Brazilské zdravotnictví krachuje, vrásky mu dělá i komáří virus zika

ČTK ČTK
25. 12. 2015 12:37
Kliniky, nemocnice i pohotovosti v Rio de Janeiru omezily služby nebo pozavíraly celá oddělení, o vánočních svátcích byli nemocní posíláni domů. Zdravotnický sektor druhého největšího brazilského státu, kde se budou v srpnu konat olympijské hry, nemá na vybavení, léky ani mzdy zaměstnanců. Zdravotníci se musí navíc potýkat s virem zika, který přenášejí komáři. Onemocnělo jím už přes milion lidí. I když příznaky nejsou vážné, lékaři jej podezírají, že může poškodit plod, nakazí-li se jím těhotná žena. Mimořádně totiž přibylo případů vrozené vývojové vady mikrocefalie. Zatímco loni se s tímto postižením v Brazílii narodilo 150 dětí, letos jich bylo 2700.
Obří socha Krista - symbol Rio ne Janeira
Obří socha Krista - symbol Rio ne Janeira | Foto: Wikipedia Commons

Rio de Janeiro - Guvernér brazilského státu Rio de Janeiro vyhlásil výjimečný stav pro zdravotnický sektor. Důvodem jsou vážné finanční potíže, s nimiž se druhá nejsilnější brazilská ekonomika potýká.

Kliniky, nemocnice i pohotovosti omezily služby nebo pozavíraly celá oddělení, o vánočních svátcích byli nemocní posíláni domů. Zdravotnický sektor Ria, kde se budou v srpnu konat olympijské hry, nemá na vybavení, léky ani mzdy zaměstnanců.

Guvernér Luiz Fernando Pezao vyčlenil na zajištění nejnaléhavější péče 45 milionů realů (623 milionů korun), ale sektor se neobejde bez další státní pomoci. "Je tady velmi obtížná situace, možná nejobtížnější ze všech brazilských států. Počítáme s pomocí federální vlády," řekl Pezao.

Výjimečný stav je vyhlášen na 180 dní a má trvat ještě v červnu. V srpnu přitom začnou olympijské hry.

Je krize. Hlavně kvůli ceně ropy

Brazílie prožívá nejhlubší hospodářskou krizi za minulých 25 let. Rio de Janeiro produkuje 67 procent brazilské ropy a 40 procent plynu a je nejvíc postiženo propadem cen na světových trzích.

Stát už kvůli tomu nějakou dobu krátí rozpočet ve zdravotnictví, ale také školství. Ve zdravotnickém sektoru dluží 1,4 miliardy realů za mzdy a léky. Aby mohl obnovit provoz v zavřených klinikách a na nemocničních odděleních, potřebuje velmi rychle 350 milionů realů (5 miliard korun).

Pozor na komáry

Situace je o to složitější, že v Brazílii prudce přibývá případů nákazy virem zika, který přenášejí komáři. Jak upozornila agentura Reuters, první případ byl zaznamenán v květnu a teď se odhaduje, že bylo nakaženo až 1,3 milionu lidí.

Symptomy sice nejsou vážné - je to horečka, vyrážka, bolest hlavy a kloubů, - ale zdravotníci začínají mít podezření, že virus může poškodit plod, nakazí-li se jím těhotná žena. Mimořádně totiž přibylo případů vrozené vývojové vady mikrocefalie. Zatímco loni se s tímto postižením v Brazílii narodilo 150 dětí, letos jich bylo 2700. Jde o vážné postižení, při němž se u plodu předčasně ukončí vývoj mozku a hlavy.

Rodrigo Stabeli z výzkumného ústavu Fiocruz v Riu de Janeiro řekl, že Brazílie, v níž se každý rok narodí 200 000 až 300 000 dětí, je na pokraji epidemie. "Jde o virus, o němž mnoho nevíme, připravujeme se na neznámé," řekl.

Pozor na otěhotnění

Někteří porodníci jsou natolik znepokojeni, že začali ženám doporučovat, aby se nesnažily otěhotnět v období dešťů, kdy je komárů nejvíc. "Všechny ženy, které chodí do mé ordinace a které jsou těhotné nebo otěhotnět chtějí, jsou mimořádně znepokojené, dalo by se to nazvat panikou," řekla lékařka Helga Monacová.

Světová zdravotnická organizace nedávno vyzvala úřady v amerických státech, aby začaly sledovat možné souvislosti mezi neurologickými problémy nebo vrozenými vadami a případy nákazy virem zika.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy