Žádost zamítnuta. Rusko nepustí opozičníky na stadiony

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 6. 2. 2014 8:45
Aktuálně.cz mluvilo s Rusy, kteří nedostali kartu fanouška. Bez ní na olympiádu nesmí.
Opozičníci se na stadiony nepodívají.
Opozičníci se na stadiony nepodívají. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Zimní olympijské hry v Soči má navštívit 400 tisíc turistů. Řada protivníků Vladimira Putina však mezi nimi bude - nechtěně - chybět.

Ruský režim totiž některým opozičníkům záměrně zavřel brány olympijských stadionů. Aktuálně.cz mluvilo s několika Rusy, jimž účast na sportovním svátku odepřel.

Opoziční aktivisté si stěžují, že jim pořadatelé odmítají vydat takzvaný pas fanouška. Jde o identifikační dokument, který má znemožnit spekulace se vstupenkami. Jak upozorňuje organizační výbor olympiády na svém webu, bez pasu je koupený lístek fakticky neplatný a fanoušek se na stadion nedostane.

Každý zájemce o pas fanouška musí vyplnit dotazník s osobními údaji, který následně vyhodnotí ruská tajná služba FSB. A to je "kámen úrazu" pro opozičníky, kteří nesouhlasí s poměry v Rusku.

"Žádost zamítnuta"

"Poté, co jsem vyplnil dotazník, mi okamžitě přišlo, že moje žádost o pas fanouška byla zamítnuta. To samé mi potvrdili v call centru. Příčinu mi, samozřejmě, nevysvětlili," řekl deníku Aktuálně.cz Nikolaj Levšic.

Opoziční aktivista se domnívá, že všichni opozičníci jsou zaneseni v databázi nežádoucích osob, kterým je vstup na olympijské stadiony zakázán.

"Dříve jsem se podílel na organizaci protestních akcí a kritizoval jsem vedení Krasnodarského kraje. Bezpečnostní orgány si asi myslí, že budu demonstrovat během utkání. To jsem ale neměl v plánu. Chtěl jsem jen podpořit naše sportovce," kroutí hlavou Levšic.

Nejvíce ho mrzí, že má automaticky zakázán vstup nejen na olympijské hry, ale i na paralympiádu. "Stejně se do Soči chystám. Chci si užít olympijskou atmosféru, zafandit si a seznámit se se zahraničními fanoušky," říká.

Kritizoval olympiádu - pas dostal

Větší štěstí než jeho kolega z řad protikremelské opozice měl Alexandr Baturin, člen hnutí Solidarita a Strany národní svobody. Organizátoři her mu pas fanouška nejdříve vydat odmítli, poté náhle změnili názor a dokument dostal.

"Koupil jsem si lístek na hokej, letenku do Soči a šel jsem si nechat udělat pas fanouška. Oskenovali mojí občanku, vyfotili mě a odeslali mojí žádost. Za 20 vteřin přišlo zamítnutí. V registračním centru zkusili odeslat mojí žádost znovu a řekli mi, abych počkal 72 hodin. Ani po třech dnech mi pas nevydali. Až dnes ráno mi přišlo oznámení, že jsem dokument přeci jen dostal," popsal Aktuálně.cz svou olympijskou anabázi Baturin.

Proč nakonec pas fanouška dostal, si vysvětlit nedokáže. Původní zamítnutí ho ale překvapilo, neboť sám pochází ze Soči a v ruské olympijské metropoli dosud má trvalé bydliště.

"Počáteční odmítnutí spojuji se svými opozičními aktivitami - účastnil jsem se předvolební kampaně Alexeje Navalného a kritizoval jsem přípravu olympiády," říká. Osobně prý navíc zná několik aktivistů, kteří měli podobné problémy jako on a pas fanouška nedostali.

15 dní za nadávky

Někteří aktivisté pak dopadli ještě hůř. Nejenže se nedostanou na tribuny, olympiádu budou sledovat zpoza mříží.

Nepřišli jen o pas, ale i o svobodu.

Policie začátkem týdne zadržela v jihoruském městě Tuapse Jevgenije Vitiška, člena Ekologické hlídky Severního Kavkazu. Bezpečnostní orgány ekologa obvinily z drobného výtržnictví - údajně měl sprostě nadávat na autobusové zastávce. Soud mu promptně vyměřil 15 dní vazby.

Ekologická organizace, jejímž je členem, spojuje odsouzení aktivisty s olympijskou štafetou Krasnodaru. Podle ní se vláda Krasnodarského kraje obávala, že by zdejší zelení mohli během slavnostního běhu s olympijskou pochodní proti hrám protestovat, a proto byl Vitiško preventivně zatčen.

Jevgenij Vitiško byl před Vánoci odsouzen k tříletému nepodmíněnému trestu. Rozsudek je v regionu vykládán jako reakce místní vlády na kritiku nezákonných stavebních prací na dače krasnodarského gubernátora Tkačova, která vyrostla uprostřed chráněného území.

Vitiško se účastnil i protestů proti kácení stromů okolo Soči.

 

Právě se děje

Další zprávy