Univerzitní student ubodal ve Francii sekretářku

vp
13. 1. 2010 16:42
Jde o čtvrtý případ útoku bodnou zbraní za poslední týden. Studenti se bojí.
Francouzští studenti se bojí o svůj život.
Francouzští studenti se bojí o svůj život. | Foto: Bleskově

Perpignan – Student čínské národnosti ubodal sekretářku na univerzitě v jihofrancouzském Perpignanu. Žena zemřela, tři pracovníci školy jsou zranění, z toho jeden těžce.

Ve Francii jde už o čtvrtý případ podobné agrese během jediného týdne.

Administrativní pracovnice (49 let) byla zasažena řeznickým nožem o velikosti 20-30 centimetrů, upřesnil státní zástupce Jean-Pierre Dreno.

Šestadvacetiletý student je ve druhém ročníku oboru sociologie. Podle státního zástupce měl už dříve problémy s chováním a od začátku listopadu minulého roku se léčil v nemocnici v Perpignanu.

Policie už muže vyslechla, důvod útoku ale ještě nezná. Student je teď ve vazbě.

Vedení školy zrušilo vyučování a všechny plánované zkoušky. Na místo dorazil i tým psychologů na pomoc ostatním studentům.

Podobná scéna se odehrála i minulý pátek na střední škole v Kremlin-Bicêtre, severně od Paříže. Osmnáctiletý student zemřel poté, co ho spolužák třikrát bodl do jater a zasáhl i aortu. Stejně starý útočník skončil ve vazbě.

Před týdnem ve středu se podobný scénář opakoval v nákupním centru v Cergy, západně od Paříže. Při rvačce tam zemřel šestnáctiletý chlapec. Útočník ho nožem zasáhl pod klíční kost, a způsobil tak vykrvácení. Podle policie šlo o vyrovnávání účtů mezi místními gangy.

Lehká zranění tento týden v pondělí utrpěli i dva studenti na střední škole v Chennevières-sur-Marne, také v pařížském regionu.

Když odcházeli ze školy, potkali před vchodem asi třicetiletého muže. Ten je za údajně nevraživý pohled napadl nejdříve pěstí do obličeje, poté vytáhl bodnou zbraň. Chlapci vyvázli s lehkými zraněními. Útočník policii uniká.

V souvislosti s těmito útoky se ve Fracii rozvířila debata o bezpečnosti ve školních institucích. Studenti se totiž bojí a stěžují si, že jde do školy pronést jakoukoliv zbraň.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy