Ukrajinci si zvolí nového prezidenta už v říjnu

Naďa Straková
1. 4. 2009 18:26
Ukrajinský parlament se usnesl na datu předčasných voleb: mají proběhnout 25.10.
Kdysi spojenci, nyní rivalové. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julie Tymošenková
Kdysi spojenci, nyní rivalové. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julie Tymošenková | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes odsouhlasil termín předčasných prezidentských voleb. Podle všeho na volbu nové hlavy státu dojde 25. října.

Usnesení podpořilo 401 poslanců z 450členného parlamentu. Většina stran se tak postavila na stranu premiérky Julie Tymošenkové, která spolu s bývalým premiérem Viktorem Janukovyčem patří mezi hlavní iniciátory vypsání předčasných voleb.

Podle ukrajinského listu Kyiv Post je ale pravděpodobné, že se úřadující prezident Viktor Juščenko bude snažit termín voleb ještě posunout. Jeho mandát vyprší v lednu 2010 a podle všeho bude usilovat o znovuzolení, i když jeho popularita dramaticky klesla.

Tymošenková, Janukovyč a další

Mezi kandidáty na prezidentské křeslo je i sama Tymošenková, kdysi Juščenkova velká spojenkyně a nyní jeho zapřísáhlá odpůrkyně.

O něco větší popularitě než ona se však těší Viktor Janukovyč, který se netají blízkými vazbami na Rusko, ani ambicemi stát se prezidentem páté nejlidnatější země Evropy.

V roce 2004 to Janukovyčovi proti Juščenkovi v prezidentských volbách nevyšlo, letos to chce zkusit znovu
V roce 2004 to Janukovyčovi proti Juščenkovi v prezidentských volbách nevyšlo, letos to chce zkusit znovu | Foto: Reuters

O post prezidenta mohou mít zájem i bývalý předseda ukrajinského parlamentu Arsenij Jatsenjuk a ministr obrany Anatolij Hrycenko, píše se v listu Kyiv Post.

Budou to první volby od roku 2004, kdy se po vítězství tzv. Oranžové revoluce dostal k moci dostal Viktor Juščenko.

Oficiálním vítězem byl tehdy vyhlášen Viktor Janukovyč, podle demonstrantů, kteří vyšli do ulic, i podle soudu, který jim dal následně zapravdu, však byly výsledky voleb zmanipulovány a bylo nutné uspořádat opakované hlasování. Tymošenková tehdy podpořila kandidaturu Juščenka a sama se aktivně podílela na protestech proti Janukovyčově zfalšovanému vítězství.

Na pokraji kolapsu

Ukrajina se momentálně nachází na pokraji hospodářského kolapsu, krize ji zasáhla nejvíce z celé Evropy. Ocelárny, chemičky a další podniky zastavují provoz a propouštějí po tisícovkách.

Země trpí hlavně poklesem odbytu u svého největšího odběratele - Ruska. Ukrajinský průmysl se proti minulému roku propadl o 26 procent.

Ukrajinská měna hřivna neustále ztrácí hodnotu, a jelikož si mnoho Ukrajinců v posledních letech půjčovalo v dolarech nebo eurech, jejich dluhy narůstají do závratné výše.

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte reportáže Martina Nováka z Ukrajiny:
Živě z Ukrajiny: Jak vypadá zblízka opravdová krize
Recept proti krizi podle Ukrajinců: Pozavírat politiky

Rodiště Brežněva krize děsí. Spasí ho Česko?
 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy