Tvrdý lockdown kvůli 30 nakaženým. V Austrálii odmítají "evropskou" cestu

pru ČTK pru, ČTK
28. 5. 2021 15:08
Australský stát Victoria zavádí tvrdý lockdown. Během týdenní uzávěry bude tamních sedm milionů obyvatel smět opustit dům jen pro zajištění základních potřeb. Restaurace a školy jsou zavřené, zdravotní procházky jsou povolené jen na dvě hodiny v okruhu pěti kilometrů od bydliště. To vše ve státě přichází po tom, co laboratoře odhalily 26 nových případů nakažlivějšího kmene covidu-19.
Druhý nejlidnatější australský stát Victoria zavedl tvrdý lockdown. Laboratoře tam odhalily 26 případů nakažlivějšího kmene covidu-19. | Video: Reuters

Přísná karanténní opatření ve Victorii platí od čtvrteční půlnoci a potrvají zatím do 3. června. V tomto státě, jehož hlavním městem je Melbourne, se uzavřely školy, restaurace smí podávat jen jídlo s sebou. Zakázána jsou veřejná shromáždění a lidé smí z domu jen kvůli nákupu, cestě do práce, k lékaři či kvůli péči o blízké, kvůli očkování či zdravotní procházce.

"Máme více důkazů pro to, že čelíme vysoce infekčnímu kmeni viru, znepokojující variantě, která se šíří rychleji, než jsme kdy předtím zaznamenali," oznámil premiér Victorie James Merlino. Podle agentury Reuters odhalilo trasování nakažených 15 tisíc přímých i nepřímých kontaktů. Tito lidé se nyní musí uchýlit do karantény a nechat se otestovat.

Nové propuknutí infekce v Melbourne ze začátku tohoto týdne nyní čítá 26 nakažených. Tamní úřady v noci na pátek zaznamenaly 12 nových případů. Původcem nynějšího šíření nákazy ve Viktorii je podle úřadů muž, který se nakazil variantou koronaviru poprvé objevenou v Indii. Muž před návratem do Melbourne ze zahraničí podstoupil karanténu a měl negativní test, ale po šesti dnech byl testován pozitivně.

"Vím, že tato uzávěra už měla a ještě bude mít významný dopad na lidské životy. Ale všechno se dělá pro dobro našeho státu, abychom se z této situace dostali, a také pro naše zdravotníky, aby tuto vlnu překonali," uvedl k uzávěře Merlino.

Premiér přičetl částečnou vinu za lockdown federální vládě, kterou obvinil z pomalého očkování proti covidu-19. "Kdybychom měli vakcíny a vakcinační program země by fungoval efektivně, nemuseli jsme dnes dělat tato opatření," citoval Merlina deník The Guardian.

V Austrálii, která má 25 milionů obyvatel, dosud aplikovali na 3,9 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Dokončené očkování ale mají v Austrálii jen asi dvě procenta obyvatel. Austrálii se podařilo vypořádat se s nákazou díky rychle zavedeným uzávěrám, hraniční kontrole a trasování kontaktů infikovaných.

I díky tomu se země vyhnula místy katastrofickým pandemickým scénářům, známým zejména ze Spojených států amerických nebo Evropy. 

Od začátku epidemie se v zemi s 25 miliony obyvatel potvrdilo něco málo přes 30 tisíc nakažených a zemřelo 910 lidí, z toho zhruba 90 procent právě ve Victorii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy