V Mexiku zastřelili narkobarona, jenž měl být mrtvý už roky

Poprvé policie smrt Nazaria Morena oznámila už v roce 2010, tehdy ale nenašla tělo.
Válka drogových kartelů trvá už roky. Ilustrační foto.
Válka drogových kartelů trvá už roky. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexico City - Mexické bezpečnostní síly v neděli zastřelily mocného šéfa drogového kartelu na západě Mexika Nazaria Morena, potvrdili v noci na pondělí vládní představitelé. Úřady přitom už před lety tvrdily, že byl zabit. 

Nyní hlavní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Tomás Zerón prohlásil, že Morenova totožnost byla potvrzena "na sto procent" podle otisků prstů.

První oznámení, že vojáci Morena zabili v přestřelce, přišlo už v roce 2010. Tehdy však nebyla po přestřelce nalezena jeho mrtvola.

Třiačtyřicetiletý Moreno, přezdívaný El Mas Loco (Nejšílenější), byl zakladatelem jednoho z největších drogových kartelů v zemi - La Familia. Do povědomí veřejnosti pronikl především v roce 2006, kdy jeho lidé vhodili několik uťatých hlav do jedné diskotéky ve městě Uruapán ve státě Michoacán, který byl jeho tradiční baštou.

Po jeho údajné smrti se kartel přeměnil v ještě mocnější Templářské rytíře.

Už krátce po Morenově údajném zabití se objevovaly informace, že je naživu. "Anonymní tipy naznačovaly, že Moreno nejen žije, ale nadále vede zločinecký gang, který se zaměřoval na vydírání, únosy a další zločiny," řekl mluvčí mexické bezpečnosti Alejandro Rubido.

"V neděli ráno byl objeven," uvedl s tím, že Morena vojáci našli ve vesnici Timbuscatio v odlehlé horské oblasti Michoacánu. "Když byl vyzván, aby se vzdal, zahájil palbu a byl zabit," dodal.

Pro mexickou vládu je to další vítězství v krátké době v jejím boji s narkomafií. Koncem února se mexickým a americkým jednotkám podařilo zadržet nejhledanějšího drogového bosse na světě Joaquína Guzmána, přezdívaného Prcek (El Chapo).

 

Právě se děje

Další zprávy