V Sejmu se hádají o kříž, vadí antiklerikální straně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 10. 2011 22:05
Poláci zvolili liberální Palikotovo hnutí v nedávných volbách
Palikot se poprvé po volbách opřel do silné pozice církve.
Palikot se poprvé po volbách opřel do silné pozice církve. | Foto: Reuters

Varšava - Polským parlamentem hýbe spor o kříž, jež visí v dolní komoře.

Podle zákonodárců antiklerikálního Palikotova hnutí porušuje ústavou zaručenou neutralitu ve věci vyznání, podle národně konzervativní partaje Právo a spravedlnost (PiS) vyjadřuje tradici a národní identitu.

"Členové antiklerikálního Palikotova hnutí jsou lidé se šílenými návrhy, kteří chtějí zničit katolické tradice Poláků a tím i celý národ," tvrdí předseda PiS Jaroslaw Kaczyński.

"Je to určitá tradice, určitá hodnota," řekl Kaczyński o kříži. "Ti, kteří ji chtějí ničit, chtějí ničit národ a tomu se my postavíme," vzkázal členům Palikotova hnutí, které se v nedělních nečekaně stalo třetí nejsilnější stranou v Polsku.

Předseda RP Janusz Palikot v úterý v rozhovoru pro televizi TVN24 řekl, že chce s předsedou Sejmu jednat o možném odstranění kříže z jednacího sálu. Pokud by to nepřineslo výsledky, nevylučuje, že se v této věci obrátí na ústavní soud.

Tomu chce ale předseda druhé nejsilnější strany v Polsku zabránit. Až se sejde Sejm v novém složení, hodlá Kaczyński předložit návrh usnesení, v němž by zákonodárci pravomocným způsobem uznali, že kříž v jednacím sále parlamentu je.

Ocas nebude řídit psa

Do jednacího sálu Sejmu kříž z ebenového dřeva v noci z 19. na 20. října 1997 pověsili dva poslanci z někdejší Volební akce Solidarita (AWS). Poslanci AWS kříž na stěně za zády předsednictví Sejmu umístili bez jeho vědomí. Na tomto místě křesťanský symbol v jednacím sále zůstal dodnes.

Palikot nemůže počítat s tím, že v tažení proti kříži v Sejmu najde spojence. "Bylo by naprostým výsměchem hesel o moderním státu, jaká Janusz Palikot hlásí, kdyby jeho uskupení svoji kariéru v parlamentu začalo válkou o kříž," myslí si polský premiér Donald Tusk. Moderní stát je podle něho takový, který dokáže klíčové instituce ochránit před dlouhými debatami o vzrušujících, ale zástupných tématech.

"Ocas nebude řídit psa," řekl o Palikotově hnutí Stefan Niesiolowski z konzervativního křídla Tuskovy Občanské platformy. Připomněl, že většina Poláků jsou katolíci a Palikot dostal jen deset procent hlasů.

Palikotovo hnutí v této záležitosti nepodpoří zřejmě ani Svaz demokratické levice (SLD), který se snaží prezentovat jako strana, jíž záleží na tom, aby Polsko bylo světským státem.

 

Právě se děje

Další zprávy