Za vraždy a mučení dostali pučisté v Argentině doživotí

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 5. 2011 9:15
Za vraždu 22 politických odpůrců z roku 1976 stráví vojáci zbytek života za mřížemi
Za zločiny proti lidskosti stráví bývalí vojáci zbytek života za mřížemi.
Za zločiny proti lidskosti stráví bývalí vojáci zbytek života za mřížemi. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentinský soud odsoudil osm bývalých důstojníků argentinské armády za týrání a vraždění politických vězňů k doživotnímu pobytu za mřížemi.

Nelidského chování se podle rozsudku dopustili ve městě Margarita Belen, kde měla argentinská armáda v roce 1976 mučit a zavraždit dvaadvacet členů opoziční skupiny Montonerros, kteří se předtím vzdali.

Soud v provincii Chaco trval téměř rok a jednání obžalovaných označil za zločin proti lidskosti. Tím také tribunál odůvodnil maximální možnou, tedy doživotní, výši trestu.

Armáda své bývalé důstojníky dlouho hájila a tvrdila, že se bránili útoku povstalců, kteří byli ve skutečnosti ozbrojení a zaútočili na vojenský konvoj. 

U soudu se ale ukázalo, že všechny oběti byly neozbrojené a nejednalo se jen o partyzány, ale i "nebojující" politické odpůrce režimu.

"Určitá část společnosti uvěřila historce, že se (obvinění) jen bránili a jednalo se tedy o opodstatněné zabíjení. Tento proces ale ukázal, že tomu tak nebylo," cituje stanice BBC dceru jednoho ze zavražděných vězňů Dafne Zamudiovou.

Přestože bylo obětí celkem dvadvacet, soud shledal obviněné vinnými z vraždy pouze poloviny z nich.  

Masakr se udál jen několik měsíců předtím, než zemi na sedm let ovládla vojenská diktatura. V tomto období, označovaném pojmem Špinavá válka, bylo podle odhadů zavražděno až 30 tisíc lidí.

Někteří vojenští představitelé už byli souzeni v roce 1983, kdy bylo v zemi obnoveno civilní zřízení. Spravedlnost ale nakonec zastavila amnestie.

Nyní mohou být procesy obnoveny, protože argentinský ústavní soud shledal amnestii protiústavní.

 

Právě se děje

Další zprávy