Za útoky v Sin-ťiangu vyslechli 4 Ujguři rozsudek smrti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 9. 2011 14:30
Při červencových útocích na etnické Číňany ve Východním Turkestánu zemřelo přes 30 lidí
Etnické násilí v regionu musí často řešit zvláštní policejní útvary.
Etnické násilí v regionu musí často řešit zvláštní policejní útvary. | Foto: Reuters

Peking  - Soud v západočínské oblasti Sin-ťiang odsoudil k trestu smrti čtyři příslušníky menšinového ujgurského etnika za nejnovější sérii krvavých útoků.

Červencové útoky si ve dvou Sin-ťiangských městech vyžádaly přes 30 obětí.

Odsouzení byli shledáni vinnými z vedení a organizování teroristické skupiny, výroby nelegálních výbušnin, žhářství, vraždy a dalších zločinů, uvedla na svých internetových stránkách ve středu večer vláda v Sin-ťiangu.

Další dva muži dostali za podíl na útocích trest 19 let vězení.

Rozsudky padly v úterý před soudy ve městech Chotan (Che-tchien) a Kašgar, jež byla dějišti násilností. Podle agentury AP jde o první rozsudky vynesené v souvislosti s červencovými incidenty.

"Případy se projednávaly při veřejném líčení v souladu se zákonem. Během soudu se obvinění ke všemu přiznali," konstatovala vláda ve své zprávě.

Byli mučeni, tvrdí exilový kongres

Podle exilového Světového kongresu Ujgurů, který za použití mírových prostředků hájí práva ujgurské menšiny na demokracii a v jehož čele stojí známá aktivistka Rebija Kadírová, byla ale čtveřice odsouzených ve vazbě mučena, ať už se jednalo o bití či odpírání spánku. Obvinění také dostali přidělené právníky a nemohli si vybrat vlastní obhájce.

Ujguři jsou původními obyvateli odlehlé čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, patří do turecké jazykové skupiny a až na výjimky se hlásí k umírněnému islámu. Dnes tvoří ve zmíněné dvacetimilionové autonomní oblasti osmimilionovou menšinu.

Za násilí mohou spory s etnickými Číňany

Ujguři v Sin-ťiangu si stěžují na stálý příliv etnických Chanů (Číňanů), kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti je napjatá od roku 2009, kdy při střetech Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči zahynulo téměř 200 lidí.

Nejnovější násilnosti vzplály 18. července, kdy skupina Ujgurů vtrhla na policejní stanici v Chotanu. Útočníci vzali rukojmí a čtyři osoby zabili. Poslední dva červencové dny pak Ujguři v Kašgaru unesli nákladní auto, zapálili restauraci a bodali kolemjdoucí na ulicích.

K sérii červencových krvavých útoků se počátkem září přihlásila radikální Islámská strana Východního Turkestánu (ETIM), která chce na území Východního Turkestánu vyhlásit nezávislý muslimský stát. V roce 2002 zařadily USA na seznam teroristických organizací.

Pro Čínu je region Sin-ťiang, hraničící kromě jiného s Pákistánem, Afghánistánem a Ruskem důležitý kvůli strategické poloze a nalezištím ropy a zemního plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy