Školní rok začal. Přinese slučování škol i zvýšení mezd

Markéta Žižková
1. 9. 2011 11:50
Ministerstvo školství připravilo učitelům i jejich žákům několik důležitých změn
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Začal nový školní rok a s ním přicházejí i některé změny. Během následujících měsíců se například rozhodne o sloučení až stovky středních škol, od 1. ledna zase dostanou přidáno učitelé. Novinkou jsou i smlouvy s rodiči zlobivých žáků.

První školní den budou provázet i protesty. Odpoledne se před ministerstvem školství sejdou zastánci i odpůrci Ladislava Bátory, kterého ministr školství Josef Dobeš jmenoval na pozici zástupce šéfky kabinetu.

Nespokojenost vyjádřili ve čtvrtek ráno i studenti litoměřického gymnázia, kteří demonstrovali proti ředitelce Evě Bulasové.

Žáky i učitele čekají novinky

Nový školní rok přinese několik novinek ve školství. Mezi nimi jsou například takzvané smlouvy s rodiči. Ty umožní vytvořit pro zlobivé žáky individuální výchovný plán. Škola jej zpracuje ve spolupráci se samotným žákem i jeho rodiči.

Do pilotního projektu se zapojilo 35 základních škol z celého Česka. Pokud se osvědčí, mohl by být od září 2012 nabídnut všem školám.

Do školních lavic přitom letos zasedne přibližně o šest tisíc více prvňáčků. "Letos jich je 101 tisíc, což je o šest procent více než vloni. Zastavil se tak propad počtu žáků základních škol, jde však o poslední demografickou vlnu," upřesnil ministr Dobeš.

Na víceletých gymnáziích podle něj počty dětí stagnují. V novém školním roce se neotevřou brány některých středních škol. Byly sloučeny nebo zavřeny.

Podpory by se měly podle ministra školství dočkat učební obory.

Od 1. ledna 2012 by se také měl zvýšit plat učitelů. Novinkou bude i testování žáků v 5. a 9. třídách.

Před ministerstvem se sejdou Bátorovi odpůrci i zastánci

Už první školní den ale provázejí protesty.

Akci proti kontroverznímu úředníkovi Ladislavu Bátorovi svolal na odpoledne před ministerstvo školství exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Později odpoledne se pak před kostelem Panny Marie Vítězné naproti ministerstvu sejdou Bátorovi zastánci, kteří zde uspořádají hapenning na jeho podporu.

Nový školní rok nezačal poklidně ani na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích.

Před školou protestovalo proti kritizované ředitelce Evě Bulasové několik stovek lidí.

Učitelé šli do školy s náhubky na ústech

Asi dvacet učitelů prošlo do školy s psími náhubky na ústech. Podle zástupce rodičů Martina Šimsy totiž ředitelka vydala směrnici, podle které nemohou učitelé mluvit s veřejností a hlavně se sdělovacími prostředky bez předešlé konzultace s ní.

Studenti přitom neprotestovali ve čtvrtek poprvé.

Kritici ředitelce vyčítají, že se zbavovala nepohodlných učitelů, kteří nesouhlasili s jejím způsobem vedení školy. Ti ji kritizovali za údajné špatné zacházení s nadačním fondem školy a neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků a zadávání zakázek.

 

Právě se děje

Další zprávy