Amerika po 99 letech zažila úplné zatmění Slunce. Postupně prošlo čtrnácti státy

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 21. 8. 2017 22:10
Obyvatelé Spojených států i miliony dalších lidí v pondělí prožili mimořádnou chvíli. Poprvé od roku 1918 bylo na jejich území znovu viditelné úplné zatmění Slunce. V některých státech USA bylo možné přírodní úkaz pozorovat jen částečně, v jiných oblastech ho lidé sledovali naplno. Na velkou událost pečlivě přichystaly jak americké úřady, tak i hoteliéři a sami obyvatelé. Ti ve velkém skoupili ochranné brýle proti slunečnímu záření a další pomůcky pro sledování vzácného přírodního úkazu.
Američané mohli po 99 letech sledovat úplné zatmění Slunce. Záběry jsou z Oregonu | Video: Reuters

Washington - Obyvatele USA zažili neobyčejnou podívanou. Úplné zatmění Slunce, které bylo na jejich území viditelné naposledy před 99 lety.

Na událost, kterou si mnozí vychutnají jen jednou za život, se do Spojených států sjely davy turistů. Zatmění sice bylo viditelné po celém území, ale možnost pozorovat, jak Měsíc na necelé tři minuty zcela zakryl Slunce, měli pouze lidé v úzkém pásu napříč čtrnácti státy od severozápadu k jihovýchodu země.

Vzácný jev začal na západě v Oregonu okolo 19:16 SELČ. Poté se táhl přes státy Idaho, Wyoming a Nebraska do Kansasu, Missouri, Tennessee a Georgie. Skončil na východním pobřeží v Jižní Karolíně kolem 20:47 SELČ.

"Show právě začala, lidi! Jaký to nádherný den!" řekl ředitel Oregonského muzea vědy a průmyslu Jim Todd davu tisíců diváků v amfiteátru ve městě Salem, když stín Měsíce ukusoval stále větší část slunečního disku.

Nejdelší podívaná se naskytla obyvatelům kousek od města Carbondale v Illinois. Zatmění tu trvalo 2 minuty a 40 sekund. 

Přeplněné hotely i dopravní zácpy

Do takzvaného pásu totality - tedy oblasti, odkud bylo pozorovatelné úplné zatmění a kde žije 12 milionů lidí - zamířily hordy návštěvníků.

Hotely předem hlásily plné kapacity, úřady se připravovaly na dopravní zácpy a nasadily do ulic další policisty a zdravotníky.

Správci místních lesů také varovali, že kvůli suchému počasí hrozí nebezpečí požárů. Mnoho lidí totiž chtělo stanovat ve volné přírodě a pořídit si záběry zatmění s impozantním pozadím amerických národních parků.

"Asi před třemi měsíci mě napadlo, že bychom se mohli jet na zatmění Slunce podívat. Tak jsem začal obvolávat hotely a v podstatě se mi vysmáli. Řekli mi, že mají zamluveno na tři roky dopředu," popisuje pro kanadský server CBC Tim Villanueva ze San Franciska.

Ten přicestoval do Carbondale se svými dvěma syny. I on se tedy nakonec kvůli přeplněným hotelům zabydlel ve stanu.

Příslib rekordní sledovanosti

Američané s fotoaparáty napjatě čekali ve všech 14 státech, kterými úplné zatmění prošlo.

"Astronomii jsem studoval řadu let. A tohle je jedna z těch nejlepších věcí k vidění," vysvětloval pro CBC důvod své cesty do města Madras v Oregonu Marc Francis.

S tím souhlasil i Ed Krupp, ředitel Griffithovy hvězdárny. O úplném zatmění Slunce mluvil jako o "nevšední záležitosti". 

Řada lidí ale zatmění pozorovala z pohodlí domova skrze on-line přenos, který poskytl Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

V Jižní Karolíně se úkazu snažily politické strany využít k regionální předvolební kampani. Republikánská strana rozeslala e-mail s předmětem "Zastiňte demokraty" a s žádostí o příspěvek 20 dolarů na předvolební kampaň a zahnání demokratů do "temnot".

Příležitost pozorovat vzácný jev si nenechal ujít ani Donald Trump, který se na Slunce díval z Trumanova balkonu Bílého domu ve společnosti své manželky Melanie, dcery Ivanky a několika členů kabinetu. Úplné zatmění slunce se však pozorovatelům z Washingtonu nenaskytlo. Měsíc tam Slunce zakrýval jen z 81 procent.

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií sleduje zatmění Slunce.
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií sleduje zatmění Slunce. | Foto: Reuters

Podle televizních záběrů měli všichni na očích ochranné brýle. Ivanka Trumpová předtím na twitteru zveřejnila selfie fotografii, na níž měla speciální brýle. "Nezapomeňte si nasadit své brýle," vyzvala.

Letošní zatmění přesto nebylo jen záležitostí USA. Alespoň částečné zatmění Slunce mohla pozorovat celá Severní Amerika, Střední Amerika a severní okraj Jižní Ameriky.

Odhadovalo se, že množství lidí by mohlo překonat i počet pozorovatelů, kteří si nenechali ujít zatmění Slunce v Indii a Číně v roce 2009. Šlo o doposud nejdelší zatmění Slunce ve 21. století. Měsíc zakryl sluneční kotouč až na 6 minut a 39 sekund.

Přírodnímu úkazu přihlížely stovky milionů lidí. Zároveň ale tehdy mnozí lidé z pověrčivosti zůstali doma. Některé asijské mýty totiž praví, že sledovat zatmění přináší neštěstí.

V USA šlo o první úplné zatmění Slunce od roku 1918. Stejný jev by se přes Severní Ameriku měl "přehnat" za sedm let - 8. dubna 2024.

 

Právě se děje

Další zprávy