Velvyslanec je rukojmím v Indii, zaručil se za krajany

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 3. 2013 11:56
Italští námořníci, kteří zastřelili indické rybáře, se nevrátili, jak ambasador sliboval
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Dillí - Italský velvyslanec v Indii doplácí na to, že nedodržel slovo. Hostitelská země se mu stala vězením.

Nejvyšší indický soud totiž rozhodl, že ambasadora Daniela Manciniho nechrání diplomatická imunita a může být zadržován do té doby, než Itálie vydá dvojici svých námořníků. Ti čelí obvinění z vraždy dvou indických rybářů.

Mancini vydal osobní garanci, že se vojáci vrátí do čtyř týdnů, jak jim nařídil soud nižší instance.

Nestalo se tak a indický ministr spravedlnosti reagoval prohlášením, že už diplomatovi nevěří, tudíž mu úřady až do vyřešení sporu nedovolí zemi opustit.

Tříčlenný soudní tribunál rozhodl, že dal velvyslanec poskytnutím garance svou imunitu všanc, a když se vojáci nevrátili, nemůže se na ni odvolávat.

"Člověk, který se před soudem za někoho zaručil, už nemá žádnou imunitu," cituje BBC z rozsudku.

Vídeňská úmluva hovoří jasně

Námořníci Massimilian Latorre a Salvatore Girone, kteří tvořili ozbrojený doprovod posádky ropného tankeru, tvrdí, že na rybáře u pobřeží svazového státu Kérala 22. února loňského roku stříleli proto, že si je spletli s piráty. Indická strana nicméně tvrdí, že rybáři nebyli ozbrojeni.

Mancini ani jeho úřad na zadržování zatím nijak nereagovali, úřad prezidenta Giorgia Napolitana nicméně vydal prohlášení, že usiluje o dohodu založenou na mezinárodním právu.

Zřejmě tím naráží na Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, která podobné nakládání s diplomaty výslovně zapovídá.

"Příslušníci diplomatického sboru jsou nedotknutelní. Nesmějí být vystaveni jakékoliv formě zatčení nebo zadržení. Hostitelský stát by s nimi měl jednat s respektem a učinit náležité kroky tak, aby předešel jakémukoliv útoku vůči jejich osobě, svobodě nebo důstojnosti," cituje server Indian Times 29. článek mezinárodní smlouvy uzavřené v roce 1964 mezi 174 zeměmi pod záštitou OSN.

Spor přerůstá na unijní úroveň

Foto: Aktuálně.cz

Řím tvrdí, že k incidentu došlo v mezinárodních vodách, a tudíž případ nespadá pod indickou jurisdikci. Mariňáky chce soudit doma.

Úřady v Dillí nicméně namítají, že šlo i indickou loď s indickou posádkou, a tak mají právo pachatele soudit v Indii.

Diplomatická roztržka se naplno rozhořela minulý týden, když italské ministerstvo zahraničí oznámilo, že své občany nevydá.

Indický premiér reagoval prohlášením, že tento krok "bude mít následky". Spor může mít vliv i na vztah Indie s celou Evropskou unií. Italové už agitují v Bruselu a Indové si zase předvolali unijního vyslance v Dillí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 40 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy