Žádost zamítnuta. Rusko nepustí opozičníky na stadiony

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 6. 2. 2014 8:45
Aktuálně.cz mluvilo s Rusy, kteří nedostali kartu fanouška. Bez ní na olympiádu nesmí.
Opozičníci se na stadiony nepodívají.
Opozičníci se na stadiony nepodívají. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Zimní olympijské hry v Soči má navštívit 400 tisíc turistů. Řada protivníků Vladimira Putina však mezi nimi bude - nechtěně - chybět.

Ruský režim totiž některým opozičníkům záměrně zavřel brány olympijských stadionů. Aktuálně.cz mluvilo s několika Rusy, jimž účast na sportovním svátku odepřel.

Opoziční aktivisté si stěžují, že jim pořadatelé odmítají vydat takzvaný pas fanouška. Jde o identifikační dokument, který má znemožnit spekulace se vstupenkami. Jak upozorňuje organizační výbor olympiády na svém webu, bez pasu je koupený lístek fakticky neplatný a fanoušek se na stadion nedostane.

Každý zájemce o pas fanouška musí vyplnit dotazník s osobními údaji, který následně vyhodnotí ruská tajná služba FSB. A to je "kámen úrazu" pro opozičníky, kteří nesouhlasí s poměry v Rusku.

"Žádost zamítnuta"

"Poté, co jsem vyplnil dotazník, mi okamžitě přišlo, že moje žádost o pas fanouška byla zamítnuta. To samé mi potvrdili v call centru. Příčinu mi, samozřejmě, nevysvětlili," řekl deníku Aktuálně.cz Nikolaj Levšic.

Opoziční aktivista se domnívá, že všichni opozičníci jsou zaneseni v databázi nežádoucích osob, kterým je vstup na olympijské stadiony zakázán.

"Dříve jsem se podílel na organizaci protestních akcí a kritizoval jsem vedení Krasnodarského kraje. Bezpečnostní orgány si asi myslí, že budu demonstrovat během utkání. To jsem ale neměl v plánu. Chtěl jsem jen podpořit naše sportovce," kroutí hlavou Levšic.

Nejvíce ho mrzí, že má automaticky zakázán vstup nejen na olympijské hry, ale i na paralympiádu. "Stejně se do Soči chystám. Chci si užít olympijskou atmosféru, zafandit si a seznámit se se zahraničními fanoušky," říká.

Kritizoval olympiádu - pas dostal

Větší štěstí než jeho kolega z řad protikremelské opozice měl Alexandr Baturin, člen hnutí Solidarita a Strany národní svobody. Organizátoři her mu pas fanouška nejdříve vydat odmítli, poté náhle změnili názor a dokument dostal.

"Koupil jsem si lístek na hokej, letenku do Soči a šel jsem si nechat udělat pas fanouška. Oskenovali mojí občanku, vyfotili mě a odeslali mojí žádost. Za 20 vteřin přišlo zamítnutí. V registračním centru zkusili odeslat mojí žádost znovu a řekli mi, abych počkal 72 hodin. Ani po třech dnech mi pas nevydali. Až dnes ráno mi přišlo oznámení, že jsem dokument přeci jen dostal," popsal Aktuálně.cz svou olympijskou anabázi Baturin.

Proč nakonec pas fanouška dostal, si vysvětlit nedokáže. Původní zamítnutí ho ale překvapilo, neboť sám pochází ze Soči a v ruské olympijské metropoli dosud má trvalé bydliště.

"Počáteční odmítnutí spojuji se svými opozičními aktivitami - účastnil jsem se předvolební kampaně Alexeje Navalného a kritizoval jsem přípravu olympiády," říká. Osobně prý navíc zná několik aktivistů, kteří měli podobné problémy jako on a pas fanouška nedostali.

15 dní za nadávky

Někteří aktivisté pak dopadli ještě hůř. Nejenže se nedostanou na tribuny, olympiádu budou sledovat zpoza mříží.

Nepřišli jen o pas, ale i o svobodu.

Policie začátkem týdne zadržela v jihoruském městě Tuapse Jevgenije Vitiška, člena Ekologické hlídky Severního Kavkazu. Bezpečnostní orgány ekologa obvinily z drobného výtržnictví - údajně měl sprostě nadávat na autobusové zastávce. Soud mu promptně vyměřil 15 dní vazby.

Ekologická organizace, jejímž je členem, spojuje odsouzení aktivisty s olympijskou štafetou Krasnodaru. Podle ní se vláda Krasnodarského kraje obávala, že by zdejší zelení mohli během slavnostního běhu s olympijskou pochodní proti hrám protestovat, a proto byl Vitiško preventivně zatčen.

Jevgenij Vitiško byl před Vánoci odsouzen k tříletému nepodmíněnému trestu. Rozsudek je v regionu vykládán jako reakce místní vlády na kritiku nezákonných stavebních prací na dače krasnodarského gubernátora Tkačova, která vyrostla uprostřed chráněného území.

Vitiško se účastnil i protestů proti kácení stromů okolo Soči.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy