkov.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 11. 2014 23:48
 

Právě se děje

před 51 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy