V Africe má vyrůst nejvýkonnější vodní elektrárna světa

mih
23. 4. 2008 7:00
Obří přehrada by měla zásobit energií většinu Afriky
Africká elektrárna by měla vyrábět dvakrát více elektřiny než přehrada Tři soutěsky v Číně
Africká elektrárna by měla vyrábět dvakrát více elektřiny než přehrada Tři soutěsky v Číně | Foto: Reuters

Londýn - Afričané oprášili několik desítek let starý plán, že postaví nejvýkonnější přehradu světa. Hydroelektrárna by měla stát v Demokratické republice Kongo, informovala britská BBC.

Afričtí politici a finančníci o projektu jednali na konferenci v Londýně. Diskutovali především o tom, jak získat 80 miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 1,3 bilionu korun. Tolik by měla výstavba přehrady Grand Inga stát.

Podle účastníků setkání by projekt významně napomohl v řešení současné situace, kdy v Africe žije asi 500 milionů lidí bez elektřiny.

Jednání v Londýně zorganizovala Světová rada pro energii (WEC).

"Chceme zvýšit možnosti přístupu k elektřině po celé Africe i v dalších chudých částech světa," řekl generální tajemník WEC Gerald Doucet. "To nemůžeme zajistit bez takovýchto projektů. Ale samozřejmě - takové projekty musejí vznikat s ohledem na udržitelný rozvoj, včetně sociálních, občanských a ekologických aspektů," dodal.

Kritici však namítají, že by elektrárna sice výrazně zvýšila produkci energie v Africe, avšak velká část chudých Afričanů by se k elektřině stejně nedostala, protože na ni nemá peníze.

Elektrárna na řece Kongo by měla vyrábět asi dvakrát více elektřiny, než je tomu u dosud největší světové vodní elektrárny Tři soutěsky v Číně.

Elektřina z přehrady má zásobit velkou část Afriky. Měl by vzniknout i nový systém distribuce elektrického proudu až do Egypta i do Jihoafrické republiky, kde je dlouhodobý nedostatek energie.

Počátek výstavby přehrady je předběžně stanoven na rok 2014, do provozu by elektrárna mohla být uvedena někdy v letech 2020 až 2025.

Plány zahrnují výstavbu 205 metrů vysoké hráze a 15 kilometrů dlouhého umělého jezera.

Nápad vystavět obří přehradu byl poprvé projednáván už v osmdesátých letech, ale kvůli válce v Demokratické republice Kongo se projekt zastavil. Nyní se situace v této středoafrické zemi postupně stabilizuje.

Čtěte také: Končí nejhorší válka půlstoletí. Zemřelo 5 milionů lidí

 

Právě se děje

Další zprávy