Výbuch vlaku: pět obětí, pohřešují se desítky lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 7. 2013 18:32
K nehodě došlo v noci na neděli, železniční společnost netuší, co se stalo
Snímek z místa neštěstí
Snímek z místa neštěstí | Foto: Reuters

Montreal - Při sobotní nehodě nákladního vlaku s palivem v městečku Lac-Megantic v kanadské provincii Québec zemřelo nejméně pět lidí, počet obětí však podle policie pravděpodobně poroste. Pohřešovaných je nadále několik desítek.

"Našli jsme další dva lidi, respektive dvě těla. Celkem je jich tedy už pět," řekl mluvčí québecké policie Michel Brunet. "Je asi 40 lidí, více či méně, které považujeme za pohřešované. Může jich být více, ale také méně," dodal.

Nehodu provázel rozsáhlý požár a silné exploze cisteren plných paliva. Kvůli tomu bylo zničeno nejméně 30 domů.

Neštěstí se stalo v sobotu krátce po 1:00 tamního času (7:00 SELČ), když vlak s dvaasedmdesáti vagony a pěti lokomotivami vykolejil v centru městečka Lac-Megantic. To leží zhruba 250 kilometrů východně od Montrealu a žije v něm asi 6000 obyvatel.

Nebudeme říkat čísla

Železniční společnost Montreal, Maine & Atlantic v sobotu večer uvedla, že má informace o "množství úmrtí a zraněných".

Problémem podle Bruneta je, že se kvůli trvajícím požárům nemohou záchranáři dostat k některým částem vlaku, kde by mohli být lidé. Kolik lidí policie pohřešuje, odmítl mluvčí říci. "Jsou nám hlášeni pohřešovaní či zmizelí lidé...ale nebudeme říkat žádné číslo. Víme, že mrtvých bude více," řekl Brunet.

Policie si myslí, že někteří nezvěstní mohli být nahlášeni i několikrát, například jednou od příbuzných a podruhé od přátel.

Místní úřady uvedly, že mají málo informací o zraněných a předpokládají, že lidé, které zasáhl výbuch, buď zemřeli na místě, nebo se jim podařilo utéci. Jedna místní žena řekla kanadskému rozhlasu, že se jí nedaří kontaktovat 15 jejích přátel.

Zničené centrum města

"Když vidíte centrum vašeho města téměř zničené, pochopíte, že se sami sebe ptáme, jak se z této události vůbec dostaneme," řekla na tiskové konferenci zdrcená starostka Colette Roy-Larocheová.

Pro vedení společnosti Montreal, Maine and Atlantic Railway, která soupravu provozuje, je pohyb vlaku dosud nevysvětlitelnou záhadou. "Nejsme si jisti, co se stalo, ale strojvedoucí udělal všechno podle pravidel. Zastavil vlak a čekal na vystřídání," prohlásil viceprezident společnosti Joseph McGonigle. Ve chvíli, kdy se vlak rozjel, nebyl podle něj strojvedoucí uvnitř.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy