Ropa za 20 dolarů? Ani potom těžbu neomezíme, vzkazuje OPEC

ČTK ČTK
23. 12. 2014 16:28
Podle arabských vývozců ropy se cena černého zlata na sto dolarů v nejbližších letech určitě nevrátí.
Ropa. Ilustrační foto.
Ropa. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn, Abú Zabí - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na dvacet dolarů za barel.

Podle serveru BBC to prohlásil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. Ten také dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na sto dolarů za barel.

Saúdská Arábie je nejsilnějším členem OPEC. Země již koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Světové ceny ropy se od června snížily téměř o polovinu a severomořská ropa Brent v prosinci poprvé za pět a půl roku zlevnila pod hranici šedesát dolarů za barel. "Není v zájmu OPEC snižovat produkci, ať je cena jakákoliv," prohlásil Nuajmí. "Není důležité, zda klesne na 20, 40, 50 či 60 dolarů," dodává.

Za propadem cen stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu přispívají rovněž obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.

Arabští členové OPEC podle agentury Reuters zatím předpokládají, že ceny ropy do konce příštího roku smažou část svých ztrát a budou se pohybovat mezi sedmdesáti a osmdesáti dolary za barel. Zdroje nicméně upozorňují, že na sto dolarů za barel se ceny ropy pravděpodobně v dohledné době nevrátí. Někteří členové OPEC by podle Reuters návrat cen na tuto úroveň ani neuvítali, protože by to konkurenty s vyššími náklady povzbuzovalo k rozšiřování těžby.

 

Právě se děje

Další zprávy