Irská pojistka je "maximum vstřícnosti", Brusel na ní bude trvat, tvrdí Barnier

ČTK ČTK
1. 9. 2019 10:26
Hlavní unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier nevidí moc optimisticky možnost, že se Británii podaří vyhnout se odchodu z Evropské unie bez dohody. V příspěvku v listě The Sunday Telegraph napsal, že z dohody, kterou Británie s unií ke svému odchodu vyjednala, Brusel nemůže odstranit takzvanou irskou pojistku, jak požaduje britský premiér Boris Johnson.
Michel Barnier
Michel Barnier | Foto: Reuters

Irská pojistka má zabránit vzniku klasické hranice mezi Irskem, které zůstává součástí EU, a Severním Irskem, které je součástí Británie a z EU vystupuje. Johnson prohlásil, že pojistka musí být odstraněna, pokud Británie nemá odejít bez dohody. Slíbil, že do stanoveného termínu, jímž je 31. říjen, Británii z EU vyvede s dohodu, nebo bez ní.

"Možnost vyhnout se odchodu bez dohody nevidím optimisticky, ale všichni bychom měli dál odhodlaně pracovat. Pojistka je maximum vstřícnosti, které muže EU nabídnout," napsal Barnier.

Vyjednávač EU pro brexit rovněž píše, že se v unii "intenzivně diskutuje o potřebě zaručit celistvost jednotného trhu EU při zachování otevřenosti té (irské) hranice". "V tomto smyslu je pojistka maximální ústupek, jaký může EU nabídnout nečlenskému státu," stojí v Barnierově článku.

Johnson v srpnu slíbil, že britští vyjednávači budou v září s kolegy z EU jednat dvakrát týdně, aby brexitovou dohodu přepracovali. Tu nynější britský parlament už třikrát odmítl.

Premiér potvrdil, že zasedání parlamentu bude přerušeno do 14. října. Popřel, že by tím chtěl poslancům bránit v narušení jeho brexitových plánů. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 23 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy