Venezuelskému opozičníkovi zabránil dav v registraci k volbám

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 3. 2013 8:40
Capriles registraci promeškal, zda mu volební komise udělí výjimku, není jasné
Foto: Reuters

Caracas - Kandidátovi venezuelské opozice na prezidenta Henrique Caprilesovi zabránili příznivci dočasné hlavy státu a jeho volebního soupeře Nicoláse Madura, aby se včas registroval.

Požádal proto volební komisi o prodloužení doby pro zápis k hlasování.

Informovala o tom agentura AP.

Budovu volební komise obklopily tisíce Madurových příznivců, aby mu daly najevo podporu. Řada z nich si přinesla i plakáty s portrétem nedávno zesnulého prezidenta Huga Cháveze, který si právě Madura vybral za svého nástupce. Když bývalý viceprezident dorazil, aby se registroval, propukl dav v jásot. Později Maduro před budovou pronesl více než dvouhodinovou řeč.

Když se o zápis do volebního klání, které se uskuteční 14. dubna, pokusil Capriles, lidé mu to neumožnili. Zmeškal tak lhůtu, která byla stanovena na 14:00 místního času (19:30 SEČ). Požádal proto o odklad termínu. Zda mu volební komise vyhoví, zatím není jasné.

Tak se Venezuela loučila s Chávezem:

Opozičníci dnes počínání vládní strany odsoudili jako urážku nestrannosti volební komise. Při svém počínání po Chávezově smrti venezuelská vláda podle nich už několikrát postupovala v rozporu s ústavou.

AP zároveň uvedla, že poprvé po téměř týdnu od Chávezovy smrti se ke skonu svého velkého spojence vyjádřil Fidel Castro. Bývalý kubánský vůdce ve stranických novinách Granma uvedl, že Kuba ztratila svého nejlepšího přítele.

 

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy