Únosce letadla před 30 lety prchl z USA, teď se vrátil

ČTK ČTK
6. 11. 2013 19:40
Na Kubě kvůli únosu strávil přes 13 let ve vězení. Pak se v zemi usadil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Havana - Před bezmála třiceti lety unesl Američan William Potts dopravní letadlo a odletěl v něm na Kubu.

Za to si na ostrově svobody odseděl přes 13 let, ale pak se v komunistické zemi usadil.

Nyní se 56letý muž do Spojených států vrátil, byť ho tam kvůli zločinu čeká nejistá budoucnost. "Kvůli návratu na americkou půdu mám smíšené pocity," řekl telefonicky agentuře AP.

Počítá s tím, že po příletu na Floridu ho policie zadrží a pošle do vazby. "Co se stane pak, nedokážu říci," dodal s tím, že doufá v brzký soud.

Zatím není jisté, zda se do případného amerického trestu za únos započítá i kubánské vězení. "Jsem připraven na cokoli," řekl. "Můj postoj samozřejmě je, že jsem spáchal zločin a že jsem za něj seděl, Spojené státy to musí uznat."

Chtěl změnit svět

Jako mladík Potts toužil změnit svět, ale nic nevyšlo tak, jak si plánoval.

Podle listu The Guardian snil o tom, že pomůže ze světa vykořenit útlak, proto nechal vysokoškolských studií, přijal islám a odjel se připojit k namibijskému osvobozeneckému hnutí. Místo v Namibii ale uvízl v Libérii.

V roce 1984 po návratu do USA si za cíl svých revolučních myšlenek vybral Kubu, s pomocí pistole unesl linkový spoj a přinutil piloty, aby na Kubě přistáli.

K jeho překvapení ho ale kubánské úřady neuvítaly jako revolucionáře a ani mu nenabídly gerilový výcvik. Místo toho jej tamní soudy poslaly za vzdušné pirátství do vězení.

Když se Potts dostal na svobodu, oženil se s Kubánkou a živil se jako farmář. V posledních letech ale stále více snil o návratu do vlasti. Nakonec se rozhodl kontaktovat americké úřady.

Američtí diplomaté mu v úterý oznámili, že jeho cestovní doklady jsou připraveny a že může ve středu ráno odletět charterovým spojem do Miami. Pottsův odlet z Havany je plánován na zhruba 10:00 místního času (16:00 SEČ).

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy