Uprostřed pouště v Arizoně vznikne obří aquapark

rst
21. 11. 2007 21:00
Ani rekordní nedostatek pitné vody plánům nezabrání
Aby se umělá jezera a kanály naplnily, bude potřeba 190 milionů litrů vody. Na provoz poté dalších 450 milionů litrů vody každý rok
Aby se umělá jezera a kanály naplnily, bude potřeba 190 milionů litrů vody. Na provoz poté dalších 450 milionů litrů vody každý rok | Foto: Waveyard

Phoenix - Město Phoenix v Arizoně leží uprostřed pouště. Posledních 11 let trpí katastrofálními suchy. Teplota ve městě letos v letních měsících často přesahovala 40°C. Zásoba pitné vody je téměř na rekordním minimu.

Pravé místo pro vytvoření aquaparku, řekli si američtí investoři, kteří s nápadem postavit zde "celoroční ráj vodních sportů" přišli. Nabízejí potápění, rafting nebo surfování na půlmetrových vlnách.

Plán společnosti Waveyard je jednoduchý. Vytvořit resort, který by byl letní alternativou lyžařským střediskům. To vše v místě, kde spadne pouze 20 cm srážek za rok.

V areálu, který by měl být uveden do provozu za dva roky, budou kromě umělých písčitých pláží také hotely, nákupní centra, hřiště nebo umělá lezecká stěna.

Podzemní voda

Plán společnosti Waveyard je jednoduchý. Vytvořit resort, který by byl letní alternativou lyžařským střediskům. To vše v místě, kde spadne pouze 20 cm srážek za rok.
Plán společnosti Waveyard je jednoduchý. Vytvořit resort, který by byl letní alternativou lyžařským střediskům. To vše v místě, kde spadne pouze 20 cm srážek za rok. | Foto: Waveyard

Vybrán byl 50hektarový pozemek asi 25 km od Phoenixu u města Mesa, kde normálně rostou pouze kaktusy Saguaro a kreozolové keře. Nejbližší pláž je odsud 350 kilometrů.

Aby umělá jezera a kanály naplnili, budou stavitelé potřebovat 190 milionů litrů vody. Na provoz poté dalších 450 milionů litrů vody každý rok.

Kde však takovéto množství životadárné tekutiny vezmou? A navíc v poušti, kde je jí dlouhodobě nedostatek?

Podle Jima Holwaye z Arizonské státní univerzity existují pod Pheonixem obrovské zásobárny podzemní vody. Ta obsahuje nadměrné množství arsenu a pro pití je tak nevhodná. Investoři jí plánují vyčistit tak, aby nebyla pro návštěvníky resortu škodlivá.

Ekonomická pomoc

Rita Maguire, bývalá ředitelka Arizonského úřadu pro vodní zdroje, která se vlivem projektu Waveyard zabývala, pro agenturu AP uvedla, že projekt nevyužije více vody, než jakékoliv z mnoha arizonských golfových hřišť.

V areálu, který by měl být uveden do provozu za dva roky, budou kromě umělých písčitých pláží také hotely, nákupní centra, hřiště nebo umělá lezecká stěna.
V areálu, který by měl být uveden do provozu za dva roky, budou kromě umělých písčitých pláží také hotely, nákupní centra, hřiště nebo umělá lezecká stěna. | Foto: Waveyard

"Když jsem poprvé o tomto plánu slyšela, zděsila jsem se. Takhle plýtvat vodou v poušti? Jenže rekreace je důležitým prvkem naší společnosti, takže pokud se ta voda bude využívat vysoce efektivně, je to rozumná volba," uvedla.

Obyvatelé města Mesa 65 procenty hlasů rozhodli, že chtějí, aby u nich středisko podobné plážovým resortům na Havajských ostrovech nebo v Brazílii stálo a podpořili jej 35 miliony dolarů z daní.

Podle investorů by jim měl park vydělat zpět více než jednu miliardu dolarů. Vznikne také 7500 pracovních míst, což je pro pouštní Mesu, město se 460 000 obyvateli zaostávající v rozvoji za svými sousedy, výborná nabídka.

Oficiální stránky resortu Waveyard naleznete ZDE

 

Právě se děje

před 47 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy