Tvrdý lockdown kvůli 30 nakaženým. V Austrálii odmítají "evropskou" cestu

pru ČTK pru, ČTK
28. 5. 2021 15:08
Australský stát Victoria zavádí tvrdý lockdown. Během týdenní uzávěry bude tamních sedm milionů obyvatel smět opustit dům jen pro zajištění základních potřeb. Restaurace a školy jsou zavřené, zdravotní procházky jsou povolené jen na dvě hodiny v okruhu pěti kilometrů od bydliště. To vše ve státě přichází po tom, co laboratoře odhalily 26 nových případů nakažlivějšího kmene covidu-19.
Druhý nejlidnatější australský stát Victoria zavedl tvrdý lockdown. Laboratoře tam odhalily 26 případů nakažlivějšího kmene covidu-19. | Video: Reuters

Přísná karanténní opatření ve Victorii platí od čtvrteční půlnoci a potrvají zatím do 3. června. V tomto státě, jehož hlavním městem je Melbourne, se uzavřely školy, restaurace smí podávat jen jídlo s sebou. Zakázána jsou veřejná shromáždění a lidé smí z domu jen kvůli nákupu, cestě do práce, k lékaři či kvůli péči o blízké, kvůli očkování či zdravotní procházce.

"Máme více důkazů pro to, že čelíme vysoce infekčnímu kmeni viru, znepokojující variantě, která se šíří rychleji, než jsme kdy předtím zaznamenali," oznámil premiér Victorie James Merlino. Podle agentury Reuters odhalilo trasování nakažených 15 tisíc přímých i nepřímých kontaktů. Tito lidé se nyní musí uchýlit do karantény a nechat se otestovat.

Nové propuknutí infekce v Melbourne ze začátku tohoto týdne nyní čítá 26 nakažených. Tamní úřady v noci na pátek zaznamenaly 12 nových případů. Původcem nynějšího šíření nákazy ve Viktorii je podle úřadů muž, který se nakazil variantou koronaviru poprvé objevenou v Indii. Muž před návratem do Melbourne ze zahraničí podstoupil karanténu a měl negativní test, ale po šesti dnech byl testován pozitivně.

"Vím, že tato uzávěra už měla a ještě bude mít významný dopad na lidské životy. Ale všechno se dělá pro dobro našeho státu, abychom se z této situace dostali, a také pro naše zdravotníky, aby tuto vlnu překonali," uvedl k uzávěře Merlino.

Premiér přičetl částečnou vinu za lockdown federální vládě, kterou obvinil z pomalého očkování proti covidu-19. "Kdybychom měli vakcíny a vakcinační program země by fungoval efektivně, nemuseli jsme dnes dělat tato opatření," citoval Merlina deník The Guardian.

V Austrálii, která má 25 milionů obyvatel, dosud aplikovali na 3,9 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Dokončené očkování ale mají v Austrálii jen asi dvě procenta obyvatel. Austrálii se podařilo vypořádat se s nákazou díky rychle zavedeným uzávěrám, hraniční kontrole a trasování kontaktů infikovaných.

I díky tomu se země vyhnula místy katastrofickým pandemickým scénářům, známým zejména ze Spojených států amerických nebo Evropy. 

Od začátku epidemie se v zemi s 25 miliony obyvatel potvrdilo něco málo přes 30 tisíc nakažených a zemřelo 910 lidí, z toho zhruba 90 procent právě ve Victorii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy