Brazilské zdravotnictví krachuje, vrásky mu dělá i komáří virus zika

ČTK ČTK
25. 12. 2015 12:37
Kliniky, nemocnice i pohotovosti v Rio de Janeiru omezily služby nebo pozavíraly celá oddělení, o vánočních svátcích byli nemocní posíláni domů. Zdravotnický sektor druhého největšího brazilského státu, kde se budou v srpnu konat olympijské hry, nemá na vybavení, léky ani mzdy zaměstnanců. Zdravotníci se musí navíc potýkat s virem zika, který přenášejí komáři. Onemocnělo jím už přes milion lidí. I když příznaky nejsou vážné, lékaři jej podezírají, že může poškodit plod, nakazí-li se jím těhotná žena. Mimořádně totiž přibylo případů vrozené vývojové vady mikrocefalie. Zatímco loni se s tímto postižením v Brazílii narodilo 150 dětí, letos jich bylo 2700.
Obří socha Krista - symbol Rio ne Janeira
Obří socha Krista - symbol Rio ne Janeira | Foto: Wikipedia Commons

Rio de Janeiro - Guvernér brazilského státu Rio de Janeiro vyhlásil výjimečný stav pro zdravotnický sektor. Důvodem jsou vážné finanční potíže, s nimiž se druhá nejsilnější brazilská ekonomika potýká.

Kliniky, nemocnice i pohotovosti omezily služby nebo pozavíraly celá oddělení, o vánočních svátcích byli nemocní posíláni domů. Zdravotnický sektor Ria, kde se budou v srpnu konat olympijské hry, nemá na vybavení, léky ani mzdy zaměstnanců.

Guvernér Luiz Fernando Pezao vyčlenil na zajištění nejnaléhavější péče 45 milionů realů (623 milionů korun), ale sektor se neobejde bez další státní pomoci. "Je tady velmi obtížná situace, možná nejobtížnější ze všech brazilských států. Počítáme s pomocí federální vlády," řekl Pezao.

Výjimečný stav je vyhlášen na 180 dní a má trvat ještě v červnu. V srpnu přitom začnou olympijské hry.

Je krize. Hlavně kvůli ceně ropy

Brazílie prožívá nejhlubší hospodářskou krizi za minulých 25 let. Rio de Janeiro produkuje 67 procent brazilské ropy a 40 procent plynu a je nejvíc postiženo propadem cen na světových trzích.

Stát už kvůli tomu nějakou dobu krátí rozpočet ve zdravotnictví, ale také školství. Ve zdravotnickém sektoru dluží 1,4 miliardy realů za mzdy a léky. Aby mohl obnovit provoz v zavřených klinikách a na nemocničních odděleních, potřebuje velmi rychle 350 milionů realů (5 miliard korun).

Pozor na komáry

Situace je o to složitější, že v Brazílii prudce přibývá případů nákazy virem zika, který přenášejí komáři. Jak upozornila agentura Reuters, první případ byl zaznamenán v květnu a teď se odhaduje, že bylo nakaženo až 1,3 milionu lidí.

Symptomy sice nejsou vážné - je to horečka, vyrážka, bolest hlavy a kloubů, - ale zdravotníci začínají mít podezření, že virus může poškodit plod, nakazí-li se jím těhotná žena. Mimořádně totiž přibylo případů vrozené vývojové vady mikrocefalie. Zatímco loni se s tímto postižením v Brazílii narodilo 150 dětí, letos jich bylo 2700. Jde o vážné postižení, při němž se u plodu předčasně ukončí vývoj mozku a hlavy.

Rodrigo Stabeli z výzkumného ústavu Fiocruz v Riu de Janeiro řekl, že Brazílie, v níž se každý rok narodí 200 000 až 300 000 dětí, je na pokraji epidemie. "Jde o virus, o němž mnoho nevíme, připravujeme se na neznámé," řekl.

Pozor na otěhotnění

Někteří porodníci jsou natolik znepokojeni, že začali ženám doporučovat, aby se nesnažily otěhotnět v období dešťů, kdy je komárů nejvíc. "Všechny ženy, které chodí do mé ordinace a které jsou těhotné nebo otěhotnět chtějí, jsou mimořádně znepokojené, dalo by se to nazvat panikou," řekla lékařka Helga Monacová.

Světová zdravotnická organizace nedávno vyzvala úřady v amerických státech, aby začaly sledovat možné souvislosti mezi neurologickými problémy nebo vrozenými vadami a případy nákazy virem zika.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy