Varování: Ke 200 milionům nezaměstnaných přibudou další

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2011 5:30
Mezinárodní organizace práce se obává nové recese a jejích důsledků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Ženeva - Mezinárodní organizace práce (ILO) varuje ve své zprávě, že pracovních míst ve světě v nadcházejících měsících "drasticky ubude", pokud se nepodaří zabránit nové globální recesi.

ILO varování zveřejnila před summitem představitelů států skupiny G20, sdružující největší ekonomiky světa.

"Globální ekonomika je na pokraji nové a hlubší recese, která v desítkách zemí může vyvolat sociální neklid a nepokoje," píše se ve zprávě organizace, která působí v rámci OSN a sídlí v Ženevě.

Podle autorů dokumentu je už nyní ve světě zhruba 200 milionů nezaměstnaných a dvě třetiny rozvinutých (a zhruba polovina rozvojových) ekonomik už prochází obdobím úbytku pracovních příležitostí.

Podle Mezinárodní organizace práce musejí vlády aktivněji vytvářet pracovní místa, podporovat rekvalifikační kursy a pomoci lidem s vyhledáváním práce.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyzývá k tomu, aby státy spojily své síly proti nebezpečí nové recese. "Státy G20 by měly přijmout odvážný plán, aby obnovily důvěru v ekonomiku v některých zemích a regionech," uvádí OECD.

Předpovídá, že v případě neúspěchu se bude opakovat krize z let 2007 až 2009.

"Nezaměstnanost zůstane vysoká a dlouhodobá nezaměstnanost bude mít negativní efekt na rozvinuté ekonomiky," soudí experti OECD.

Organizace doporučuje, aby Evropská centrální banka razantně snížila úrokové sazby. Eurozóně předpověděla na příští rok růst pouze o 0,3 procenta, Spojeným státům o 1,8 procenta.

Někteří ekonomové v anketě deníku Wall Street Journal uvedli, že vidí třetinovou až padesátiprocentní pravděpodobnost pádu americké ekonomiky do recese. Zatím ale očekávají na příští rok růst o 2,5 procenta.

Horší časy očekává oproti původním plánům také česká vláda. Ministr financí Miroslav Kalousek v neděli připustil, že ekonomika ČR příští rok poroste jen o jedno procento.

V sedmnácti zemích eurozóny činí nyní podle Eurostatu nezaměstnanost 10,2 procenta. Nejvíce od vzniku eura. Nejhůře je na tom Španělsko, kde je bez práce přes 22 procent lidí v produktivním věku.

Nezaměstnanost ve Spojených státech je teď na 9,2 procentech. V České republice je bez práce přes osm procent lidí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy