Přežili boje o Debalceve. Kyjev na ně čekal 365 dní, 7 minut

Jiří Just Jiří Just
10. 6. 2015 5:30
Na první kolej kyjevského hlavního nádraží přijel vlak EC 725. Z Charkova přivezl příslušníky praporu Kyjevská Rus, tragické hrdiny bitvy o Debalceve. Reportáž Aktuálně.cz.
Ukrajinští vojáci opouští Debalceve.
Ukrajinští vojáci opouští Debalceve. | Foto: Reuters

Kyjev (od našeho zpravodaje) - Nástupiště hlavního kyjevského nádraží je plné. Podél kolejí nervózně čeká asi stovka lidí.

V rukách mají květiny, modré a žluté balonky, ukrajinské vlajky. Opodál stojí skupinka uniformovaných vojáků. Živě si povídají - a neustále kontrolují čas na informační tabuli.

Jeden z nich drží modrou knihu se zlatým křížem. Asi bibli.

Zaplněné nástupiště nádraží v Kyjevě.
Zaplněné nástupiště nádraží v Kyjevě. | Foto: Jiří Just

Vlak z východoukrajinského Charkova má zpoždění. Sedm minut je pro lidi na perónu jako celá věčnost.

365 dní a 7 minut čekají na své blízké.

"Na první kolej přijede vlak EC 725 Charkov-Kyjev, ve kterém se vracejí příslušníci 25. praporu Kyjevská Rus ze zóny protiteroristické operace. Děkujeme našim hrdinům za odvahu," zazní najednou z nádražního amplionu. Netrpělivá atmosféra na nástupišti ještě zhoustne.

Rok v šedinách

"Čekáme na tatínka. Jmenuje se Dmitrij," říká dáma okolo padesátky. Na nádraží přišla s dcerou.

"Ten rok byl hrozný. Podívejte, jak jsem zešedivěla. Teď už ale bude všechno v pořádku," říká s úlevou.

Čekání je dlouhé.
Čekání je dlouhé. | Foto: Jiří Just

Davem se proplétá babička menší postavy. Tu a tam prohodí pár slov s vojáky. "Můj vnuk je velitel jednotky. Nemůžu se ho dočkat. To čekání je příliš dlouhé," říká Věra Alexandrovna.

Dobrovolnický prapor Kyjevská Rus, na který všichni tak napjatě čekají, založili bývalí aktivisté, kteří na Majdanu demonstrovali proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Od loňského léta bojuje v Doněcké oblasti proti proruským separatistům.

Na východě Ukrajiny zažili dobrovolníci pravé peklo. Jejich prapor působil v tragicky proslulém Debalceve.

Výstupek fronty s důležitým železničním uzlem, který se zařezával mezi dvě separatistické republiky, vzali na přelomu ledna a února rebelové útokem. Ofenziva proruských jednotek pokračovala - navzdory podepsanému příměří.

Jeden z navrátivších se příslušníků praporu Kyjevská Rus.
Jeden z navrátivších se příslušníků praporu Kyjevská Rus. | Foto: Jiří Just

Podle neoficiálních informací přišla ukrajinská armáda v Debalceve až o několik stovek mužů. Mezi mrtvými byli také příslušníci praporu Kyjevská Rus.

"Sláva hrdinům"

Čekání je u konce. Kyjevské nádraží propuká v jásot. Z vagónů vystupují vojáci.

Jejich blízcí je zasypávají květinami. V očích se lesknou slzy. Zní ukrajinská hymna a sborové: "Sláva hrdinům! Hrdinům sláva!"

Unavené a lehce zmatené dobrovolníky atakují špunty od šampaňského. Korkovému nebezpečí čelí ochotně.

Jsou doma, válečné hrůzy zůstaly daleko na východě. Mírný Kyjev jim po roce na frontě musí připadat jako svět z jiné reality.

"Takové přivítání jsem vůbec nečekal. Překvapilo mě, že lidi přišli za námi na nádraží," říká nadšeně Andrej.

"Naše jednotka byla v Debalceve loni v létě i letos v zimě. Obzvlášť v zimě to tam bylo velmi těžké. Teď se vracíme z Popasné v Luhanské oblasti. Je tam více méně klid. Žít se tam dá," tvrdí.

"Mnoho našich lidí zemřelo v Debalceve. Přišli jsme tam o sedmnáct kluků," dodává jeho kolega s plnovousem. "Klukům, kteří teď jsou na našich pozicích, přeji, aby se ve zdraví vrátili domů."

Vojáci se objímají, pijí šampaňské a jedí jahody, které jim přinesli lidé z Kyjeva. Vlak dávno odjel do depa a oni stále stojí na nástupišti.

"A co nejdříve uděláte, až se vrátíte domů?" ptám se Andreje. Voják se odmlčí.

Přemýšlí dlouho. "Budu si prostě užívat života," odpoví nakonec nejistě.

Video: Jiří Just
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy