Ženy jsou vzdělanější než muži. V Česku i ve světě

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 9. 2011 6:30
Výhradně mužskou doménou už nejsou ani technické obory, tvrdí nová zpráva OECD
Ženy jsou čím dál vzdělanější než muži (ilustrační foto).
Ženy jsou čím dál vzdělanější než muži (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Praha - Ženy jsou vzdělanější než muži. A to jak ve světě, tak v České republice.

Navíc se začínají prosazovat i v donedávna výhradně "mužských" oblastech: technologických oborech, matematice a dalších přírodních vědách.

Rozdíl mezi průměrnou kvalifikací mužů a žen se navíc bude v budoucnu dále prohlubovat. Vyplývá to z v úterý zveřejněné výroční zprávy Education at a glance 2011 o stavu vzdělávacích systémů ve čtyřech desítkách členských a partnerských zemí OECD.

Nejvýrazněji lze tento trend pozorovat na Slovensku. V roce 2009 tam vzrostl počet absolventek vysokých škol o více než 80 procent, zatímco mužů-absolventů přibylo pouze o zhruba 40 procent.

Vysokoškolské vzdělání získá v průběhu svého života odhadem více než polovina Slovenek, což je v porovnání se zbývajícími zeměmi ojedinělé číslo. Podobně jsou na tom jen Island a Polsko.

Obecně platí, že absolventů ženského pohlaví přibývá všude. I v České republice, kde ženy tvoří 59 procent těch, kteří dokončí vysokou školu. Výjimkou mezi rozvinutými státy je pouze Japonsko a Turecko.

Školy přejí dívkám

Příčiny tohoto trendu je podle Tomáše Feřteka, mluvčího neziskové organizace EDUin, jež se věnuje vzdělávání, třeba hledat v samotném systému, ale i v rozdílném přístupu mladých mužů a žen.

"Vzdělávací systémy jsou nastaveny tak, že dívkám vyhovují lépe a ony v nich snáze dosahují dobrých výsledků. Ne vždy to pak platí v praxi, kde bývají muži z mnoha důvodů úspěšnější," uvedl Feřtek pro Aktuálně.cz.

Dívky jsou podle něj navíc v rozhodujícím věku odpovědnější, ambicióznější a ochotnější se učit. Česko je také specifické tím, že na vysokou školu chodí především absolventi gymnázií, a na těch v poslední době studují téměř ze dvou třetin dívky.

Dívky jsou v rozhodujícím věku odpovědnější, ambicióznější a ochotnější se učit. Proto častěji uspějí.
Dívky jsou v rozhodujícím věku odpovědnější, ambicióznější a ochotnější se učit. Proto častěji uspějí. | Foto: Ondřej Besperát

"U nás je obecně problém, že neumíme zacházet s tou méně motivovanou a "slabší" částí populace. A tou jsou ve věku okolo dvaceti především kluci. U nás je to pak posíleno tím, že kluci častěji chodí na odborné školy - průmyslovky, kde se jim často dostane horší všeobecné průpravy, ale přitom právě ta rozhoduje o úspěchu na vysoké škole," dodal mluvčí EDUin Tomáš Feřtek.

Český primát

Většina Češek sice stále studuje obory, jako jsou zdravotnictví a sociální péče (81 % absolventů jsou ženy), pedagogika (79 %) a společenské vědy, ekonomika či právo (66 %), v posledních devíti letech ale mladé ženy projevují výraznější zájem i o technické obory.

Za období 2000 - 2009 přibylo studentek technických a přírodovědných oborů o více než 10 %, a jejich podíl se tak zvýšil na téměř čtvrtinu. Kromě České republiky se může takovým nárůstem pochlubit jen Slovensko a Německo.

"U nás se obecně v posledních letech daří zvyšovat počet studentů technických a přírodovědných oborů a s tím obecným nárůstem se sveze i více žen. Jestliže začínáte skoro od nuly, není ten nárůst zase tak velké překvapení," vysvětlil Aktuálně.cz Tomáš Feřtek z EDUin.

Rozdělení profesí na ženské a mužské nicméně přetrvává. To podle OECD pramení z toho, že dívky a ženy jsou v průměru čtenářsky gramotnější (většinou jsou napřed až o jeden školní rok) a chlapci a muži zase ve větším počtu případů vynikají v matematice.

V přírodních vědách se schopnosti statisticky nijak významně neliší.

O studium matematiky, přírodních věd a informatiky je ale obecně stále malý zájem, a to u obou pohlaví. V České republice si po střední škole tyto obory volí jen 13,8 % žen, které jdou dál studovat, a 44,3 % mužů.

Vysokoškoláci jsou si rovnější

Zajímavý je pohled na rozdíl mezi pohlavími i při hledání zaměstnání. U lidí s nízkým vzděláním záleží na pohlaví daleko více než u absolventů vysokých škol.

V České republice činila v roce 2009 míra zaměstnanosti mužů se základním vzděláním 55 %, u středoškolsky vzdělaných mužů 88 % a u vysokoškoláků 91 %.

Ženy se základní školou naproti tomu našly uplatnění jen v 37 % případů, středoškolačky v 69 % a vysokoškolačky v 77 % případů.

Střední škola stačí?

Česká republika a Slovensko patří dlouhodobě ke světovým raritám v počtu absolventů středních škol, kteří nepokračují ve studiu na vysoké škole. Hledat si práci už po maturitě se v Česku a na Slovensku rozhodly téměř tři čtvrtiny absolventů.

Proč tomu tak je, vysvětlily Michaela Kleňhová a Pavlína Štastnová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

"Vysoký podíl lidí s vyšším sekundárním (středoškolským) vzděláním je u nás dán především historicky. V našem vzdělávacím systému bylo vždy silně zastoupeno střední odborné vzdělávání, které poskytovalo (a dosud poskytuje) odborné kvalifikace, se kterými je možný přímý vstup na trh práce," uvedly Šťastnová a Kleňhová pro Aktuálně.cz.

V mnoha zemích OECD (zejména anglosaských), upozorňují dále expertky, se vzdělávání na středních školách orientuje na poskytování širšího všeobecného vzdělávání a odbornou kvalifikaci lidé získávají až po absolvování terciárního (vysokoškolského) vzdělání.

Počet lidí, kteří ve studiu pokračují, nicméně v posledních dvaceti letech pomalu narůstá. I tak je ale stále pouze na hranici evropského průměru.

Současná vládní politika, která směřuje ke snižování množství maturantů, může navíc podle kritiků nárůst počtu vysokoškoláků v budoucnu zbrzdit.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy