Velmoci mohou prodávat špínu do Afriky. Přes internet

rst, Reuters
6. 9. 2007 18:00
Afrika téměř neznečišťuje. Může na tom vydělat
Česká republika může také povolenky k emisím prodávat. Vyprodukuje totiž méně skleníkových plynů, než má povoleno. Internetový bazar na stránkách cdmbazaar.net je však určen hlavně africkým zemím. Ty by měly získané peníze investovat do rozvoje
Česká republika může také povolenky k emisím prodávat. Vyprodukuje totiž méně skleníkových plynů, než má povoleno. Internetový bazar na stránkách cdmbazaar.net je však určen hlavně africkým zemím. Ty by měly získané peníze investovat do rozvoje | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Londýn - Produkuje vaše země více skleníkových plynů než se zavázala při přijetí Kjótského protokolu? Kupte si "odpustek" a  pomožte africkým zemím, oznámila OSN, která spustila "online bazar skleníkových plynů".

Internetové stránky cdmbazaar.net by měly sloužit jako virtuální tržiště pro ty ze zemí, jež se svých emisí potřebují zbavit, protože jich produkují více, než mohou.

Minulý rok tento "obchod s ovzduším" vynesl 5 miliard dolarů (zhruba 100 miliard korun). Nejvíce jej přivítaly chemické továrny v Indii a Číně. Ty totiž často nesplňují ekologické standardy. Tímto způsobem se však mohou relativně levně vykoupit.

Čtěte více: Bush včera vyzval svět ke společnému boji s oteplováním

Afrika znečišťuje nejméně

Celá Afrika vyprodukuje pouze 2,7 procenta z celkového objemu skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší. Panel OSN pro klimatické změny doufá, že tímto způsobem mohou chudé africké země získat další finance k rozvoji.

Na internetu se dá dnes prodat či koupit prakticky všechno. Od teď už i špína
Na internetu se dá dnes prodat či koupit prakticky všechno. Od teď už i špína | Foto: CDMbazaar.net

Na stránkách CDM bazaru si mohou africké vlády vybírat ze seznamu znečišťovatelů a virtuálně od nich odebírat jejich znečištění. Není však jasné, kdo bude kontrolovat, kam peníze z tohoto obchodu budou Afričané investovat.

Podle kritiků má však otento způsob bchodování se špínou jednu velkou nevýhodu. Peníze za to, že chemička v Indii znečišťuje prostředí obyvatelům, kteří žijí v její blízkosti, budou dostávat lidé na druhém konci světa a ne ti, kteří jsou její činností přímo poškozeni.

Česká republika s emisemi také obchoduje. Elektrárenská společnost ČEZ už na prodeji nespotřebovaných povolenek například vydělala několik miliard korun. Zisky tepláren se pohybují až ve statisících.

 

Právě se děje

Další zprávy