Donald Trump uvažuje o sankcích proti Číně. Kvůli Severní Koreji

Marek Hudema Marek Hudema
1. 8. 2017 8:18
Spojené státy tlačí na Čínu, aby zasáhla proti Severní Koreji. Podle serveru Politico uvažuje americký prezident Donald Trump o ekonomických sankcích vůči Číně. Washington chce, aby Peking donutil Pchjongjang omezit nebo zrušit program vývoje jaderných zbraní a raketových střel.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Praha - "Pokračující provokace darebného režimu jsou pro Spojené státy nepřijatelné," prohlásil americký viceprezident Mike Pence v reakci na to, že Severní Korea vyzkoušela minulý týden svojí mezikontinentální balistickou raketu.

Ačkoliv OSN Pchjongjang opakovaně vyzvala, aby takové zbraně nevyvíjel, a uvalila kvůli tomu na něj sankce.

Podle prohlášení Pence by ke zmírnění jaderných a raketových ambicí Severokorejců měla více přispět i Čína.

"S Čínou jsem velmi nespokojen. Naši bývalí hloupí vůdci jim dovolili vydělat stamiliardy dolarů ročně. Ohledně Severní Koreje ale nebylo uděláno nic, jen se mluví. Nedovolíme, aby to pokračovalo. Čína by tento problém mohla snadno vyřešit," napsal o víkendu na sociální síť Twitter také jeho šéf, prezident Donald Trump.

Čas na rozhovory vypršel

Americká velvyslankyně u Organizace spojených národů Nikky Haleyová odmítla návrh na svolání dalšího zasedání Rady bezpečnosti OSN. Podobná zasedání v poslední době skončila rozšířením mezinárodních ekonomických sankcí vůči severokorejskému režimu. Tyto sankce přitom ale nijak výrazně severokorejský raketový a atomový program nezbrzdily.

Naposledy vyzkoušená severokorejská střela by zřejmě mohla zasáhnout i některá velká města v USA.

"Čas na rozhovory vypršel," prohlásila Haleyová.

Poslední spojenec Pchjongjangu

Peking je posledním spojencem Severní Koreje a země je na něm ekonomicky závislá. Čínské vedení je sice nespokojeno s politikou severokorejského diktátora Kim Čong-una a jeho snahou získat co nejvíce jaderných zbraní a raket, které by je mohly nést, ale zároveň na severokorejský režim nechce příliš tlačit.

Obává se, že by se mohl zhroutit a Severní Koreu by pohltil její jižní soused. Jižní Korea je americkým spojencem a na jejím území jsou američtí vojáci. Severní a Jižní Korea jsou stále technicky ve válce, kterou pouze přerušilo příměří v roce 1953.

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters

Čínský ministr zahraničí Wang I se proti prohlášení amerických politiků ohradil. Peking podle něj není zodpovědný za vznik severokorejského jaderného problému.

Čínský ministr obchodu pak zdůraznil, že čínsko-americký obchod není nijak spojen se Severní Koreou. Sankce vůči čínským společnostem podle Pekingu nijak nepomohou řešení problému se Severní Koreou.

Washington je rozdělen

Spojené státy sice vyslaly na Korejský poloostrov protiraketové zbraně a v neděli přeletěly nad Jižní Koreou dva nadzvukové americké bombardéry B-1B schopné nést jaderné zbraně, ale s vojenskou akcí proti Pchjongjangu stále váhají. Americká administrativa je v této otázce rozdělena, upozornila televizní stanice CNN.

Například šéf americké tajné služby CIA Mike Pompeo by byl pro násilnou změnu severokorejského režimu, zatímco úředníci z amerického ministerstva zahraničí tvrdí, že tato možnost teď není na pořadu dne.

Americký ministr obrany James Mattis minulý měsíc prohlásil, že konflikt se Severní Koreou by mohl skončit tragédií "neuvěřitelného rozměru".

Podle výsledku vojenských her pořádaných v USA v roce 2005 by v případě války padlo 300 až 500 tisíc amerických a jihokorejských vojáků, uvedl časopis The Atlantic. Navíc se počítá se statisíci civilních obětí. Prvních 100 tisíc mrtvých by způsobilo bombardování Soulu ihned po zahájení války.

Zastaralá, ale obrovská armáda

Severokorejská armáda má sice zastaralou výzbroj - například pokud jde o tanky, používá modely vyráběné od 60. let -, ale vyvažuje to tím, že její armáda je čtvrtá největší na světě. Dělostřelectvo severní Koreje by dokázalo se zemí srovnat jihokorejské hlavní město Soul, které je nedaleko hranic obou Korejí. Země má navíc i chemické zbraně, rakety a několik atomových hlavic.

Severní Korea také hrozí tím, že v případném konfliktu napadne Japonsko, spojence USA. A minulý týden vyzkoušeli Severokorejci i mezikontinentální raketu schopnou zasáhnout Spojené státy. Zatím není jasné, zda by mohla nést jadernou hlavici.

"Čas pro zahájení preventivní války je předtím, než budou mít Severokorejci jadernou interkontinentální balistickou raketu," řekl nedávno CNN Jeffrey Lewis, expert na kontrolu zbraní z kalifornského Middlebury Institute of International Studies.

Na druhou stranu, manévrovací prostor Spojených států se zmenšuje.

"Nevěřím v jakékoliv diplomatické řešení, které by vedlo k tomu, že se Severní Korea vzdá svých zbraní," řekl serveru CNBS politolog Phillip Lipscy ze Stanfordovy univerzity.

Na to, že Američané mohou nakonec vojensky zaútočit, se připravuje i Peking. Podle analýzy amerického listu The Wall Street Journal sice čínské vedení stále doufá, že k něčemu takovému nedojde, ale zároveň výrazně posílilo své jednotky u severokorejských hranic. A také na čínském území, ze kterého by mohlo provést invazi po moři do Severní Koreje.

Z rozmístění čínské armády vyplývá, že jejím cílem bude v případě americko-severekorejského konfliktu obsadit severokorejská vojenská zařízení a značnou část severokorejského území.

Severokorejci jsou neustále v partyzánské válce, hodí se jim uvěznit Američana, jsou zlobou režimu, Čechy mají rádi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy