Americké vojenské velení označilo informaci dnešních britských nedělníků za "zcela falešnou" a zopakovalo, že neexistuje časový rozvrh odchodu britských a amerických jednotek z Iráku.
Plukovník Barry Johnson agentuře Reuters řekl: "Jak jsme sdělili dříve již několikrát, náš odchod je vázán na schopnost iráckých bezpečnostních sil udržet v zemi pořádek pro iráckou vládu, která respektuje práva všech občanů. To závisí na průběžném vyhodnocování, a nikoli na stanovení termínu."
Američané a Britové "brání stabilizaci Iráku"
Podle nedělníku The Sunday Telegraph je za plánovaným odchodem spojeneckých vojáků z Iráku už na jaře 2007 úvaha, že přítomnost cizích jednotek v této zemi je překážkou pro stabilizaci a mír v zemi.
"Britská vláda chápe, že je vůdčí silou plánu stahování jednotek, ale vzhledem ke vzrůstající nepopularitě války takový krok pravděpodobně přivítá všech 24 členů koalice," napsal nedělník.
Spojené státy nyní udržují v Iráku asi 135.000 vojáků, britský kontingent čítá zhruba 8500 příslušníků. Celkový počet vojáků zahraniční koalice dosahuje 160.000 mužů
Itálie stáhne vojáky domů už letos...
Itálie, která vyslala do Iráku čtvrtou nejpočetnější vojenskou posádku, již oznámila, že své vojáky chce stáhnout ještě během letošního roku.
Informaci přinesl také nedělník Sunday Mirror. Ten uvedl, že k plánovanému stažení spojeneckých sil z Iráku by mělo dojít během dvanácti měsíců.
...Američané postupně
Američtí i iráčtí představitelé už několikrát prohlásili, že zahraniční jednotky budou ze země odcházet postupně, a to v návaznosti na posilování bezpečnostních a obranných kapacit nově budovaných iráckých ozbrojených sil.
Američtí a britští experti vyškolili pro službu v policejních složkách a v nové armádě už zhruba 230.000 Iráčanů, tyto síly ale zatím nejsou schopné samy zajišťovat bezpečnost v zemi.
USA sice stáhly po prosincových parlamentních volbách v Iráku asi 15.000 vojáků, v posledních týdnech ale napětí v zemi opět prudce vzrostlo zejména v důsledku krvavých střetů mezi znesvářenými muslimskými komunitami.
Sektářské násilí dokonce dalo podnět k obavám, že Irák se ocitl na prahu občanské války, což by plánovaný odchod cizích jednotek ze země výrazně zkomplikovalo. Takový scénář by podle Telegraphu zřejmě znamenal, že předpokládaný odchod spojeneckých sil by byl odložen.