USA stáhly z Afghánistánu superzbraň. Pálí ale nezabije

Zahraničí Zahraničí
27. 7. 2010 15:05
Zbraň je bezpečná, vyzkoušeli jsme ji na 700 lidech, tvrdí armáda
Foto: Joint Non-Lethal Weapons Programme

Kábul/Washington - "Bylo to jako by na vás někdo otevřel dvířka rozpálené trouby," vyprávěl v roce 2007 reportér britského Sunday Telegraphu Philip Sherwell.

Zúčastnil se tehdy veřejného testu zbraně bez smrtících účinků, od které si americká armáda slibovala převrat ve zvládání nepřátelských davů.

Active Denial System (ADS), který - zjednodušeně řečeno - funguje jako obří mikrovlnná trouba, pak měl projít prvním ostrým nasazením v Afghánistánu.

Teď ale vojáci ADS poslali zařízení z války pryč, aniž ho jedinkrát využili, napsala britská BBC.

Testováno na lidech

Zbraň bez smrtících účinků vysílá k cíli mikrovlné záření, které rozpálí molekuly tuku a vody v kůži na nesnesitelnou míru. Zasažení lidé se snaží reflexivně před horkem utéct a schovat.

Americká armáda, přesněji řečeno její Joint Non-Lethal Weapons Programme (JNLWP), technologii zdokonaluje už přes dvacet let a investovala do ní přes 60 milionů dolarů.

Posledních dvanáct let také vojáci ADS testují na lidech. "Více než 700 dobrovolníků jsme vystavili celkem 11 000 dávkám," prozradil Daily Telegraphu mluvčí JNLWD Kelley Hughes. Riziko popálení je prý mizivé.

Při pauzách nepálí

Odborníci ale upozorňují, že testy zdaleka neprobíhaly za normálních podmínek.

Dobrovolníci například měli mezi jednotlivými dávkami horka 15 sekund pauzu, což se při reálném nasazení dá jen těžko dodržet.

ADS by tak při skutečném použití mohla způsobit popáleniny druhého až třetího stupně.

Jaká bude budoucnost zbraně, je teď nejasné. O jejím ostrém nasazení do nějakého dalšího probíhajícího konfliktu zatím americká armáda nerozhodla.

 

Právě se děje

Další zprávy