Boj o brexit na poslední chvíli. Opozice útočí na Johnsona, ten má v ruce silný trumf

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 9. 2019 6:19
Britští poslanci v úterý zasednou poprvé po letní přestávce a hned je čeká těžká práce. Opozice varuje, že je to pro ně poslední šance zastavit divoký brexit bez dohody s EU. Zasedání parlamentu se pak příští týden na popud premiéra Borise Johnsona přeruší až do 14. října. A už 31. října Spojené království vystoupí z unie.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters

"Uděláme naprosto všechno, co můžeme, abychom zabránili odchodu z EU bez dohody, to je priorita," prohlásil lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn v pondělí na tiskové konferenci. Chce prosadit zákon, který by to vládě znemožnil. V parlamentu ho ale čeká těžká bitva, kterou bude muset svést s vládními konzervativci. 

Ti mají v Dolní sněmovně parlamentu nejmenší možnou menšinu. Několik členů vlády v létě rezignovalo a hodlají podpořit parlament ve snaze vyhnout se divokému brexitu. Ten by znamenal, že odchodem Británie z EU přestanou v zemi platit naráz všechna unijní pravidla i výhody. Ovlivnilo by to dostupnost potravin, léků i služeb, přes noc by se zavedly hraniční kontroly, takže by se začaly tvořit na hranicích dlouhé fronty.

Odpůrci odchodu z EU bez dohody ale mají podle všeho v Dolní sněmovně mírnou většinu.

I tak je tlačí čas, protože zasedání parlamentu by mohlo být přerušeno už příští pondělí. Jakýkoliv návrh zákona, který poslanci začnou projednávat, ale nestihnou schválit, automaticky zanikne. 

Johnson najde mezeru

Podle britských médií je nejpravděpodobnější, že se opozice pokusí návrh zákona proti brexitu bez dohody protlačit na středeční program jednání Dolní sněmovny skrze mimořádnou debatu. Ve čtvrtek by se mohl dostat do Sněmovny lordů. Ta ale v pátek nezasedá, takže tam se o něm bude hlasovat až v pondělí. Teprve pak může návrh získat královský souhlas a tím projít jako zákon.

Ve Sněmovně lordů mají odpůrci brexitu bez dohody také většinu.

Nová legislativa by znamenala, že Dolní sněmovna parlamentu bude mít vliv na to, co se bude dít po 31. říjnu, až Británie vystoupí z EU. Konzervativci, kteří vystoupili z Johnsonovy vlády a rozhodli se podpořit opozici v jejích snahách zabránit divokému brexitu, podle BBC věří, že novou dohodu by mohla Británie na poslední chvíli vybojovat 17. října na dalším summitu EU.

Kdyby se návrh nakonec podařilo prosadit, nemusí jít ještě o definitivní vítězství. Johnson by podle komentátorů využil jakékoli mezery, kterou by případný zákon obsahoval, spekuluje se dokonce o tom, že by jej mohl zcela ignorovat.

Jeremy Corbyn ale nespoléhá jen na prosazení zákona a má další plán, jak ochránit Brity před divokým brexitem - hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vlády.

To by v důsledku mohlo vést k předčasným volbám, na což je šéf labouristů připraven. "Hlasování o nedůvěře je také na stole. Chceme volby, aby občané této země mohli rozhodnout o své budoucnosti," řekl Corbyn s tím, že v případě vítězství by labouristé vyhlásili nové referendum, ve kterém by se Britové rozhodli buď v EU zůstat, nebo odejít s dohodou, kterou parlament schválí.  

Předčasné volby jsou past

Podle jeho předchůdce a bývalého britského premiéra Tonyho Blaira ale předčasné volby nejsou dobrý nápad a Corbynovi radil, aby se jim vyhnul. Nejprve se podle něj musí vyřešit brexit. "Zastánci brexitu nastražili past - zdají se, že jsou tlačení do voleb, ale přitom se na ně aktivně připravují," komentoval to Blair podle webu Sky News.

K předčasným volbám totiž směřuje i sám předseda vlády Boris Johnson. Ten se rozhodl potrestat rebelující konzervativce, kteří podporují snahy parlamentu zabránit brexitu bez dohody. Hodlá je vyloučit z poslaneckého klubu i z kandidátky v příštích volbách. Tím se k volbám přiblíží, protože vyloučením poslanců by ztratil už tak těsnou většinu, kterou v parlamentu má.

Podle některých britských médií mu ale přesně o tohle jde. V pondělí večer Johnson vyzval poslance ze své strany, aby ho podrželi a návrh zákona nepodpořili. Pokud tak udělají, je Johnson připraven vyhlásit volby 14. října.

Jeden z lídrů konzervativních vzbouřenců a bývalý ministr spravedlnosti David Gauke dokonce v rozhovoru s britskou televizní stanicí naznačil, že vláda tuto variantu preferuje. "Abych byl upřímný, jejich strategií je tento týden prohrát a usilovat o předčasné volby poté, co odstraní ty, kdo věří, že bychom měli (z EU) odejít s dohodou," řekl Gauke.

Video: Boris Johnson "znásilnil" britský ústavní pořádek 

Premiér potvrdil, že zasedání parlamentu bude přerušeno do 14. října. Popřel, že by tím chtěl poslancům bránit v narušení jeho brexitových plánů. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 23 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy