Macron už utratil 680 tisíc korun za make-up. Hledáme levnější alternativu, hájí se Elysejský palác

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 8. 2017 20:17
Emmanuel Macron během prvních tří měsíců v čele Francie utratil 26 tisíc eur za vizážisty. Kvůli vysoké částce se na něj na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Elysejský palác se však hájí, že v sumě je zahrnut i osobní maskér, který prezidenta doprovází během rozhovorů a na zahraničních cestách. Francouzská média také upozorňují, že částka je nižší než ta, kterou vynakládal Macronův předchůdce. François Hollande zaměstnával kadeřníka, který dostával měsíční plat téměř 10 tisíc eur.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - V přepočtu téměř 680 000 korun utratil za první tři měsíce ve funkci francouzský prezident Emmanuel Macron za služby vizážisty. Informaci deníku Le Point potvrdil i Elysejský palác.

Částka se stala terčem kritiky francouzských uživatelů sociálních sítí.

"Zvolit si mladého (prezidenta) stálo za to," ironicky poznamenala podle agentury AFP jedna z uživatelek twitteru v narážce na skutečnost, že Macron je v 39 letech nejmladší francouzskou hlavou státu. Jiní zase považují takové výdaje za neslušnou rozmařilost v době, kdy "Francouzi jsou vyzýváni, aby si utáhli opasky" - což je zase narážka na snížení státních příspěvků na bydlení.

"Zatímco Francie tvrdě maká, Macron si nechal na tvář vyplácat 23 minimálních mezd," kritizoval prezidenta Florian Philippot, "dvojka" v krajně pravicové Národní frontě.

V částce 26 tisíc eur jsou podle Elysejského paláce zahrnuty mimo jiné služby maskéra, který prezidenta doprovází na rozhovory do televizí a na zahraniční cesty.

Snažíme se najít levnější alternativu, uvedl v prohlášení prezidentský úřad.

List Le Point ovšem upozornil, že vynaložená částka je nižší než ta, kterou za stejným účelem vynakládal Macronův předchůdce ve funkci.

François Hollande zaměstnával na plný úvazek kadeřníka Oliviera Benhamoua, který dostával měsíční plat téměř 10 000 eur (260 000 korun). Za pět let prezidentova funkčního období si tak přišel na v přepočtu zhruba 16 milionů korun.

Zpráva o vysokých nákladech na make-up se objevila v době, kdy Macronovi značně klesá podpora u francouzských voličů.

Podle aktuálního průzkumu agentury Elabe věří jen 60 procent lidí, že Macron může "opravdu něco změnit". To je o osm procentních bodů méně než v červenci. Že je současný šéf Elysejského paláce "schopen zreformovat zemi", věří 54 procent oslovených, tedy o pět procentních bodů méně než před měsícem.

Podle francouzských médií pokles Macronovy obliby souvisí mimo jiné s připravovaným zákonem o reformě trhu práce a se zákony o etice ve veřejné správě.

Emmanuel Macron si podupával do rytmu kapely Daft Punk. Trumpa vystoupení nepobavilo | Video:
 

Právě se děje

před 20 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 20 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy