Naděje pro kuřáky. Nový objev může pomoci opravit plíce

Jakub Novák
5. 11. 2011 19:16
Vědci přišli na klíčovou molekulu v procesu obnovy plicních sklípků

New York - Důležitý krok na cestě k účinné léčbě mnoha dýchacích potíží učinili vědci z Weill Cornell Medical College. Objevili totiž způsob, jakým se v těle "zapíná" program, při kterém dochází k regeneraci plic.

Právě onemocnění plic se přitom lidem často stává osudným. Například takzvaná chronická obstrukční plicní nemoc se podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) má stát do roku 2030 třetí nejčastější příčinou smrti.

Regenerovat nebo ne, to je oč tu běží

V případě některých tkání není tak obtížné určit, jaké dráhy stojí za jejich obnovou (například játra či kostní dřeň); už horší je ale situace například v případě plic či srdce.

"Ačkoliv to není potvrzeno, spekuluje se o tom, že lidé mají potenciál regenerovat své plicní sklípky, ovšem jen do určité míry, dokud nejsou zničeny příliš, například v důsledku kouření, rakoviny plic nebo dalších vážných chronických poškození," říká profesor Rafii, který vedl tým, jenž studii vypracoval.

"Naší nadějí je pokusit se převést tyto domněnky do klinického výzkumu a pozorovat, zda budeme schopní vyvolat obnovu plic u pacientů, kteří to potřebují, jako jsou třeba ti trpící chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)," dodává.

Během své práce, jejíž výsledky zveřejnil prestižní časopis Cell, proto nejprve vědci odebrali myším jednu z plic, čímž uměle vyvolali obnovu plicních sklípků ve zbývající plíci. Poté pozorovali, co se stane a které dráhy za to budou zodpovědné.

Proteinová souhra

Ukázalo se, že klíčovou roli hraje enzym zvaný MMP14. Tento enzym patří do skupiny takzvaných "matrixových metalloproteináz", schopných štěpit různé typy a druhy molekul.

Pomocí MMP14 dochází k uvolnění růstového faktoru - EGF, který aktivuje dělení buněk v plicích, a spouští tak proces výstavby sklípků a jejich obnovy.

"Možnost obnovy plicních funkcí i jejich mechaniky transplantací buněk, které podporují tvorbu MMP14, může být cenná pro návrh nových léčebných postupů dýchacích problémů," říká profesor Stefan Worgall, který se na celém projektu podílel.

"Tato studie nám kromě toho také pomůže porozumět mechanismům, jakými se opravují rostoucí plíce u dětí," dodává.

Určením MMP14 jako klíčového faktoru pro obnovu plic však práce profesora Rafiiho a jeho týmu ani zdaleka nekončí.

Jejich dalším úkolem teď bude najít onen první podnět, který celou dráhu - v tomto případě jako odpověď na odejmutí jedné plíce - spouští. Dalším krokem potom logicky bude otestovat, zda stejný - či alespoň podobný - mechanismus probíhá i u lidí.

Chronická obstrukční plicní nemoc

Chronická obstrukční plicní nemoc je totéž co chronický zánět průdušek či rozedma plic (popřípadě kombinace obojího). Ty ve svém důsledku způsobují vážné zhoršení dýchání, jelikož se zmenšuje množství vzduchu, které jsou plíce schopné pojmout.

CHOPN se projevuje zejména zhoršujícím se zadýcháváním a obvykle bývá diagnostikována po čtyřicátém roce věku.

Její hlavní a dominantní příčinou je kouření, kromě toho je na vině i práce či pobyt v prostředí se znečištěným vzduchem. Vzhledem k tomu, že se jedná o zánět, patří k rizikovým faktorům i případná infekce dýchacích cest, zejména v případě, že se opakuje.

V současnosti je neléčitelná a podle WHO jí trpí celosvětově na 64 milionů lidí, z nichž tři miliony ročně v důsledku této nemoci umírají (údaje z roku 2004).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy