Horor na přechodech k separatistům. Ve frontě se čeká den

Martin Novák Martin Novák
18. 6. 2015 11:18
Na takzvaných blokpostech mezi územím ovládaným ukrajinskou armádou a odštěpeneckými republikami se hromadí až stovky aut a autobusů.
Lidé čekají na přejezdech mezi kontrolními stanovišti ukrajinské armády a separatistů až deset, dvanáct hodin.
Lidé čekají na přejezdech mezi kontrolními stanovišti ukrajinské armády a separatistů až deset, dvanáct hodin. | Foto: Martin Novák

Doněck/Praha – Utrpením se pro Ukrajince stalo cestování mezi územím pod kontrolou ukrajinské armády a oblastmi ovládanými separatisty.

Počet přechodů, přes které lze linii přejít, se zmenšil. Ukrajinští vojáci provádějí přísné kontroly, každý musí mít dopředu vyřízené povolení. Hlídky navíc často kontrolují detaily ještě telefonem nebo přes počítač.

Lidé musejí počítat s tím, že stráví ve frontě osm, deset či v horších případech dvanáct hodin. V horku, bez toalet a s možností, že budou vráceni zpět.

Fronta před vjezdem do Doněcku.
Fronta před vjezdem do Doněcku. | Foto: Oleg Basov/Facebook

"Někdy se stane, že přijedete ráno a řada na vás přijde večer. Přitom zařízení propustky je také složité. Člověk se musí dostavit na určité místo, vyžádat si povolení a za několik dní si ho vyzvednout.

Přitom musíte odůvodnit, proč chcete na území Doněcké lidové republiky jet. Kvůli majetku, nemovitosti nebo tak. Jet třeba někoho navštívit není důvodem k udělení propustky," řekl Aktuálně.cz obyvatel Doněcka Saša, který si nepřál zveřejnit své celé jméno, protože kvůli rodině a práci stále přejíždí hranici a nechce se ani na jedné straně dostat do problémů.

"Člověk také musí sledovat, kde je přechod zrovna aktuálně otevřen. Obvykle je každý den otevřen jeden, maximálně dva. Mění se to," uvádí Saša.

Na přechodu v Nikolajevce nedaleko Artěmovska se pravidelně tvoří tříkilometrové fronty. Dopravní společnosti přestaly dopředu prodávat jízdenky, protože nikdy nevědí, kdy se autobus přes hranici dostane a bude moci odjet.

"Cesta z Doněcku do Krasnoarmejsku dříve trvala půl hodiny. Když teď trvá hodin pět, tak mají pasažéři velké štěstí," napsal server segodnja.ua (Krasnoarmejsk kontroluje ukrajinská armáda).

Vlaky už přes frontovou linii nejezdí, tratě jsou přerušené a poškozené střelbou.

Situaci zhoršily nedávné tvrdé boje o město Marjinka, vzdálené zhruba dvacet kilometrů západně od Doněcka. Armáda uzavřela dříve hodně využívaný nedaleký přechod.

Oleg Basov na Facebooku nedávno zveřejnil svoji zkušenost. Cestoval do Doněcka a strávil na "blokpostu", jak Ukrajinci kontrolní stanoviště nazývají, přes šest hodin.

"Přijeli jsme ve 12:50. Před námi stálo více než sto aut. Za první hodinu pustili dvacet z nich, za další hodinu ani jedno. Na řadu jsme přišli v 18:20, v té době jsme ve frontě napočítali už přes dvě stovky aut," popisuje situaci Basov.

Přechody jsou většinou v polích, není se kam ukrýt nebo jak se schovat do stínu.

"Kdo si nevezme zásoby jídla a hlavně vody, má problém," říká Saša.

Podle něj se na okrajích Doněcku stále střílí, ale do centra se vrátil normální život. Restaurace, kavárny  a obchody jsou otevřené. "Mnoho obchodů ale nemá zboží. Například je v Doněcku téměř nemožné sehnat elektroniku. Počítače nebo televize," uvádí.

Tvrdé boje se stále odehrávají ve vesnici Pisky, která leží u doněckého letiště. Dnes ráno znovu hlásí prudkou dělostřeleckou palbu obyvatelé západních předměstí.

Reportéři Rádia Svobodná Evropa natočili dramatické záběry z bojů o východoukrajinskou obec Pisky. Jeden voják byl při nich zraněn. Lokální válka na Ukrajině pokračuje i přes uzavřené příměří. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 58 minutami

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy