Volby v Braniborsku vyhrála SPD, v Durynsku CDU

ČTK ČTK
14. 9. 2014 19:23
Ve volbách uspěl také nováček, euroskeptická strana AfD, poslance bude mít ve třech z 16 německých spolkových zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Volby v Braniborsku vyhrála vládní sociální demokracie (SPD) se 32,5 procenty hlasů. V Durynsku pak zůstala nejsilnější Křesťanskodemokratická unie (CDU), získala 34,5 procenta hlasů. Vyplývá to z prvních volebních odhadů televize ARD.

Volby potvrdily také vzestup euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), v obou zemích by měla získat přibližně deset procent hlasů a stát se čtvrtou nejsilnější stranou tamních parlamentů.

Do vlád se euroskeptici asi nedostanou

AfD zopakovala úspěch ze saských voleb před dvěma týdny, kdy získala 9,7 procenta hlasů. Nyní by podle odhadů měla v Durynsku dosáhnout podobného výsledku, v Braniborsku by mohla mít dokonce na 12 procent. Loni založená strana tak bude mít poslance ve třech z 16 německých spolkových zemí. Není ale pravděpodobné, že by se dostala do některé ze zemských vlád, CDU i SPD spolupráci s euroskeptiky odmítají.

Volby potvrdily propad Svobodné demokratické strany (FDP). V Durynsku podle odhadů získala 2,5 procenta hlasů, v Braniborsku pouze 1,5 procenta. Liberálové tak zcela jistě opustí další dva zemské sněmy a své poslance budou mít už pouze v šesti německých spolkových zemích.

V Braniborsku podle odhadů skončila na druhém místě za sociálními demokraty CDU s 22 procenty hlasů. Třetí je s 19 procenty postkomunistická Levice, která dosud tvořila s SPD vládu. Na čtvrtém místě skončila AfD a do zemského sněmu pronikli ještě Zelení s 6,5 procenta hlasů. Podle propočtů ARD by si SPD mohla zvolit, zda vytvoří koalici s Levicí nebo s CDU.

V Durynsku skončila na druhém místě Levice s 28 procenty hlasů. Třetí byla SPD s 12,5 procenta hlasů, což je její nejhorší výsledek v této německé spolkové zemi. Kromě AfD se do zemského sněmu dostanou ještě Zelení s 5,5 procenta hlasů. Podle propočtů ARD může v Durynsku pokračovat vláda CDU s SPD, naopak matematicky vyloučená je parlamentní většina Levice, SPD a Zelených.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy