Varování: Ke 200 milionům nezaměstnaných přibudou další

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2011 5:30
Mezinárodní organizace práce se obává nové recese a jejích důsledků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Ženeva - Mezinárodní organizace práce (ILO) varuje ve své zprávě, že pracovních míst ve světě v nadcházejících měsících "drasticky ubude", pokud se nepodaří zabránit nové globální recesi.

ILO varování zveřejnila před summitem představitelů států skupiny G20, sdružující největší ekonomiky světa.

"Globální ekonomika je na pokraji nové a hlubší recese, která v desítkách zemí může vyvolat sociální neklid a nepokoje," píše se ve zprávě organizace, která působí v rámci OSN a sídlí v Ženevě.

Podle autorů dokumentu je už nyní ve světě zhruba 200 milionů nezaměstnaných a dvě třetiny rozvinutých (a zhruba polovina rozvojových) ekonomik už prochází obdobím úbytku pracovních příležitostí.

Podle Mezinárodní organizace práce musejí vlády aktivněji vytvářet pracovní místa, podporovat rekvalifikační kursy a pomoci lidem s vyhledáváním práce.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyzývá k tomu, aby státy spojily své síly proti nebezpečí nové recese. "Státy G20 by měly přijmout odvážný plán, aby obnovily důvěru v ekonomiku v některých zemích a regionech," uvádí OECD.

Předpovídá, že v případě neúspěchu se bude opakovat krize z let 2007 až 2009.

"Nezaměstnanost zůstane vysoká a dlouhodobá nezaměstnanost bude mít negativní efekt na rozvinuté ekonomiky," soudí experti OECD.

Organizace doporučuje, aby Evropská centrální banka razantně snížila úrokové sazby. Eurozóně předpověděla na příští rok růst pouze o 0,3 procenta, Spojeným státům o 1,8 procenta.

Někteří ekonomové v anketě deníku Wall Street Journal uvedli, že vidí třetinovou až padesátiprocentní pravděpodobnost pádu americké ekonomiky do recese. Zatím ale očekávají na příští rok růst o 2,5 procenta.

Horší časy očekává oproti původním plánům také česká vláda. Ministr financí Miroslav Kalousek v neděli připustil, že ekonomika ČR příští rok poroste jen o jedno procento.

V sedmnácti zemích eurozóny činí nyní podle Eurostatu nezaměstnanost 10,2 procenta. Nejvíce od vzniku eura. Nejhůře je na tom Španělsko, kde je bez práce přes 22 procent lidí v produktivním věku.

Nezaměstnanost ve Spojených státech je teď na 9,2 procentech. V České republice je bez práce přes osm procent lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy