Vegetariánům hrozí menší riziko rakoviny, tvrdí studie

Naďa Straková
4. 7. 2009 20:37
Podle poslední studie trpí konzumenti masa rakovinou častěji než vyznavači rostlinné stravy

Londýn - Vegetariáni mají daleko větší šanci, že nedostanou rakovinu. Alespoň určité typy ne. Tvrdí to rozsáhlá studie, kterou publikoval britský časopis zabývající se rakovinnými onemocněními British Journal of Cancer.

Po prozkoumání vzorku 60 tisíc jedinců dospěli britští a novozélandští vědci k závěru, že lidé, kteří nejedí maso, jsou odolnější vůči rakovině krve, močového měchýře a žaludku. Proti nejčastějšímu "zabijáku" - rakovině střev - však milovníci rostlinné stravy chráněni nejsou.

Vzorek lidí experti rozdělili do třech skupin: vegetariány, dále konzumenty tzv. červeného masa (hovězí, vepřové, skopové) a konzumenty ryb.

Z průzkumu vyplývá, že ze 100 lidí, kteří jedí maso, přibližně 33 osob dostane během života rakovinu. U vegetariánů je to pouhých 29.

Vegetariáni vedou

Ve studii vědci dále uvádí, že mezi vyznavači rostlinné stravy a "maso-pojídači" existují největší rozdíly v náchylnosti k lymfatické rakovině a rakovině krve. Konzumentům masa hrozí dvakrát tak větší riziko, že se tyto dva typy rakoviny u nich rozvinou.

Vegetariáni mají také až o 75 procent větší šanci, že nedostanou vzácný druh rakoviny - myelomatózu.

U rakoviny žaludku si nejlépe vedli nejen vegetariáni, ale i lidé, kteří rádi jedí ryby. Toto však nebylo pro britské a novozélandské vědce žádným překvapením, neboť už v minulosti se prokázalo, že při konzumaci tepelně zpracovaného masa dochází v žaludku k utváření karcinogenních N-nitroso sloučenin, které mohou narušit DNA.

Zajímavým poznatkem pro vědce však byla skutečnost, že vegetariánky mají dvakrát tak větší sklony k rakovině děložního čípku než konzumentky masa, byť konečné číslo postižených touto nemocí nebylo vysoké.

Konzumenti ryb jsou na tom s rakovinou lépe než konzumenti červeného masa, ale ne tak dobře jako vegetariáni
Konzumenti ryb jsou na tom s rakovinou lépe než konzumenti červeného masa, ale ne tak dobře jako vegetariáni | Foto: Aktuálně.cz

Zatím záhada

Vědci zatím nedokážou přesně vysvětlit, proč vegetariáni mají všeobecně nižší náklonnost k rakovinným onemocněním, ale jako možný důvod uvádí to, že se v červeném mase vyskytují látky schopné mutace. Podle vedců je také pravděpodobné, že zelenina funguje jako ochrana před karcinogeny.

Vegetariánská strava však není zcela ideální. Je sice bohatá na vlákniny a vegetariáni často neholdují tučným potravinám, ale může jim scházet vitamín B12 a proteiny, které se nacházejí v mase.

"Jedná se o zajímavé výsledky (dotyčného průzkumu), které opět potvrzují, že to, co jíme, může ovlivnit naše sklony k rakovinným onemocnění," nechal se slyšet mluvčí britského Centra pro rakovinu, které na výzkum poskytlo potřebné finance.

"Ale vztah mezi stravou a rakovinou je komplikovaný a bude potřeba provést další průzkumy, abychom zjistili, do jaké míry strava ovlivňuje riziko rakovinu dostat a které specifické stravovací návyky jsou v tomto ohledu nejdůležitější."

 

Právě se děje

před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy