Začala platit omezení pro cesty na Slovensko. Koho se týkají a jaké hrozí pokuty?

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2020 12:09
Při cestování z Česka na Slovensko začala v pátek dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru. Turisté a další skupiny cestujících až na několik výjimek potřebují negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a následnému testu na infekci.
Policisté na hranici mezi Českem a Slovenskem u obce Drietoma, březen 2020.
Policisté na hranici mezi Českem a Slovenskem u obce Drietoma, březen 2020. | Foto: Reuters

Za nedodržení zmíněných nařízení slovenských hygieniků, která už začali slovenští policisté náhodně kontrolovat například na dálničním přechodu Brodské/Břeclav, hrozí pokuta do 1659 eur (přes 44 tisíc korun).

Lidé by se nejpozději při vstupu z Česka - a z dalších rizikových zemí - na Slovensko podle opatření hlavního hygienika Slovenska měli od pátečních 9:00 elektronicky registrovat a potvrzení předložit pro případ policejní kontroly. Podle zjištění ČTK ale slovenský systém ráno nadále vykazoval Česko jako bezpečnou zemi, a registraci tak v praxi zatím neumožňoval; to se ale ještě dopoledne změnilo a cestující z ČR už formulář mohli vyplnit.

Z povinné karantény, elektronické registrace či testu na koronavirus stanovil slovenský hlavní hygienik řadu výjimek. Vztahují se kromě jiných na řidiče nákladní a autobusové dopravy, piloty a posádky letadel či vlaků, dále na jiné vybrané profese včetně zdravotníků, na pendlery dojíždějící v blízkosti hranice za prací, na studenty, umělce či členy sportovních klubů.

Slovenské ministerstvo vnitra už dopředu varovalo, že policisté budou náhodně kontrolovat dodržování pravidel na hranicích s Českem nebo v jejich blízkosti. Provinilcům mohou přímo na místě uložit pokutu do 1000 eur (26 750 korun), ve správním řízení se sankce může vyšplhat až na zmíněných 1659 eur.

Slovenský expremiér Robert Fico zavedení restrikcí pro cesty z Česka kritizoval. Obě země bývalé československé federace zaznamenaly rekordní denní přírůstek počtu infikovaných. "Chci se jako opoziční politik a nejdéle sloužící premiér v historii Slovenska omluvit občanům České republiky. Jen idiot může vymyslet takovéto jednostranné rozhodnutí, které uráží Českou republiku," řekl Fico novinářům. Dodal, že omezení způsobuje škody slovenskému cestovnímu ruchu i ve vztazích mezi lidmi.

Slovenský premiér Igor Matovič již ve středu připustil, že zmíněná omezení při cestách z Česka na Slovensko lze obejít příjezdem přes Rakousko nebo Polsko, které Bratislava mezi rizikové státy nezařadila.

Česko zaznamenalo ve čtvrtek rekordní denní přírůstek počtu nakažených, který poprvé překročil hranici 3000 infikovaných. Také počtem obyvatel poloviční Slovensko hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených, a to 235 případů.

Video: Proč vázne trasování? Museli jsme vyladit procesy, není to pohodička, říká Dzurilla

Chytrá karanténa je chytrá, systém funguje. Potřebujeme zabrat v Praze, ostatní hygienické stanice stíhají, tvrdí vládní zmocněnec pro IT. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy