Irská pojistka je "maximum vstřícnosti", Brusel na ní bude trvat, tvrdí Barnier

ČTK ČTK
1. 9. 2019 10:26
Hlavní unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier nevidí moc optimisticky možnost, že se Británii podaří vyhnout se odchodu z Evropské unie bez dohody. V příspěvku v listě The Sunday Telegraph napsal, že z dohody, kterou Británie s unií ke svému odchodu vyjednala, Brusel nemůže odstranit takzvanou irskou pojistku, jak požaduje britský premiér Boris Johnson.
Michel Barnier
Michel Barnier | Foto: Reuters

Irská pojistka má zabránit vzniku klasické hranice mezi Irskem, které zůstává součástí EU, a Severním Irskem, které je součástí Británie a z EU vystupuje. Johnson prohlásil, že pojistka musí být odstraněna, pokud Británie nemá odejít bez dohody. Slíbil, že do stanoveného termínu, jímž je 31. říjen, Británii z EU vyvede s dohodu, nebo bez ní.

"Možnost vyhnout se odchodu bez dohody nevidím optimisticky, ale všichni bychom měli dál odhodlaně pracovat. Pojistka je maximum vstřícnosti, které muže EU nabídnout," napsal Barnier.

Vyjednávač EU pro brexit rovněž píše, že se v unii "intenzivně diskutuje o potřebě zaručit celistvost jednotného trhu EU při zachování otevřenosti té (irské) hranice". "V tomto smyslu je pojistka maximální ústupek, jaký může EU nabídnout nečlenskému státu," stojí v Barnierově článku.

Johnson v srpnu slíbil, že britští vyjednávači budou v září s kolegy z EU jednat dvakrát týdně, aby brexitovou dohodu přepracovali. Tu nynější britský parlament už třikrát odmítl.

Premiér potvrdil, že zasedání parlamentu bude přerušeno do 14. října. Popřel, že by tím chtěl poslancům bránit v narušení jeho brexitových plánů. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 41 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 46 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy