Vegetariánům hrozí menší riziko rakoviny, tvrdí studie

Naďa Straková
4. 7. 2009 20:37
Podle poslední studie trpí konzumenti masa rakovinou častěji než vyznavači rostlinné stravy

Londýn - Vegetariáni mají daleko větší šanci, že nedostanou rakovinu. Alespoň určité typy ne. Tvrdí to rozsáhlá studie, kterou publikoval britský časopis zabývající se rakovinnými onemocněními British Journal of Cancer.

Po prozkoumání vzorku 60 tisíc jedinců dospěli britští a novozélandští vědci k závěru, že lidé, kteří nejedí maso, jsou odolnější vůči rakovině krve, močového měchýře a žaludku. Proti nejčastějšímu "zabijáku" - rakovině střev - však milovníci rostlinné stravy chráněni nejsou.

Vzorek lidí experti rozdělili do třech skupin: vegetariány, dále konzumenty tzv. červeného masa (hovězí, vepřové, skopové) a konzumenty ryb.

Z průzkumu vyplývá, že ze 100 lidí, kteří jedí maso, přibližně 33 osob dostane během života rakovinu. U vegetariánů je to pouhých 29.

Vegetariáni vedou

Ve studii vědci dále uvádí, že mezi vyznavači rostlinné stravy a "maso-pojídači" existují největší rozdíly v náchylnosti k lymfatické rakovině a rakovině krve. Konzumentům masa hrozí dvakrát tak větší riziko, že se tyto dva typy rakoviny u nich rozvinou.

Vegetariáni mají také až o 75 procent větší šanci, že nedostanou vzácný druh rakoviny - myelomatózu.

U rakoviny žaludku si nejlépe vedli nejen vegetariáni, ale i lidé, kteří rádi jedí ryby. Toto však nebylo pro britské a novozélandské vědce žádným překvapením, neboť už v minulosti se prokázalo, že při konzumaci tepelně zpracovaného masa dochází v žaludku k utváření karcinogenních N-nitroso sloučenin, které mohou narušit DNA.

Zajímavým poznatkem pro vědce však byla skutečnost, že vegetariánky mají dvakrát tak větší sklony k rakovině děložního čípku než konzumentky masa, byť konečné číslo postižených touto nemocí nebylo vysoké.

Konzumenti ryb jsou na tom s rakovinou lépe než konzumenti červeného masa, ale ne tak dobře jako vegetariáni
Konzumenti ryb jsou na tom s rakovinou lépe než konzumenti červeného masa, ale ne tak dobře jako vegetariáni | Foto: Aktuálně.cz

Zatím záhada

Vědci zatím nedokážou přesně vysvětlit, proč vegetariáni mají všeobecně nižší náklonnost k rakovinným onemocněním, ale jako možný důvod uvádí to, že se v červeném mase vyskytují látky schopné mutace. Podle vedců je také pravděpodobné, že zelenina funguje jako ochrana před karcinogeny.

Vegetariánská strava však není zcela ideální. Je sice bohatá na vlákniny a vegetariáni často neholdují tučným potravinám, ale může jim scházet vitamín B12 a proteiny, které se nacházejí v mase.

"Jedná se o zajímavé výsledky (dotyčného průzkumu), které opět potvrzují, že to, co jíme, může ovlivnit naše sklony k rakovinným onemocnění," nechal se slyšet mluvčí britského Centra pro rakovinu, které na výzkum poskytlo potřebné finance.

"Ale vztah mezi stravou a rakovinou je komplikovaný a bude potřeba provést další průzkumy, abychom zjistili, do jaké míry strava ovlivňuje riziko rakovinu dostat a které specifické stravovací návyky jsou v tomto ohledu nejdůležitější."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy