V Kazachstánu se odpálil sebevražedný atentátník

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 10. 2011 11:53
Policie věří, že útok zosnoval Svaz islámského džihádu
Kazašská stráž (Ilustrační foto).
Kazašská stráž (Ilustrační foto). | Foto: Reuters

Astana - Sebevražedný atentátník odpálil v centru západokazašského města Atyrau na svém těle silnou výbušninu. Další nálož po chvíli explodovala u nedaleké budovy místní správy a prokuratury. Kromě sebevraha k obětem na životech nedošlo, příčiny útoků policie nezná.

Novináře fotografující místo explozí policisté zadrželi a fotoaparáty jim odebrali. Tělo sebevraha trhavina rozmetala do okolí, druhá exploze vytloukla okna okolních domů. Policisté v celém regionu byli podle agentury Tengrinews uvedeni do stavu nejvyšší pohotovosti.

Kazachstán byl donedávna v neklidném středoasijském regionu považován za oázu stability, nicméně od počátku letošního roku odtud přicházejí zprávy o vzrůstající aktivitě extremistů.

V květnu v hlavním městě Astaně explodovala nálož před sídlem tajné služby a ve městě Aktobe při hranicích s Ruskem se odpálil sebevražedný atentátník. V srpnu policie zadržela skupinu údajných teroristů, kteří připravovali útoky proti státním institucím.

Za incidenty podle médií stojí Svaz islámského džihádu, extremistická organizace vysílající do Kazachstánu své bojovníky ze sousedního Uzbekistánu. Svaz loni USA zařadily na seznam teroristických organizací.

Ve snaze potlačit vliv islamistů režim autoritářského prezidenta Nursultana Nazarbajeva před dvěma týdny schválil nový zákon, který přísně reguluje církevní život v zemi a podřizuje působení zahraničních náboženských organizací státní kontrole. Podle expertů ale toto ustanovení jen posílí podzemní extremistické struktury, které podněcují nespokojenost řadových věřících a zneužívají je ke svým cílům.

 

Právě se děje

Další zprávy