Volby v Kazachstánu znovu vyhrál Nazarbajev

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 1. 2012 10:20
Pozorovatelé OECD se zatím nevyjádřili. V minulosti ale hlasování nikdy nebylo spravedlivé
Prezident Nazarbajev.
Prezident Nazarbajev. | Foto: Wikimedia Commons

Astana - Předčasné parlamentní volby v Kazachstánu vyhrála podle předběžných výsledků strana Světlo vlasti prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Voliči jí podle sdělení volební komise odevzdali 80,74 procenta hlasů.

Poprvé se do parlamentu dostaly ještě další dvě strany: Ak-žol, hájící zájmy středních vrstev, a Komunistická strana Kazachstánu. Oběma stranám se podařilo překonat sedmiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu.

Tisíc pozorovatelů

Nazarbajev rozpustil dolní sněmovnu v polovině prosince a vypsal předčasné volby ve snaze vylepšit obraz svého režimu. Opozice ale posunutí termínu voleb o půl roku odsoudila s tím, že šlo o jeden z kroků, jak jí zabránit v aktivní účasti na hlasování.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která do země vysílá volební pozorovatele, hlasování v Kazachstánu zatím ještě nikdy nezhodnotila jako svobodné a spravedlivé. Hodnocení těchto voleb dosud nebylo zveřejněno.

"Je to pro nás velká zkouška, máme zde přes tisíc pozorovatelů z celého světa. Jsem si jistý, že kazašský lid učiní správné rozhodnutí pro budoucnost, pro rozvoj a pro mírumilovný život v našem společném domově," prohlásil Nazarbajev.

Parlament byl za posledních dvacet let monolitním blokem poslanců vládní strany Světlo vlasti. V těchto volbách se hlasovalo podle nového volebního zákona, který zajišťuje, aby se do parlamentu se 107 poslanci dostala alespoň jedna další strana. Druhá nejsilnější strana má totiž zajištěny dva mandáty i v případě, že by se jí nepodařilo překonat sedmiprocentní hranici.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy