Vegetariánům hrozí menší riziko rakoviny, tvrdí studie

Naďa Straková
4. 7. 2009 20:37
Podle poslední studie trpí konzumenti masa rakovinou častěji než vyznavači rostlinné stravy

Londýn - Vegetariáni mají daleko větší šanci, že nedostanou rakovinu. Alespoň určité typy ne. Tvrdí to rozsáhlá studie, kterou publikoval britský časopis zabývající se rakovinnými onemocněními British Journal of Cancer.

Po prozkoumání vzorku 60 tisíc jedinců dospěli britští a novozélandští vědci k závěru, že lidé, kteří nejedí maso, jsou odolnější vůči rakovině krve, močového měchýře a žaludku. Proti nejčastějšímu "zabijáku" - rakovině střev - však milovníci rostlinné stravy chráněni nejsou.

Vzorek lidí experti rozdělili do třech skupin: vegetariány, dále konzumenty tzv. červeného masa (hovězí, vepřové, skopové) a konzumenty ryb.

Z průzkumu vyplývá, že ze 100 lidí, kteří jedí maso, přibližně 33 osob dostane během života rakovinu. U vegetariánů je to pouhých 29.

Vegetariáni vedou

Ve studii vědci dále uvádí, že mezi vyznavači rostlinné stravy a "maso-pojídači" existují největší rozdíly v náchylnosti k lymfatické rakovině a rakovině krve. Konzumentům masa hrozí dvakrát tak větší riziko, že se tyto dva typy rakoviny u nich rozvinou.

Vegetariáni mají také až o 75 procent větší šanci, že nedostanou vzácný druh rakoviny - myelomatózu.

U rakoviny žaludku si nejlépe vedli nejen vegetariáni, ale i lidé, kteří rádi jedí ryby. Toto však nebylo pro britské a novozélandské vědce žádným překvapením, neboť už v minulosti se prokázalo, že při konzumaci tepelně zpracovaného masa dochází v žaludku k utváření karcinogenních N-nitroso sloučenin, které mohou narušit DNA.

Zajímavým poznatkem pro vědce však byla skutečnost, že vegetariánky mají dvakrát tak větší sklony k rakovině děložního čípku než konzumentky masa, byť konečné číslo postižených touto nemocí nebylo vysoké.

Konzumenti ryb jsou na tom s rakovinou lépe než konzumenti červeného masa, ale ne tak dobře jako vegetariáni
Konzumenti ryb jsou na tom s rakovinou lépe než konzumenti červeného masa, ale ne tak dobře jako vegetariáni | Foto: Aktuálně.cz

Zatím záhada

Vědci zatím nedokážou přesně vysvětlit, proč vegetariáni mají všeobecně nižší náklonnost k rakovinným onemocněním, ale jako možný důvod uvádí to, že se v červeném mase vyskytují látky schopné mutace. Podle vedců je také pravděpodobné, že zelenina funguje jako ochrana před karcinogeny.

Vegetariánská strava však není zcela ideální. Je sice bohatá na vlákniny a vegetariáni často neholdují tučným potravinám, ale může jim scházet vitamín B12 a proteiny, které se nacházejí v mase.

"Jedná se o zajímavé výsledky (dotyčného průzkumu), které opět potvrzují, že to, co jíme, může ovlivnit naše sklony k rakovinným onemocnění," nechal se slyšet mluvčí britského Centra pro rakovinu, které na výzkum poskytlo potřebné finance.

"Ale vztah mezi stravou a rakovinou je komplikovaný a bude potřeba provést další průzkumy, abychom zjistili, do jaké míry strava ovlivňuje riziko rakovinu dostat a které specifické stravovací návyky jsou v tomto ohledu nejdůležitější."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování ve Švédsku (90 km):

Muži: 1. Gjerdalen (Nor./XPND) 3:28:18,4, 2. Karlsson (Švéd./Lager 157) -36,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -1:01,4, …25. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -4:23,8, 34. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:12,3, 41. Šrail (ČR/Vltava Fund) -8:28,0.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Persson (Švéd./Lager 157) 1020, 2. Gjerdalen 990, 3. Vokujev 900, …22. Pliska 213, 31. Šrail 148, 34. Štoček (ČR/Vltava Fund) 127.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 3:52:08,2, 2. Björgenová (Nor./Ragde Eiendom) -42,0, 3. Dahlová (Švéd./Rammuden) -4:59,1, 4. Murudová (Nor./Kaffebryggeriet) -5:16,1, 5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -6:16,6, …21. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -21:38,4, 24. Moravcová (ČR/Slavia pojišťovna) -22:52,4.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Korsgrenová 1270, 2. Dahlová 950, 3. Fletenová (Nor./Koteng) 785, 4. Larssonová (Švéd./Ramudden) 675, 5. Smutná 650, …11. Grohová 294, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 197.

Zdroj: ČTK
Další zprávy