Vědce překvapil kouzelný gel. Brání infekci HIV

Zahraničí Zahraničí
12. 11. 2011 19:35
Na látku UC781 přišli v Kalifornii. Stále se testuje, výsledky jsou "ohromující"
Světový den boje proti AIDS (archivní foto).
Světový den boje proti AIDS (archivní foto). | Foto: Reuters

Los Angeles - Už v roce 2009 zjistili vědci z centra pro výzkum AIDS při Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA), že se smrtícím virem je možné bojovat pomocí kmenových buněk.

Letos v srpnu dokonce profesor Pin Lang vytvořil virus, který dokáže to samé. Závěry ale nebyly prakticky využitelné. Až do pondělka.

UCLA oznámila, že výzkumníci zdárně otestovali "topický gel s účinnou látkou", jenž umí zabránit přenosu viru HIV a lidé si jej navíc mohou nanášet sami. Zprávu přinesl list The Los Angeles Times.

Ohromující výsledky

Nový lék se jmenuje UC781. Za sebou má první kolo testů, kterých se zúčastnilo 39 mužů a žen. Ačkoliv zkoumání mělo hlavně odhalit případná nebezpečí pro zdraví lidí, vědce hned překvapila účinnost nového gelu. Odebrané vaginální a rektální vzorky tkání byly proti infekci HIV "až překvapivě" odolné.

"Samozřejmě jsme rádi, že se jsou výsledky natolik působivé," prohlásil šéf projektu Peter Anton.

Většina podobných testovaných léků se dřív zaměřovala hlavně na boj s vaginálním přenosem infekce. Tým profesora Antona se ale snaží pomocí UC781 najít způsob, jak zabránit přenosu skrze tkáň v konečníku.

UC781 se podobá dřívějšímu léku Tenofovir. Také se zdál být slibným, při používání se ale dostavily nepříznivé vedlejší projevy léčby.

Dobrovolníci dostali v druhé fázi testů gel domů, kde si ho nanášeli sami. Poté docházeli do laboratoře na odběry vzorků tkání.

Prověřování UC781 není zdaleka u konce. Klinické testy laboratoř z institutu pro výzkum AIDS při UCLA plánuje na leden roku 2012.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy