Já nejsem z gymplu! říká Anička a Praha ji dává za vzor

Domácí Domácí
5. 4. 2011 5:09
V Praze vrcholí kampaň na podporu odborného školství
Hlavní tváří kampaně na podporu odborného školství je Anička Mayerová. Je cool a hrdě prohlašuje: "Já nejsem z gymplu!"
Hlavní tváří kampaně na podporu odborného školství je Anička Mayerová. Je cool a hrdě prohlašuje: "Já nejsem z gymplu!" | Foto: www.janejsemzgymplu.cz

Praha - Kampaň  na podporu odborného školství v Praze nazvaná "Já nejsem z gymplu!" vyvrcholí v úterý od 13 do 17 hodin velkou "Street show" na náměstí Republiky.

Součástí bude vystoupení kapely Druhá identita s ústřední písní „Kam jdem".  Na programu jsou i soutěže, módní přehlídka, diskotéka či karaoke. Akci moderuje Vlasta Korec.

Program vznikl v roce 2010 poté, kdy výsledky přijímacího řízení na střední odborné školy prokázaly varující propad.

Odbor školství Magistrátu hlavního města Prahy došel k závěru, že situace neohrožuje jen existenci řady středních odborných škol (SOŠ), ale i pražský trh práce.

Na vině je podle něj jednak nepříznivý demografický vývoj (málo patnáctiletých), jednak veřejné mínění, které gymnázia považuje za prestižnější školu než průmyslovka nebo učiliště.

Cílem programu Já nejsem z gymplu! Je přesvědčit žáky, kteří vycházejí základní školu a kteří mají  vztah k technice, k odbornosti a k manuální práci,  aby "zodpovědně volili své budoucí povolání podle svých schopností a možností budoucího uplatnění". Chce jim vštípit, že že odborná škola je rovnocenná a pro ně v mnohých případech lepší varianta.

Já nejsem součástí mainstreamu

Nezainteresovanou veřejnost hned na první pohled zaujme podivně negativně vyhraněný název kampaně ("Já nejsem z gymplu" namísto "Já jsem z učňáku" či "Já jsem z odborné školy").

K tomuto problému tvůrci říkají: "Název má být neurážlivý, ale s nadsázkou má vyjadřovat, že i student odborné školy má být nač pyšný. I on zaslouží uznání, zejména za to, že měl odvahu zvolit cestu, která v očích ještě osvětou nepoučené veřejnosti je vnímána jako něčím problematická."

Pro každého hrdého učně či studenta odborné školy je určena placka s tváří kampaně Aničkou a nápisem "Nejsem z gymplu!". Dnes už se ovšem říká placce "button badge", tedy alespoň podle stránek kampaně...
Pro každého hrdého učně či studenta odborné školy je určena placka s tváří kampaně Aničkou a nápisem "Nejsem z gymplu!". Dnes už se ovšem říká placce "button badge", tedy alespoň podle stránek kampaně... | Foto: www.janejsemzgymplu.cz

Toto heslo prý vyjadřuje hrdé odmítnutí většinové cesty:  "Já nejsem součástí mainstreamu, já jsem se rozhodl po svém a patřím k mnoha dalším, mně podobným."

Ústřední postavou kampaně je "slečna Anička", studentka Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze, Anna Mayerová. Ta v úvodním klipu říká, že chce být úspěšná a proto studuje odbornou školu. A samozřejmě dodává: "Já nejsem z gymplu!"

Naučíš se něco pořádného

Akce má své vlastní internetové stránky, jež se snaží zapůsobit na cílovou skupinu, tedy studenty SOŠ  či vycházející žáky ZŠ, slangem a "cool" stylem. 

Ostatně i náměstek primátora pro školství, sport a památkovou péči Antonín Weinert přátelsky tyká: "Na středních odborných školách se naučíš něco pořádného, znalosti můžeš dobře využít v praxi a uvidíš výsledky své práce. Rozhodně nesouhlasím s tím, že učňák nebo průmyslovka jsou tu jenom pro ty, co se špatně učí," uvádí mimo jiné.

Kampaň navazuje na projekt "Řemeslo žije!", jenž podle odboru školství na pražské radnici pomohl obnovit zájem o učňovské obory.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy