Boje v Sýrii se rozšiřují po celé zemi včetně Damašku

ČTK ČTK
9. 6. 2012 19:44
Násilí v Damašku znamená podle agentury AP dramatický posun, opozice mluví o obratu
Foto: Reuters

Bejrút/New York/Istanbul - Syrské vládní síly v sobotu ostřelovaly několik měst v Sýrii. Zabito bylo podle Syrské organizace lidských práv (OSDH) celkem nejméně 33 lidí, většinou civilistů, napsala agentura Reuters.

Boje mezi povstalci a armádou zasáhly už i pobřežní oblast v provincii Latákíja, která podle OSDH přestala být bezpečnou zónou. Do konfliktu je od nynějška zapojena celá země, zdůraznil podle agentury AFP šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán.

Nejméně 18 lidí, z toho devět žen a tři děti, bylo podle syrské exilové opozice zabito dnes za svítání při armádní střelbě proti kolébce syrského povstání, městu Dará. Šest civilistů zahynulo při silné palbě na dvě čtvrti města Homs, už zdevastovaného při násilnostech z minulých měsíců. Další oběti byly hlášeny také z města Al-Hafa, které se provládní síly už čtyři dny snaží znovu dobýt.

O noci nejhoršího bombardování a explozí od vypuknutí protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada před 15 měsíci hovoří podle agentury AP obyvatelé Damašku. Během bezmála 12 hodin bojů mezi povstalci a armádou začaly podle svědků vládní tanky poprvé střílet v damašských ulicích. Zabiti byli údajně nejméně čtyři lidé.

Bod obratu?

Násilí v Damašku znamená podle AP dramatický posun, dosud byla totiž situace v metropoli oproti jiným syrským městům poměrně klidná. Damašek a Halab na severu Sýrie jsou pevně v rukou Asadových bezpečnostních sil.

"Včerejšek (pátek) znamenal bod obratu v konfliktu," citovala AP opozičního aktivistu Maase Šamího z Damašku. "V Damašku byly několikahodinové boje. Bitva se nyní odehrává v Damašku."

Sýrie zažila v posledních týdnech dva velké masakry civilistů. Ve středu bylo v obci Al-Kubair u Hamá povražděno údajně 80 civilistů, o dva týdny dříve šokoval svět masakr ve městě Húlá, kde bylo zabito 108 lidí. Opozice masakry připisuje provládním milicím, vláda naopak teroristům. Další desítky Syřanů mezitím zemřely při jiných násilnostech a bojích.

Pozorovatelé OSN, kteří v pátek navštívili místo údajného středečního masakru, našli známky krveprolití v některých domech i stopy po vládních silách. V prohlášení pozorovatelů se uvádí, že vesnice byla prázdná, a tak nemohli hovořit se svědky událostí. Poblíž ale byla ozbrojené vozidla a některé domy byly poškozeny raketami, granáty a palbou z těžkých zbraní, jimiž disponuje jen syrská armáda.

"Uvnitř některých domů byla vidět krev na zdech a na podlaze," uvádí se v prohlášení. "Před domy stále hořel oheň a byl cítit silný zápach spáleného masa," uvádí se dále v textu. Okolnosti útoku jsou však nadále nejasné. OSN rovněž nemůže potvrdit totožnost a počet obětí.

Příměří není dodržováno

V Sýrii působí asi tři stovky pozorovatelů OSN, kteří dohlížejí na příměří uzavřené mezi prezidentem Bašárem Asadem a povstalci 12. dubna za zprostředkování zvláštního zmocněnce Kofiho Annana. Příměří však nebylo nikdy dodržováno.

Podle OSDH bylo v Sýrii během téměř 15 měsíců protivládního povstání zabito více než 13 400 lidí, většinou civilistů.

V tureckém Istanbulu se v sobotu sešla Syrská národní rada (SNC), která stojí v čele syrské exilové opozice, aby vybrala nového vůdce poté, co minulý měsíc podal demisi dosavadní šéf SNC Burhán Ghajlún. K demisi ho přiměla vlna kritiky, že nechal skupinu Muslimské bratrstvo zaujmout příliš vysoké postavení v rámci SNC.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy