Virus Zika se z Brazílie rychle šíří, podle WHO zasáhne téměř celý americký kontinent

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 1. 2016 13:50
Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti, který je rozšířen po celém americkém kontinentě vyjma Chile a Kanady. Podle Světové zdravotnické organizace je pravděpodobné, že se onemocnění virem Zika objeví ve všech zemích, ve kterých se komár vyskytuje. Proti viru neexistuje žádný lék ani účinná vakcína. Způsobuje onemocnění, které se podobá běžné chřipce, ale už na něj v několika latinskoamerických zemích zemřely tisíce lidí.
Luiza se narodila v Brazílii s poruchou zvanou mikrocefalie. Nemoc souvisí s nakažením její matky virem Zika po komářím kousnutí.
Luiza se narodila v Brazílii s poruchou zvanou mikrocefalie. Nemoc souvisí s nakažením její matky virem Zika po komářím kousnutí. | Foto: ČTK

Ženeva - Zika virus, který ohrožuje obyvatele několika zemí Jižní a Střední Ameriky, se brzy může rozšířit po celém americkém kontinentě, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

V Latinské Americe nemoc postihla již více než 20 států a oblastí.

Proti viru z Afriky chybí imunita

V Brazílii se jím nakazilo již kolem 4000 lidí a nejméně pět dětí zemřelo. U dalších několika desítek dětských úmrtí v současnosti lékaři zkoumají, zda s virem souvisí.

Tisíce nakažených hlásí také Kolumbie, v dalších zemích jde většinou o stovky až desítky případů.

Podle úřadů jde o dosud nejmasivnější výskyt viru Zika. V minulosti vir podle Reuters postihoval hlavně části Afriky, severovýchodní Asii a tichomořské ostrovy.

Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti, který je mimo jiné zodpovědný také za šíření nákazy horečkou dengue. Tento komár je rozšířený po celém kontinentě, s výjimkou Chile a Kanady.

"Předpokládáme, že se virus Zika bude i nadále šířit a pravděpodobně se dostane do všech zemí v regionu, ve kterých se vyskytuje komár Aedes aegypti," stojí v prohlášení regionální panamerické pobočky WHO.

Virus, který původně pochází z Afriky, se na americkém kontinentě objevil poprvé v květnu loňského roku. Nedostatek přirozené imunity vůči němu napomáhá jeho rychlému šíření. Navíc až 80 procent infekcí se neprojevuje žádnými příznaky.

Jako běžná chřipka

Onemocnění, které virus Zika způsobuje, se projevuje jako běžná chřipka, ale neexistuje proti němu účinný lék ani žádná vakcína.

Lékaři se navíc domnívají, že způsobuje nedostatečný vývoj mozku lidského plodu. Je totiž spojován s případy narozených dětí s příliš malým mozkem.

Ačkoli vědci přímou spojitost této neurologické poruchy - označované jako mikrocefalie - s virem stoprocentně neprokázali, například v Brazílii již zemřelo nejméně pět dětí, které měly virus Zika v krvi a jejichž mozek nebyl vyvinut.

Byly dokonce potvrzeny případy, kdy byl virus nalezen ve spermatu. Zatím nepotvrzený je jediný případ přenosu z osoby na osobu prostřednictvím pohlavního styku.

Ženám v Ekvádoru, Kolumbii, Salvadoru a na Jamajce bylo úřady doporučeno, aby pokud možno odkládaly těhotenství do doby, kdy bude o viru či jeho případné léčbě k dispozici více informací.

Ostatní těhotné ženy WHO vyzývá, aby se při cestách do oblastí s výskytem viru poradily vždy s lékaři.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy